دانشمندان فرمول جادویی یادگیری را کشف کردند

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

به گزارش «بهداشت نیوز» همونطور که انتظار می‌رفت،‌ شرکت‌کنندگان در اوایل صبح یادگیری بهتری داشتند و هر چه زمان می‌گذشت اشتباهاتشون بیشتر می‌شد.

تا اینجا چیز جدیدی از این تحقیق به دست نیومده بود، اما وقتی از شرکت‌کنندگان خواستند که بعد از یک شب استراحت دوباره تحت آزمایش قرار بگیرن، نتایج جالبی به دست اومد.

در شب اول افراد خوب استراحت کردند و روز بعد، میزان یادگیری خوبی داشتند. اما در شب دوم، محققان بخشی از مغز افراد رو دستکاری کردند.  صبح روز بعد،‌ افراد حتی از ساعات پایانی روزهای قبل هم یادگیری کمتری داشتند.
اما این کدوم قسمت مغزه که اینقدر در یاد گیری تاثیر داره؟

در حین خواب عمیق، سلول‌های عصبی سیناپس مغز استراحت می‌کنند،‌ اما اگر خواب عمیق و کافی نداشته‌ باشیم این بخش از مغز نمی‌تونه استراحت کنه. این سیناپس‌ها در طی روز در برابر محرک‌ها و اتفاقات اطراف ما واکنش نشون می‌دن. بنابراین مغز نیاز داره تا مدتی به این بخش استراحت بده تا خودش رو ترمیم کنه و به حالت طبیعی برگرده.

در این تحقیق دانشمندان مانع استراحت سیناپس مغز افراد در حین خواب شدند و با دیدن عملکرد ضعیف افراد،  نتیجه گرفتند که سلول‌های عصبی سیناپس‌ مغز وظیفه یادگیری چیزهای جدید رو دارند.

برای اینکه حرف و حدیثی در این تحقیق نباشه، دانشمندان بخش‌های دیگه‌ای از مغز رو هم تحریک کردند، اما نتیجه‌ای بر روی یادگیری نداشت.

با این تحقیق،‌ دانشمندان ثابت کردند که خواب عمیق و استراحت مغز، تاثیر مستقیمی بر یادگیری حرکتی داره. پس اگر در حال یاد گرفتن ورزش و یا چیزهای جدیدی که در اونها حرکت وجود داره هستید، شب‌ها خوب بخوابید.

برچسب ها:

:: سکسولوژی (18+) محرمانه های جنسی