کلید عمر طولانی‌تر شما ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» اخبار پزشکی جهان » کلید عمر طولانی‌تر شما

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۰۷ - ۱۲:۱۵

 کد خبر: 22125
 176 بازدید

کلید عمر طولانی‌تر شما

کلید عمر طولانی‌تر شما (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) پژوهشگران سوئدی می‌گویند احتمال مرگ شما ممکن است با توانایی حس بویاییتان ارتباط داشته باشد. به گزارش ساینس دیلی این پژوهشگران از دانشگاه استکهلم بیش از ۱۷۰۰ نفر را که در سنین ۴۰ تا ۹۰ سالگی بودند، […]

کلید عمر طولانی‌تر شما

پژوهشگران سوئدی می‌گویند احتمال مرگ شما ممکن است با توانایی حس بویاییتان ارتباط داشته باشد.

به گزارش ساینس دیلی این پژوهشگران از دانشگاه استکهلم بیش از ۱۷۰۰ نفر را که در سنین ۴۰ تا ۹۰ سالگی بودند، برای ۱۰ سال پیگیری کردند.

دانشمندان در آغاز این بررسی این افراد را از لحاظ توانایی شناسایی ۱۳ بوی متفاوت آزمایش کرده بودند.

نتایج این بررسی نشان داد که احتمال مرگ این افراد با نمره‌ای که آنان در آزمایش بویایی گرفته بودند، مرتبط است، یعنی هر چه این نمره پایین‌تر بود خطر مرگ در این مدت بیشتر می‌شد.

همچنین به ازای هر پاسخ اشتباه خطر مرگ در این مدت حدود ۱۰ درصد افزایش یافته بود.

این نتایج با شواهد فزاینده‌ای مطابقت دارد که نشان می‌دهند آزمایش بویایی دریچه‌ای عالی برای بررسی سلامت مغز در همه سنین است. گیرنده‌هایی که در بینی شما قرار دارند درواقع دنباله عصبی مغز هستند.

بررسی‌های پیشین نشان داده بودند که از دست رفتن حس بویایی با احتمال بیشتر دچار شدن به زوال عقل ارتباط دارد. اما دکتر یوناس اولوفسون، سرپرست این بررسی می‌گوید:: «افزایش خطر مرگ‌ومیر در این بررسی به‌طور مستقل با از دست رفتن بویایی ارتباط دارد.»

این پژوهشگران می‌گویند در آینده تلاش خواهند کرد که فرایندهای زیستی که این ارتباط را توضیح می‌دهند، پیدا کنند.البته اگر به‌طور موقت حس بویایی خود را از دست بدهید، نگران نباشید، چون بیماری‌های دیگر مانند سینوزیت یا پولیپ بینی هم می‌توانند بر بویایی تأثیر بگذارند.

 

منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : اخبار پزشکی جهان
ارسال دیدگاه