علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آن ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و سکسولوژی

» اخبار پزشکی جهان » علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۱ - ۱۸:۴۸

 کد خبر: 44545
 604 بازدید

علت تلخی دهان

علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آن

علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آن به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی)) دانستنی‌های سلامتی علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آنپوران ریاضی پور نویسنده:پوران ریاضی پورمنتشر شده در ۱۱ ساعت پیش علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آن بجز مزه تلخی که […]

علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آن

علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آن

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

دانستنی‌های سلامتی علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آنپوران ریاضی پور
نویسنده:پوران ریاضی پورمنتشر شده در ۱۱ ساعت پیش علت تلخی دهان و راه هایی برای درمان آن
بجز مزه تلخی که خودتان احساس می کنید همیشه نگران این هستید که بوی بدن دهانتان دیگران را ناراحت کند. نشانه های طعم بدمزه و تلخ دهان، علت ها و راه های درمانی خانگی آن چیست؟

COMMENTS
۳+
خیلی وقتها بعد از خوردن غذاهای تند و شور یا بعد از مدت زمانی گرسنگی به احتمال زیاد دهان بدمزه می شود و طعم تلخی دهان را احساس می کنید. در صورتی که این طعم ادامه پیدا کند یا به طور مکرر در طی روز این احساس را داشته باشید باید به دنبال علت های مختلفی بگردید. نت نوشت به شما علت تلخی دهان و راه های درمان آن را خواهد گفت، با ما همراه باشید.

نشانه های تلخی دهان
تلخی دهان که dysgeusia نامیده می شود نشان دهنده یک مشکل درونی در بدن است. فرد معمولا مزه تلخ، طعم فلز و شوری را تجریه می کند و همیشه این احساس را دارد که دهانش تمیز نیست.

yektanet.com
هر چند با نوشیدن و خوردن بعضی از آشامیدنی ها و غذاها ممکن است چنین طعمی را چند دقیقه تا چند ساعت احساس کنیم ولی شخصی که به طور مکرر دچار این احساس می شود حتی با وجود مسواک زدن دندان ها و بروس کشیدن زبان؛ باید به دنبال علت اصلی بگردد.

علت های تلخی دهان
در بیشتر مواقع علت هر چه باشد، فقط تغییر رژیم غذایی به راحتی مشکل تلخی و طعم بدمزه دهان را درمان می کند. ولی بهتر است موارد زیر بررسی شود.

خشکی دهان
بزاق دهان نقش مهمی در کاهش باکتری های دهان دارد. در صورتی که بزاق کمی در دهان ترشح شود، باکتری ها امکان حضور بیشتری دارند. در نتیجه دهان خشک می شود. علت خشکی دهان ممکن است استفاده از یک داروی خاص، بالا رفتن سن، بیماری های خود ایمنی، اعتیاد به سیگار و عفونت سینوس ها یا سینوزیت باشد. در این صورت با تمام شدن طول درمان پس از چند روز خشکی دهان برطرف می شود. ولی باز هم بهتر است پزشک خود را در جریان بگذارید.

بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان

بهداشت ضعیف و عدم رسیدگی به دندان ها، وجود جرم و پلاک و بیماری ها لثه از دیگر عوامل بروز مزه تلخی دهان است. با مراجعه به یک دندانپزشک، جرم گیری، استفاده از نخ دندان، مسواک زدن درست و بموقع، تمیز کردن زبان طعم تلخ دهان درمان می شود. استفاده از دهان شویه های آنتی باکتریال نیز روش خوبی برای پایین نگه داشتن تعداد باکتری های دهان و رفع مزه تلخی آن است.

مطالب از سراسر وب

اشتراک بخر،سریال گلشیفته ببین،جایزه ببر!
اشتراک بخر،سریال گلشیفته ببین،جایزه ببر!
سریال گلشیفته را با لنز ببینید!
سریال گلشیفته را با لنز ببینید!
فردا میتونی یه پلی استیشن هدیه بگیری اگه....
فردا میتونی یه پلی استیشن هدیه بگیری اگه....
در هر لحظه و هر کجا تماشای تلویزیون با لنز
در هر لحظه و هر کجا تماشای تلویزیون با لنز
حاملگی
طعم تلخی فلز مانند بیشتر در دوران حاملگی بوجود می آید. این احساس در سه ماهه اول بارداری بیشتر است. تغییرات هورمونی شدید در بدن مادر و ویار یا گرایش به خوردن یک ماده خاص غذایی علت اصلی مزه تلخ دهان در دوران بارداری است. معمولا بعد از سه ماهه اول بارداری یا حداکثر بعد از زایمان این مشکل برطرف می شود. البته در صورتی که خیلی از این مزه کلافه شده اید بد نیست با متخصص زنان و زایمان خود مشورت نمایید.

