قوانین نظام پزشکی باید اصلاح شود ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» اخبار پزشکی ایران » قوانین نظام پزشکی باید اصلاح شود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۵:۱۴

 کد خبر: 38700
 95 بازدید

قوانین نظام پزشکی باید اصلاح شود

قوانین نظام پزشکی باید اصلاح شود به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی)) عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید براصلاح قوانین حوزه نظام پزشکی، گفت: نمی توان برای پزشکی که بیمارش درطول درمان فوت شده مجازات حبس درنظرگرفت.  حیدرعلی عابدی درخصوص نامه رییس سازمان نظام پزشکی به رییس […]

قوانین نظام پزشکی باید اصلاح شود
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید براصلاح قوانین حوزه نظام پزشکی، گفت: نمی توان برای پزشکی که بیمارش درطول درمان فوت شده مجازات حبس درنظرگرفت.

 حیدرعلی عابدی درخصوص نامه رییس سازمان نظام پزشکی به رییس قوه قضاییه مبنی برحذف مجازات حبس برای پزشکان، گفت: برای  پزشکی که تمام تلاش خود را برای نجات یک فرد درنظر می گیرد، چطورمی توان به دلیل فوت یک بیمار نیت قتل در نظرگرفت و پزشک را زندانی کرد؛ بنابراین استفاده از مجازات حبس برای پزشکی که بیمارش درطول روند درمان دچارمرگ شده انصاف نخواهد بود.

 

نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی، افزود: ضمن اینکه استفاده از مجازات حبس شهامت را ازجامعه پزشکی سلب می کند، به طوری که اگر پزشک با ترس و دلهره این احتمال را بدهد که امکان حبس پس از فوت بیمار وجود دارد؛ به طورحتم دست به عمل های جراحی و مداخلات پزشکی ریسک پذیر نمی زند؛ یعنی درشرایطی که پزشک باید ریسک پذیر باشد، به دلیل فرار ازگرفتاری قبول مسئولیت نمی کند.

وی با بیان اینکه استفاده از این قوانین درحوزه سلامت ضربه بزرگی به جامعه پزشکان می زند، تصریح کرد: البته برای مجازات پزشک درتمامی دنیا مدل ها و ضوابط مشخصی وجود دارد، درکدام نقطه از دنیا برای  پزشک ازمجازات حبس استفاده می کنند؛ بنابراین زندان را باید برای شرایطی درنظرگرفت که با نیت بدخواهانه موجب خسارت به فرد دیگری می شود.

عابدی با تاکید براینکه اقدام رییس سازمان نظام پزشکی دراین راستا قابل قبول است، گفت: اما اصلاح این رویه و قانون ارتباطی به قوه قضاییه ندارد و مجلس باید قوانین حوزه نظام پزشکی را اصلاح کند، زیرا قوه قضاییه مسئول تصویب قوانین نبوده و این مسئله مصوبه مجلس است؛ بنابراین رییس نظام پزشکی باید این موارد را با کمیسیون بهداشت مجلس مطرح کند تا مسائل توسط نمایندگان پیگیری شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه دعوای پزشکی با فردی درخیابان باید طی مراحل قضایی پیگیری شود، افزود: اما برای فردی که درتخت بیمارستان فوت می شود، شرایط کاملا تخصصی و پیچیده بوده و این کارباید توسط دادستانی نظام پزشکی بررسی شود؛ سپس درصورت وجود سوء نیت فرد متخلف به دادسرا به عنوان مجرم در ارتکاب به قتل عمد معرفی شود، اما درحین درمان که نباید پزشک را وارد پرسش و پاسخ های قضایی کرد

 

منبع


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اخبار پزشکی ایران
ارسال دیدگاه