عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟ ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و سکسولوژی

» اخبار پزشکی ایران » عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۲۴ - ۱۶:۵۵

 کد خبر: 36081
 636 بازدید

عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟ به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی)) وقتی دندان خراب می‌شود و به موقع به دندانپزشک مراجعه نشود، به تدریجدندان صدمه دیده و عفونی می‌شود. دندان درد شروع می‌شود و دندان باید کشیده شود. خیلی وقت‌ها شخص سال‌ها با یک دندان پوسیده […]

عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

وقتی دندان خراب می‌شود و به موقع به دندانپزشک مراجعه نشود، به تدریجدندان صدمه دیده و عفونی می‌شود. دندان درد شروع می‌شود و دندان باید کشیده شود. خیلی وقت‌ها شخص سال‌ها با یک دندان پوسیده سر می‌کند که اگر به موقع به دندانپزشک مراجعه شود با کمی هزینه و صرف زمانی اندک یک دندان سالم خواهد داشت. ولی بیشتر مردم فقط وقتی به دندانپزشک مراجعه می کنند که درد دندان دارند. در این مرحله پوسیدگی شدید و منجر به عفونت شده است و عصب کشی دندان ضروری است.

سال‌هاست که دندان پزشکان اعتقاد دارند یک دندان را به هر طریقی که ممکن است باید حفظ کرد. به همین دلیل درمان ریشه دندان یک روش درمانی خوب برای نگهداری یک دندان خراب است. در مقاله امروز نت نوشت با جزییات این روش درمانی که باعث می‌شود دندان‌تان را از دست ندهید آشنا می شوید.

چرا درمان کانال ریشه لازم است؟

%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86 %D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86 - عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

دندان یک بافت مرکزی نرم دارد که به پالپ یا مغز دندان معروف است. این مغز از تاج که غذا توسط آن جویده می‌شود و قابل رویت است تا ریشه دندان که در لثه قرار دارد گسترش دارد. مغز دارای عصب، رگ های خونی و بافت هم بند است. این بافت زنده است و توسطمینای دندان که لایه رویی دندان است محافظت می‌شود.  وقتی دندان ترک می خورد یا به اصطلاح کرم خوردگی پیدا می کند در واقع قسمت محافظ دندان که همان عاج است از بین می‌رود و باکتری ها و جرم به مغز دندان که بافت نرمی دارد هجوم  می‌آورد. در این هنگام با مراجعه به دندانپزشک او با برداشتن قسمت های خراب و پرکردن آن دندان را سالم نگه می دارد.

در صورتی که دندان به حال خود رها شود، باکتری های بیشتر و خرابی شدیدتر می‌شود به طوری که با شدت عفونت دندان درد می‌گیرد. در واقع بافت زنده مغز دندان دچار آسیب شده است. تورم در صورت و گردن، سوراخ روی دندان، دندان درد، تورم لثه و حساسیت به دما از علائم خراب شدن دندان ها و از بین رفتن مغز دندان است.

از بین بردن خرابی دندان

photo 2017 11 13 15 26 53 300x179 - عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

بسته به میزان کار این درمان طی یک تا دو جلسه توسط دندانپزشک انجام می‌شود. او ابتدا با تجویز عکس برداری با اشعه ایکس دندان ها، می خواهد میزان خرابی دندان یا دندان ها پی ببرد.

با گذاشتن دستگاه مکش در دهان برای جذب بزاق، دندانپزشک اولین مرحله یعنی خارج کردن تمام خرابی های دندان را شروع می کند. او از عاج که با لکه سیاه خرابی اش مشخص است شروع می‌کند پیش می‌رود تا به آخرین قسمت خرابی برسد که معمولا نزدیک به ریشه دندان است. با این کار دندانپزشک تمام قسمت های بافت مرده و عفونی دندان را خارج می‌کند.

از بین بردن عفونت

photo 2017 11 13 15 34 25 300x182 - عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

وقتی تمام قسمت های مرده و از بین رفته عاج و مغز کاملا برداشته شد، دندانپزشک دندانرا که اکنون حفره ای در آن ایجاد شده کاملا تمیز و ضدعفونی می کند. دندانپزشک ماده خاصی را در قسمت هایی که تخلیه کرده است می‌گذارد تا دندان از هر نوع عفونتی پاک شود. اگر خرابی دندان خیلی شدید نباشد در این مرحله دندانپزشک با مواد پرکننده دندان را پر و به منظور پیشگیری از عفونت بیشتر  آنتی بیوتیک تجویز می کند.

ولی اگر خرابی بافت تا ریشه رسیده است دندانپزشک دندان را با یک پرکننده موقتی پر می‌کند تا در جلسات بعدی به درمان اساسی ریشه بپردازد. در این مرحله به هیچ وجه نباید با دندانی که موقت پر شده است مواد سخت و چسبناک خورده شود.

پرکردن کانال های ریشه

photo 2017 11 13 15 26 58 300x176 - عصب کشی دندان چیست،چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

دندانپزشک پانسمان موقتی دندان را بر می‌دارد و  کانال های ریشه را با ابزارهای ظریف و خاصی بزرگتر می‌کند تا امکان پر کردن آن راحت تر باشد. او مجددا دندان را ضدعفونی می‌کند و این بار ماده پرکننده نهایی را داخل و روی دندان می‌گذارد. بخشی از رویه دندان را تراش می‌دهد. در این مرحله اگر زبان را به دندان بزنید کاملا متوجه می‌شوید خیلی کوچک شده است.

دندان ظریف و شکننده است و در عین حال بیشتر بافت های عصبی آن از بین رفته است به طوری که اگر دندان عفونت کند به دلیل عدم وجود اعصاب شخص درد ندارد. به همین دلیل دندانپزشک ناچار است یک قالب از دندان تهیه کند تا بگوید یک روکش برای دندان درست کنند. در واقع روکش دندان مانع از صدمه دیدن و شکستن دندان می‌شود. دندانی که کانال ریشه آن درمان شده باید روکش شود. چون این دندان به راحتی می شکند.

روکش دندان

دندانی که تحت درمان کانال ریشه یا عصب کشی دندان قرار گرفته است دندانی شکننده بدون بافت اصلی و بدون تاج است. به همین دلیل گذاشتن روکش سپر محافظ دندان است. در این جلسه دندانپزشک مجددا دندان و بافت لثه اطراف آن را بررسی می‌کند و پس از اطمینان از سلامت آن روکش را نصب می‌کند. با نصب روکش هم دندان شما محافظت می‌شود و هم از نظر زیبایی درست مثل یک دندان طبیعی جلوه می‌کند.

معمولا چند روز بعد از نصب روکش دندان به دما حساس است. اگر هنگام آشامیدن و خوردن مواد غذایی احساس فشار، درد و حساسیت بعد از یک هفته برطرف نشد حتما به دندانپزشک تان مراجعه کنید تا آن را بررسی کنید.

منبع

 


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار پزشکی ایران , اخبار پزشکی جهان
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.