سندروم سوزش دهان
این سندروم درست مثل این است که فرد غذای تند و پرادویه خورده باشد. طعم تلخ و تند با هم احساس می شود. این سندروم گاهی همیشگی و گاهی به صورت دوره ای بروز می کند که ممکن است طولانی مدت شود.

رفلاکس یا بازگشت اسید به معده
افرادی که از بیماری رفلاکس معده رنج می برند همیشه طعم بد و تلخی دهان احساس می کنند. علت آن هم این است که ماهیچه های دریچه بین مری و معده درست کار نمی کند و در نتیجه بعد از خوردن غذا اسید معده که برای هضم غذا ترشیح شده است به مری و دهان بر می گردد.

زبان باردار
زبان باردار Oral thrush که گاهی به نام برفک هم نامیده می شود، یکی دیگر از علت های بروز تلخی دهان است. در این بیماری زبان، گلو و دهان با ذرات سفید مایل به زردی پوشانده می شوند که نوعی عفونت است و باید به سرعت درمان شود.

yektanet.com
سندروم دانه کاج
در بعضی از افراد بعد از خوردن دانه کاج شخص طعم تلخ فلز مانندی را تجربه می کند که ممکن است بین ۱ تا ۳ روز طول بکشد. این سندروم که سندروم دانه کاج Pine nut syndrome نامیده می شود هیچ مشکل خاصی نیست و مزه تلخی دهان بعد از چند روز برطرف می شود.

استرس و اضطراب
وقتی شخص استرس و اضطراب زیادی دارد، یکی از واکنش های بدن طعم تلخ دهان است.

صدمه دیدن اعصاب
بیماری هایی مثل صرع، اسکرولوز چند گانه، تومورهای مغزی، فلج بلز و زوال عقل از دیگر علت های احساس طعم تلخ و بدمزه در دهان است.

دارو
گاهی مصرف داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها، داروهای قلب، ویتامین های حاوی آهن، مس و روی، داروهای حاوی لیتیوم باعث بروز حس تلخی در دهان می شود.

بیماری
بیماری هایی مثل سرماخوردگی، عفونت سینوس ها، انفلوآنزا نیز تا زمانی که شخص بیمار است باعث می شود تا دهان تلخ و بدمزه باشد.

yektanet.com
شیمی درمانی
افرادی که بوسیله شیمی درمانی تحت درمان سرطان هستند به دلیل تحریک جوانه های چشایی نیز تلخی دهان را احساس خواهند کرد.

درمان های خانگی تلخی دهان
چند راه حل ساده برای درمان مزه تلخی دهان وجود دارد:
رعایت بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن، نخ کشیدن بعد از هر غذا، تمیز کردن زبان و استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال.
جویدن آدامس بدون شکر: جویدن کمک می کند که دهان بزاق بیشتری ترشح کند و در نتیجه دهان و زبان و دندان ها تمیزتر شوند. (کندر خوراکی و سقز نیز مثل آدامس تاثیر گذار است. ضمن آن که خواص درمانی دیگری هم دارند. در صورتی که طبع گرمی دارید سعی کنید خیلی از کندر استفاده نکنید.)
درمان کامل بیماری هایی مثل رفلاکس معده، سینوزیت، و عفونت های دیگر بدن.
پرهیز از غذاها و نوشیدنی های محرک مثل غذاهای پر ادویه و حاوی فلفل. نوشابه ها الکلی و غیر الکلی.
ترک سیگار و الکل.
درخواست از پزشک برای تغییر دارو در صورتی که با داروی خاصی طعم تلخ و بدمزه دهان را تجربه می کنید.
بعد از مسواک زدن یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب ولرم ریخته و دهان خود را با آن بشویید.
شستن دهان با مخلوط آب و سرکه سیب؛ و ترکیبی از آب گرم و روغن نارگیل به دلیل از بین بردن باکتری های مضر روش های خوبی برای رفع این مشکل است.
نوشیدن آب به اندازه کافی: می توانید گاهی آب آشامیدنی تان را با چند تکه خیار و لیموترش تازه طعم دار کنید.
در صورتی که استرس و اضطراب زیادی دارد هر چه زودتر با مراجعه به روانشناس آن را درمان کنید و راههای مدیریت استرس و اضطراب را بیاموزید.
منابع:

 

 

 


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار پزشکی جهان
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.