چرا خداوند به نام زیتون قسم خورد؟ خواص زیتون شگفت‌زده‌تان می‌کند ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و سکسولوژی

» اخبار پزشکی ایران » چرا خداوند به نام زیتون قسم خورد؟ خواص زیتون شگفت‌زده‌تان می‌کند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ - ۶:۱۱

 کد خبر: 39886
 138 بازدید

چرا خداوند به نام زیتون قسم خورد؟ خواص زیتون شگفت‌زده‌تان می‌کند

چرا خداوند به نام زیتون قسم خورد؟ خواص زیتون شگفت‌زده‌تان می‌کند به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی)) خواص زیتون این میوه کوچک و قدرتمند بی شماری است : ویتامین A، کلسیم، ویتامین E، منیزیم، انواع فیتونوترینت phytonutrients و آنتی اکسیدان. به دلیل وجود همین منابع تغذیه ای است که […]

چرا خداوند به نام زیتون قسم خورد؟ خواص زیتون شگفت‌زده‌تان می‌کند

چرا خداوند به نام زیتون قسم خورد؟ خواص زیتون شگفت‌زده‌تان می‌کند

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

خواص زیتون این میوه کوچک و قدرتمند بی شماری است : ویتامین A، کلسیم، ویتامین E، منیزیم، انواع فیتونوترینت phytonutrients و آنتی اکسیدان. به دلیل وجود همین منابع تغذیه ای است که رژیم های غذایی حاوی زیتون و فرآورده های آن مثل رژیم مدیترانه ای همیشه رژیم های موفق تری برای کم کردن وزن است تا کمتر بیمار می شوید و طول عمر بیشتری داشته باشید.

در نت‌نوشت امروز از خواص زیتون بیشتر از همیشه بدانید.

تامین کننده آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن

آنتی اکسیدان های موجود در زیتون از نوع پولی فنول ها polyphenols  است. تحقیقات نشان داده است پولی فنول ها ضدسرطان، ضددیابت، ضد پیری است و  سیستم عصبی بدن را تقویت می کند.

علاوه بر خاصیت ضد رادیکال های آزاد که تمام آنتی اکسیدان ها دارا هستند، آنتی اکسیدان موجود در زیتون بیشتر از هر آنتی اکسیدان دیگری، قدرت بیشتری در مهار دیابت و سرطان دارد.

کاهش کلسترول و فشارخون

از دیگر خواص زیتون کاهش سطح  کلسترول خون است که به دلیل وجود اسیدهای چرب با خاصیت ضدالتهابی موجود در زیتون است. علاوه بر کاهش کلسترول، زیتون قادر است فشارخون را کاهش دهد.

مسکن طبیعی

چربی های مفید در زیتون قادر است التهابات را کاهش داده و مثل مسکن عمل کند. استفاده از زیتون باعث رشد آنزیم های ضدالتهابی و مسکنی است که مثل ایبوپروفن عمل می کند بدون آن که عوارض جانبی خطرناک آن را بخصوص برای بیماران دستگاه گوارشی داشته باشد.

درمان و پیشگیری از سرطان

زیتون سوپرغذای ضدسرطان نام دارد. مواد مغذی موجود در زیتون دارای ترکیبات ضدتورمورهای سرطانی است. مطالعات نشان می دهد که خواص تغذیه ای زیتون برای پیشگیری و حتی درمان سرطان ها از جمله سرطان پستان، سرطان روده بزرگ و سرطان معده بسیار موثر عمل می کند.

سلامت قلب

آنتی اکسیدان، ویتامین E و چربی های مفید در روغن زیتون از موادی است که با کنترل فشارخون و جلوگیری از تجمع چربی ها در رگ ها و عروق خونی مانع از بیماری های قلبی می شود. به همین دلیل بهتر است افرادی که به فشار خون یا بیماری های قلبی عروقی مبتلا هستند  حتما از فرآورده های زیتون در برنامه غذایی خود استفاده کنند.

پروبیوتیک طبیعی

olive oil health benefits 300x200 - چرا خداوند به نام زیتون قسم خورد؟ خواص زیتون شگفت‌زده‌تان می‌کند

استفاده از محصولات پروبیوتیکی باعث از بین رفتن باکتری های مضر و افزایش باکتری های مفید دستگاه گوارش می شود که نتیجه آن از بین رفتن بیماری ها و سلامت بیشتر و بهتر بدن است. زیتون سوپرغذایی است که به طور طبیعی پروبیوتیک دارد. علت آن هم فنولیک phenolic موجود در زیتون است که یک ماده بسیار موثر در سلامت روده ها است.

پیشگیری از چاقی و دیابت

استفاده از زیتون خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به شدت کاهش می دهد. همچنین زیتون سوپرغذایی برای پیشگیری از چاقی است. افرادی که به طور مرتب از زیتون استفاده می کنند معمولا به دیابت مبتلا نمی شوند و چاقی هم به سراغشان نمی آید. به همین دلیل بسیاری از متخصصان تغذیه استفاده از زیتون و روغن زیتون را در رژیم های غذایی برای پیشگیری از این بیماری ها و البته درمان آن ها قرار می دهند.

از بین بردن عفونت ها

زیتون، روغن زیتون، برگ زیتون از خواص ضدمیکربی، ضدباکتریایی و ضدقارچی برخوردار است. تحقیقات متعدد نشان می دهد که زیتون و فرآورده های آن  عفونت ها را از بین می برد.

پیشگیری از پوکی استخوان از خواص زیتون است!

از دیگر خواص تغذیه ای زیتون و فرآورده های آن پیشگیری از پوکی استخوان است که امروزه بسیاری از افراد جامعه حتی مردان ممکن است به آن مبتلا شوند. استفاده از زیتون، روغن زیتون، و دیگر فرآورده های آن بخصوص برای زنان قبل و بعد از یائسگی توصیه می شود.

خواص زیتون و فرآورده های آن

در حالی که زیتون فقط ۲۵ درصد چربی مفید دارد، روغن زیتون حاوی ۱۰۰ درصد این چربی ها است. به همین دلیل در صورتی که از روغن زیتون استفاده می کنید بهتر است میزان استفاده از آن در حد متعادل  به یک یا حداکثر دو فنجان در روز با توجه به سن، جنس و فعالیت بدنی تان باشد  تا دچار چاقی نشوید.  از طرف دیگر دانه های زیتون های موجود در بازار بیشتر به شکل شور تهیه می شود که حاوی نمک است و فشارخون را افزایش دهد. در این مورد هم بهتر است به میزان متعادلی از زیتون استفاده کنید یا آن ها را در آب بگذارید تا نمک اضافی آن ها گرفته شود.

به هر حال مواد مغذی موجود در زیتون و فرآورده های آن مثل ویتامین E، مس، کلسیم، فیبر و سایر مواد معدنی آن را به سوپر غذایی تبدیل کرده است که به هیچ وجه نباید از برنامه غذایی حتی برای یک روز کنار گذاشته شود.

منبع:

 

 


برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار پزشکی ایران
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.