کلپ - KELP

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

کلپ یک گیاه دریایی و سرشار از مواد معدنی و بویژه عنصر ید است، این گیاه بصورت مکمل غذایی نیز توسط لابراتوارها و شرکت های مختلف تولید و عرضه می شود.

از آنجا که کلپ یک محصول گیاهی و طبیعی است مواد معدنی موجود در آن برای بدن قابل جذب و ظاهرا بدن به آن واکنش بهتری نسبت به سایر مکمل های غذایی نشان می دهد.

بسیاری از مکمل های غذایی در لابراتوارها بصورت مصنوعی و صرفا با ترکیب مواد معدنی و ویتامین ها تولید می شوند و نه از منابع غذایی طبیعی به همین دلیل ممکن است برای بدن به درستی قابل جذب و استفاده نباشند.

تعداد کمی از مکمل های غذایی منشا تولید آن ها مواد غذایی طبیعی است که در اصطلاح به آنها Food Based Supplements گویند که یکی از آنها کلپ می باشد.

کلپ حاوی ید طبیعی، مقداری منیزیم، کلسیم، پتاسیم، منگنز، کروم، روی، ویتامین های گروه ب، مواد آنتی اکسیدان، آلژینات سدیم و سایر مواد مفید برای بدن است.

آلژینات سدیم ماده ای معدنی است که کمک به دفع مواد مازاد از قبیل سموم و فلزات سنگین و سمی از بدن می کند.

فواید استفاده از مکمل های کلپ:

تغذیه بهتر: همان طور که اشاره شد کلپ حاوی بسیاری از مواد معدنی و ویتامین ها به شکل طبیعی است. امروزه با توجه به فرسایش خاک و کاهش کیفیت مواد غذایی بسیاری از مردم دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی می باشند و کلپ یک مکمل غذایی مناسب برای جبران این کسری است.

رویش موها: تحقیقات و شواهد علمی بسیاری وجود داشته که نشان می دهند مصرف مکمل های کلپ باعث افزایش رشد موها می گردد، این مکمل به ویژه برای خانم ها و آقایانی که دچار ریزش مو می باشند بسیار مفید است.

بهبود فعالیت غده تیروئید: عنصر ید برای فعالیت غده تیروئید ضروری است و کلپ حاوی فرم طبیعی از عنصر ید می باشد و برای اشخاصی که دچار کم کاری تیروئید بوده می تواند بسیار مفید واقع شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تیروئید را مطالعه کنید.

تنظیم وزن: کلپ کمک به تنظیم متابولیزم بدن و افزایش انرژی می کند و برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند در کنار رژیم غذایی یک مکمل مناسبی است، البته این بدان معنی نیست که مصرف کلپ به تنهایی باعث کاهش وزن می شود و یا افراد لاغر نباید از آن استفاده کنند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در خانم ها: تحقیقات زیادی نشان می دهند آمار ابتلا به سرطان سینه در زنان کشورهای شرق آسیا مانند کره جنوبی، ژاپن، سنگاپور نسبت به آمار جهانی بسیار کمتر است و یکی از دلایل آن نوع تغذیه آن هاست. غذاهای دریایی که منبع مناسبی از ید بوده بخشی قابل توجهی از برنامه غذایی ساکنان شرق آسیا می باشد.

مکمل های غذایی کلپ:

بنا بر تجربه شخصی ام تفاوت زیادی در کیفیت برندهای مختلف کلپ وجود دارد و شاید دلیل آن منبع تهیه این گیاه است، از برند های معتبر و با کیفیت می توان به شرکت های تولید کننده زیر اشاره کرد:

Now Foods, Natures' Made, Solary, Natural Factors, Solgar, Country life, Vitamin Shoppe.

دوز مصرف:

مکمل های کلپ معمولا در دوزهای 150 الی 660 میلیگرم موجود می باشند و مقدار مصرف آن برای افراد بالغ و بزرگسال 3 الی 5 کپسول و یا قرص در هفته می باشد، از آنجا که مکمل های کلپ حاوی ید به میزان قابل توجهی بوده نباید در مصرف آن ها زیاده روی کرد.

قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نویسنده دکتر دانیال نصیرزاده

منبع

برچسب ها:

:: سکسولوژی (18+) محرمانه های جنسی