سرطان سینه در زنان یا مردان؟

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

به گزارش بهداشت نیوز،عصمت‌السادات هاشمی متخصص زنان در گفت وگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت، آمار ابتلای مردان به سرطان سینه را ۲ درصد و زنان را ۹۸ درصد عنوان و بیان کرد: برخی عوامل خطر، مانندِ افزایش سن، جنس (خانم‌ها)، سابقه فامیلی مثبت، مسائل هورمونی، سن شروع قاعدگی، سن یائسگی و سبک زندگی دستِ ما نیست، البته نقش انسان در نوع سبک زندگی موثر است به‌ عنوان مثال، پیشگیری از چاقی، مصرف نکردن بی‌رویه هورمون‌ها، تغذیه خوب، مصرف نکردن فست‌فود، پرهیز ازسیگار و دخانیات و الکل و ورزش و فعالیت بدنی منظم به افراد توصیه می‌شود.

وی با اشاره به نقش عوامل ژنتیک و محیطی در بروز سرطان سینه گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد زمینه ژنتیک و ۸۵ درصد عوامل محیطی که موجب جهش ژنی می‌شود، در این خصوص نقش دارد که سابقه سرطان سینه در مادر یا دختر زیر ۴۰ سالگی، ریسک سرطان را در فرد، چهار پنج برابر افراد عادی جامعه افزایش می‌دهد.

این متخصص زنان با اشاره به انجام معاینات شخص و معاینه پزشک ادامه داد: خانم‌ها لازم است از ۳۰ سالگی، سالی یکبار توسط پزشک معاینه شوند، بهتر است خانم‌ها به جراح سینه مراجعه کنند و اگر این متخصص در دسترس نباشد، به جراح عمومی که در جراحی سینه تجربه دارد، مراجعه کنند و در برخی مناطق که جراح عمومی نداریم، به ماما مراجعه نمایند.

وی یکی از روش‌های استاندارد تشخیص سرطان سینه را ماموگرافی دانست و افزود: خانم‌ها نباید نگران ماموگرافی باشند، ماموگرافی براساس سن بیمار درخواست می‌شود و روش جایگزین ندارد، سونوگرافی و ام‌آر‌آی براساس ضرورت، مکمل ماموگرافی است و جایگزین آن نمی‌شود و در سنین پایین از سونوگرافی و ام‌آر‌آی استفاده می‌شود و از ۴۵ سالگی بسته به شرایط ماموگرافی انجام می‌گیرد.

هاشمی تصریح کرد: کسی که سابقه سرطان سینه در مادر و خواهر دارد، باید از ۴۰ تا ۴۵ سالگی ماموگرافی انجام دهد و از ۵۵ سالگی به بعد هم ماموگرافی دو سال یکبار انجام می‌شود، ولی همه این موارد با توجه به شرایط بیمار تعریف می‌شود که ممکن است در یک خانم ۳۵ ساله که توده‌ای در سینه خوداحساس کرده، ابتدا درخواست یک سونوگرافی دهد و اگر سونوگرافی وجود توده را مشخص کند، نیاز به ماموگرافی خواهد بود.

وی با بیان اینکه خانم ۴۰-۴۵ ساله که کیست سینه دارد، باید سونوگرافی انجام می‌دهد، گفت: اگر سونوگرافی توده خوش‌خیم نشان بدهد، نیازی به ماموگرافی ندارد، اما کسی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارد، مجبوریم در فواصل معین ماموگرافی انجام بدهیم. اگر بافت پستان بدون تراکم باشد، فواصل را بیشتر می‌کنیم.

این متخصص زنان بیان کرد: اگر خانم‌های ۷۰-۷۵ ساله حداقل طول عمر ۱۰ ساله داشته باشد، باید ماموگرافی انجام شود، اما در خانم ۸۰ ساله توصیه نمی‌کنیم سالی یکبار ماموگرافی انجام شود و برای خانم ۶۰-۵۵ ساله که حداقل ۱۰ سال زنده می‌ماند، ماموگرافی انجام می‌دهیم.

وی در خصوص فیبروزکیستیک و کیستیک سالید گفت: فیبروز کیستیک، ضایعه خوش‌خیم است و نگران کننده نیست اما اگر پزشک ضرورت آن را تشخیص دهد، لازم است سونوگرافی و از ضایعات نمونه برداری شود.

هاشمی درباره درمان تورمِ دست بعد از شیمی‌درمانی یادآور شد: فرد باید به کلینیک لنفوم مراجعه کند و این کلینیک‌ها در مورد شکل ورمِ دست فعالیت می‌کنند که در این مراکز لنفوتراپیست‌ها، روش‌های درمانی را برای دست این افراد اتخاذ می‌کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها:

:: سکسولوژی (18+) محرمانه های جنسی