چطور بفهمیم مغزمان معتاد است؟

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

به گزارش «بهداشت نیوز» ولع،‌ یکی از قوی‌ترین شاخص‌ها در بازگشت به مصرف محسوب می‌شود. حتی بعد از آن که یک فرد، چرخه‌ی اجبار خود در مصرف مواد را می‌شکند، ولع می‌تواند باقی بماند. با این که درمان‌های فعلی، می‌توانند بسیاری از جنبه‌های رفتاری، به خصوص علائم جسمانی آن را در بر گیرند و درمان کنند، اما درمان ولع کاری دشوار است، چرا که حالتی نسبی است. به طور مثال، وقتی گرسنه‌اید،‌ تمایل به خوردن دارید، اما اندازه گیری کمّی اجباری که در این تمایل وجود دارد، کاری دشوار است. اما، اگر بتوانیم تصویری از فعالیت‌های مغز به هنگام ولع داشته باشیم، بهتر می‌توانیم تا کمیتی برای آن در نظر بگیریم و درمان صورت گیرد. ما قصد داریم تا با این قالب جدید، ولع را از رفتارهایی که برای پاداش – یا مواد – انجام می‌شود، جدا کنیم.

تمرکز تحقیقاتی که بر روی ولع برای مواد انجام شده است، بر مطالعه‌ی واکنش‌های فرد به محرک‌ها است. به طور مثال، برای مطالعات ماریجوانا ، وقتی به شرکت کنندگان عکسی از پیپ آبی (وسیله‌ای برای تدخین ماریجوانا) نشان می‌دهند، مغز آن‌ها را اسکن می‌کنند و محققان فعالیت‌های مغز را در واکنش به این محرک بررسی می‌کنند. در این سناریو، پیپ آبی برای کسی که ماریجوانا مصرف می‌کند، وسیله‌ای ارزشمند محسوب می‌شود. اما آنچنان که در این مطالعه اشاره می‌شود، هیچ راهی نیست تا بفهمیم که فعالیت‌های مغزی به علت فکر پاداش (وسیله‌ای که همراه با استعمال ماریجواناست) می باشد یا ولع آن (تصویر پیپ آبی، ولع به ماریجوانا را تحریک می‌کند).

محققان با استفاده از یک مدل محاسباتی، در تلاشند تا مناطق دقیقی از مغز را که ولع در آن‌ها شکل می‌گیرد ، مشخص کنند. آن‌ها برنامه دارند تا اسکن‌های مغزی را که در تحقیقات پیشین انجام شد ، دوباره بررسی کنند تا ولع را با نگاهی کمی بسنجند، تاثیرات آن را مشاهده کنند و درمان‌هایی را برای آن در نظر بگیرند.

نتایج اولیه امید بخش بودند، اما چند سال دیگر زمان و منابع مالی بیشتری نیاز است تا این تحقیقات به سرانجام برسد.

منبع : Science Daily

برچسب ها:

:: سکسولوژی (18+) محرمانه های جنسی