۱۰ عامل مهم نفخ شکم که نباید بی تفاوت از کنار آن‌ها رد شوید

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن) دانشجویان علوم پزشکی))

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بیشتر مواقع از نفخ شکم رنج می‌برید شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارید. نفخ شکم که نوعی عارضه مزمن و دوره ای محسوب می‌شود علت های گوناگونی دارد. تغذیه نامناسب، استرس زیاد، مصرف داروهای خاص و حتی آلودگی هوا از جمله مواردی است که عامل نفخ شکم است. نفخ مداوم شکم گاهی نشان دهنده ابتلا دستگاه گوارش فرد به باکتری کاندیدا است. نفخ شکم از بیماری‌هایی است که به ظاهر عارضه ای بی اهمیت است در حالی که وجودش نشانه دهنده بیماری است که باید شناخته و درمان شود.

نت‌نوشت امروز را بخوانید تا در باره نفخ بیشتر بدانید.

مشکل هضم در دستگاه گوارش

مشکل در هضم غذا از جمله عوامل نفخ شکم است. افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر یا IBS، زخم معده، حساسیت به پروتئین گندم یا سلیاک از جمله عواملی است که باعث بروز نفخ شکم می شود.

تحقیقات نشان داده است افرادی که به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا هستند بین ۲۳ تا ۹۶ درصد آن‌ها نفخ شکم دارند. ۵۰ درصد این افراد اختلال هضم به نام دیس پپسی dyspepsia و ۵۶ درصد یبوست های مزمن دارند که همه و همه به نفخ شکم منجر می‌شود.

احتباس مایعات

گاهی مایعات بدن در بخش شکم یا لگن جمع می شود که علاوه بر نفخ شکم افزایش سایز بدن را هم سبب می شود. احتمالا متوجه شدید گاهی سایز دور کمرتان صبح‌ها با شب‌ها گاهی بین ۴ تا ۸ سانتیمتر فرق می کند. در صورتی که متوجه این مشکل شده اید بهتر است تحت نظر پزشک با انجام آزمایش های لازم، عفونت دستگاه گوارش یا بیماری های کبد بررسی شود. چون گاهی حتی سرطان کبد ممکن است منجر به جمع شدن مایعات بدن در شکم و لگن شود. هپاتیت نیز از دیگر بیماری‌هایی است که باعث نفخ شکم و احتباس مایعات بدن در شکم و نفخ آن می شود.

اگر همراه با نفخ شکم علائمی دیگری مثل استفراغ، دردهای شکم، هضم نشدن غذا، و کاهش وزن دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

کمبود آب بدن

Bloated Stomach Causes Dehydration 300x214 - ۱۰ عامل مهم نفخ شکم که نباید بی تفاوت از کنار آن‌ها رد شوید

پس از مصرف الکل یا غذاهای حاوی نمک شکم بزرگ شده دچار نفخ می شود. کم آبی بدن نیز از دیگر عوامل نفخ شکم است. اگر به اندازه کافی آب ننوشید علاوه بر نفخ شکم به احتمال زیاد یبوست نیز باعث می شود تا احساس کنید بدن تان پف کرده است. در مواقعی که غذاهای حاوی نمک یا الکل مصرف کرده اید سعی کنید بعد از آن آب زیادی بنوشید تا با دفع مایعات و مدفوع از نفخ شکم جلوگیری کنید.

یبوست

یکی از علت های اصلی نفخ شکم یبوست است. در صورتی که با خوردن غذاهای خاصی دچار یبوست و نفخ شکم می شوید بهتر است آن (ها) را از برنامه غذایی‌تان حذف و به جای آن‌ها فیبر بیشتری مصرف کنید. خوردن فیبر به همراه آب زیاد مانع از یبوست می شود. تغییر روش در برنامه غذایی و فعالیت های روزانه مثل نرمش و ورزش  از جمله پیاده روی به میزان زیادی یبوست را برطرف و از بروز مجدد آن جلوگیری می کند.

حساسیت به غذا

Bloated Stomach Causes Food Allergies 300x225 - ۱۰ عامل مهم نفخ شکم که نباید بی تفاوت از کنار آن‌ها رد شوید

حساسیت به غذاهایی مثل سویا، غذاهای حاوی گلوتن، برخی از کربوهیدات‌ها از دیگر عوامل بروز نفخ شکم است. چند روزی برنامه غذایی‌تان را بررسی کنید تا در صورتی که نسبت به غذای خاصی حساسیت دارید و دچار نفخ شکم می شوید بلافاصله آن را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید.

بیماری سیبو

یکی از بیماری های دستگاه گوارش رشد زیاد باکتری ها در آن است که منجر به بیماری سیبو و در نتیجه نفخ شکم می شود. در صورتی که احتمال می دهید به بیماری سیبو مبتلا باشید حتما باید تحت نظر پزشک قرار گیرید.

عفونت

مبارزه بدن با انواع عفونت ها باعث بروز انواع التهابات و در نتیجه نفخ شکم می شود. به علائم دیگری مثل تب، قرمزی یا راش (خارش و سرخ شدن) پوست، درد در ناحیه شکم، بزرگ شدن غده های لنفاوی توجه کنید. اگر چنین علائمی دارید به احتمال زیاد بدن‌تان دچار عفونتی است که باید برطرف شود و البته مراجعه به یک پزشک متخصص عفونی بهترین راه است.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در دوره های مختلف زندگی بخصوص در زنان یکی از عوامل بروز نفخ شکم است. مثلا بسیاری از خانم ها قبل از عادت ماهانه دچار بزرگی شکم و نفخ می شوند که گاهی حتی ممکن است ۲ هفته طول بکشد. عادت ماهانه نامنظم، فیبروم، گرفتگی عضلات شکم و کمر از دیگر عوامل بروز نفخ شکم است.

انسداد روده

در بعضی موارد نفخ شکم در نتیجه بسته شدن یا انسداد روده ها به وجود می آید. اگر علاوه بر نفخ شکم علائمی مثل یبوست، استفراغ و حالت تهوع دارید احتمال دارد که روده کوچک یا روده بزرگ با حضور توده ای بسته شده باشد. معمولا این بیماری با درد هم همراه است. اگر این علائم را دارید حتما به یک پزشک مراجعه  کنید.

سرطان

ابتلا روده بزرگ به تومورهای سرطانی نیز از دیگر علت های نفخ شکم است. اگر علائمی مثل راش های پوستی، تب، یبوست یا اسهال، خون در مدفوع، کاهش وزن، درد در لنف های زیر گوش یا کشاله ران و زیر بغل، خستگی، عدم تمرکز و فراموشی، در خانم‌ها عادت نامنظم ماهیانه، و هموروئید دارید حتما به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش و کولونوسکوپی از سلامت روده بزرگ اطمینان حاصل کنید.

معمولا برای رفع نفخ شکم راه حل های درمانی خانگی خوبی وجود دارد که پیش از این در نت نوشت از آنها نوشته ایم و با یک جست و جوی ساده در بخش سلامت می توانید آن‌ها را مطالعه کنید. ولی در صورتی که روش های گوناگونی را مثل استفاده از داروهای گیاهی، آب های دتوکس یا حتی داروهای مدرن برای رفع نفخ شکم استفاده کرده اید و جواب مناسبی نگرفته اید بهتر است هر چه سریع تر برای انجام آزمایشات لازم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

منبع

 

 

برچسب ها:

:: سکسولوژی (18+) محرمانه های جنسی