فسفر,PHOSPHORUS

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

بعد از کلسیم فسفر دومین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است. بیش از 85 درصد از فسفر در استخوان ها و دندان ها و مابقی آن در عضلات و سایر بافت های بدن قرار دارد. فسفر در کنار کلسیم و سایر مواد معدنی ساختار محکم استخوان ها و دندان ها را تشکیل می دهند.

عملکرد فسفر در بدن انسان:

استخوان ها و دندان ها: فسفر با کلسیم ترکیب شده و ماده ای جدید به نام کلسیم فسفات پدید می آید، کلسیم فسفات ماده اصلی تشکیل دهنده استخوان ها و دندان ها می باشد.

برای داشتن استخوان ها و دندان های سالم مصرف مقدار کافی از فسفر و کلسیم توسط زنان باردار و شیرده و همچنین در دوران کودکی و بلوغ الزامی است، در این دوره ها قالب اصلی و توده استخوان ها شکل می گیرند، بدیهی است اگر فردی میزان کافی از عناصر فسفر و کلسیم را در دوره های ذکر شده از طریق تغذیه خود و مادر دریافت نکند دارای استخوان بندی ضعیفی خواهد بود و شانس ابتلا به بیماری هایی از قبیل پوکی استخوان با بالا رفتن سن وی افزایش می یابد.

ساختار سلول ها: فسفر با چربی ها و بویژه دی گلیسیرید ترکیب شده و انواع مختلفی از فسفولیپید ها بوجود می آیند، در سراسر بدن فسفولیپیدها ساختار اصلی غشای سلولی می باشند. همچنین فسفولیپیدها در فعالیت و سلامت مغز نقش مهمی ایفا می کنند.

سایر عملکردهای فسفر در بدن:

فسفر کمک به تولید و ذخیره انرژی و ای تی پی(ATP) می نماید و به عنوان جزئی از دی ان ای (DNA) نقشی مهمی در ذخیره اطلاعات ژنتیکی ایفا می کند. همچنین فسفر باعث فعال شدن برخی از هورمون ها و آنزیم ها شده که نقشی مهمی در متابولیزم مواد غذایی و تبدیل آن ها به انرژی برعهده دارند.

از دیگر نقش های فسفر می توان کمک به انتقال اکسیژن به بافت های بدن و حفظ تعادل اسید و باز در جریان خون اشاره کرد.

نیاز روزانه بدن به فسفر

افراد بزرگسال(19 سال به بالا) در حدود 700 میلیگرم فسفر و کودکان و نوجوانان بین 9 الی 18 سال به 250 میلیگرم فسفر در روز نیاز دارند.

منابع غذایی فسفر:

پروتئین های حیوانی مانند مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، گوشت گوساله، گاو، تخم مرغ از منابع عالی فسفر می باشند. از سایر منابع غذایی می توان به مغزها، دانه ها، غلات، لبنیات به ویژه پنیر و شیر اشاره کرد.

کمبود فسفر:

از آنجا که فسفر به وفور در مواد غذایی یافت می شود کمبود آن به ندرت رخ می دهد.

منبع

برچسب ها:

:: سکسولوژی (18+) محرمانه های جنسی