۹ نشانه کمبود منیزیم در بدن ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و سکسولوژی

» » ۹ نشانه کمبود منیزیم در بدن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۴:۵۶

 کد خبر: 38683
 104 بازدید

۹ نشانه کمبود منیزیم در بدن

۹ نشانه کمبود منیزیم در بدن به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی)) منیزیم یک ماده معدنی اساسی در بدن است که کمبود آن می تواند زندگی شما را به خطر بیندازد. بنابراین باید همواره میزان آن را در خون بررسی کرده و از کمبود آن در بدن جلوگیری کنید. […]

۹ نشانه کمبود منیزیم در بدن
منیزیم یک ماده معدنی اساسی در بدن است که کمبود آن می تواند زندگی شما را به خطر بیندازد. بنابراین باید همواره میزان آن را در خون بررسی کرده و از کمبود آن در بدن جلوگیری کنید.

 تقریبا همه افراد در زندگی خود دچار بی خوابی، افسردگی، سردردهای میگرنی، یبوست،عطش شدید و خستگی بیش از حد شده اند و خیلی ها آن را بخشی از زندگی پرمشغله امروزی و ناشی از روال طبیعی آن می دانند اما این عوارض می توانند نشانه هایی از یک مشکل ساده کمبود منیزیم در بدن ایجاد شوند که در صورت تشخیص با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و یا در صورت لزوم مصرف مکملهای دارویی قابل جبران است. تحقیقات اخیر نشان داده اند که تقریبا ۷۰ درصد علایم ذکر شده به دلیل کمبود منیزیم ایجاد می شوند.
منیزیم یک ماده معدنی ضروری است که نقشی حیاتی در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی مختلف که روزانه در بدن روی می دهد، ایفا می کند. مطالعات انجام شده نشان داده اند که منیزیم می تواند به داشتن یک خواب راحت شبانه و کاهش دردهای مزمن، خستگی بیش از حد، نوسانات خلق و خو و سردردهای میگرنی کمک کند. برخی نشانه های کمبود منیزیم در بدن عبارتند از:

کم خوابی
مطالعات نشان داده اند هنگامی که سطح منیزیم بدن بسیار کم است، به خواب رفتن بسیار سخت خواهد شد. مقدار منیزیم در بدن با عملکرد طبیعی سیستم عصبی در ارتباط است بدین صورت که منیزیم با کمک به درمان اختلالات خواب سیستم اعصاب مرکزی را حمایت می کند. منیزیم نوعی فرارسان عصبی در مغز به نام گاما آمینو بوتیریک اسید را افزایش می دهد. (فرارسانهای عصبی نوعی ماده شیمیایی هستند که موجب انتقال انگیزه ها و پیام ها در اعصاب می شوند).) افزایش این ماده شیمیایی در مغز باعث تمدد اعصاب شده و سیستم عصبی را با افزایش کیفیت و تنظیم مقدار خواب به استراحت و آسودگی فرا می خواند. مطابق با تحقیقات انجام شده مصرف ۵۰۰ میلی گرم منیزیم در طول ۸ هفته قبل از خواب، اثرات مثبتی در بهبود کم خوابی و یا بی خوابی های شبانه خواهد داشت.

افسردگی

منیزیم نقش مهمی در تنظیم هورمون های بدن و سطح قند خون دارد و در نتیجه می تواند در کاهش نوسانات خلق و خو از جمله افسردگی و عصبانیت کمک شایانی کند. فرا رسان های عصبی مغز از جمله سروتونین که لازمه ثبات حالات فکری، احساسی و روحی شخص هستند، توسط منیزیم تنظیم می شوند. تحقیقات نشان داده اند افرادی که روزانه ۲۴۸ میلی گرم منیزیم به مدت شش هفته مصرف کرده اند تاثیرات قابل ملاحظه ای در بهبود میزان افسردگی و عصبانیت خود مشاهده نمودند.

سردردهای میگرنی
اگرچه شواهد بدست آمده از نقش منیزیم در درمان میگرن محدود هستند، اما تاثیر آن در این زمینه بسیار محتمل است. در حقیقت منیزیم به کاهش میزان درد و مدت زمان آن در افراد مبتلا به میگرن کمک فراوانی می کند و این به دلیل مزایای تنظیم هورمونی و خواص آرام بخشی آن است.

ولع به خوردن شکلات

ولع بیش از حد به خوردن برخی غذاهای خاص می تواند ناشی از کمبود بعضی از مواد مغذی ضروری در بدن باشد. ولع بیش از حد به خوردن شکلات نیز نشاندهنده کمبود منیزیم در بدن است. خوراکی های شیرین و شکلات منیزیم بالایی دارند و به دلیل اینکه سطح منیزیم موجود در بدن بانوان قبل از قاعدگی و در طول آن به شدت پایین می آید، در این دوره خانمها ولع بیشتری به خوردن شکلات خواهند داشت. شکلات تلخ ۶۰ درصد به بالا، بیشترین میزان منیزیم را داراست.

انقباض و اسپاسم ماهیچه ای

منیزیم به همراه کلسیم به عنوان یک تنظیم کننده حرکات ماهیچه ای عمل کرده و در تسکین دردهای ماهیچه ای تاثیری بسزا دارد. اگر بدن شما به میزان زیادی کلسیم داشته و منیزیم کافی نداشته باشد، ماهیچه های هر قسمتی از بدن دچار اسپاسم و گرفتگی خواهند شد. عوارض آن می تواند به صورت گرفتگی عضلات پا، درد ماهیچه ای، دردهای فراگیر و پشت سر هم نشان داده شود.

تیر کشیدن چشمها

یکی از متداول ترین اثرات کمبود منیزیم با درد شدید و ناگهانی و تیر کشیدن چشمها آشکار می شود. این نشانه به دلیل توانایی این ماده معدنی در تنظیم حرکات تمامی ماهیچه های بدن است و کمبود آن باعث اختلال در حرکت آنها، گرفتگی و تیر کشیدن همراه با درد شود.

ضربان قلب نامنظم

منیزیم در حفظ ریتم ضربان عادی قلب کمک می کند و پزشکان در بیمارستان گاهی آن را به صورت تزریق درون سیاهرگی به منظور کاهش احتمال ضربان نامرتب قلب و نوسانات آن بکار می برند.

خستگی مفرط

منیزیم در تامین انرژی لازم برای فعالیتهای روزمره بدن نقش چشمگیری داشته و کمبود آن سبب احساس خستگی زیاد در طول روز خواهد شد.
آکنه، اگزما و سایر مشکلات پوستی منیزیم در کاهش التهابات پوستی بسیار موثر است و در بیشتر داروها و محصولات بهداشتی- آرایشی بکار می رود. این ماده معدنی در درمان آکنه و اگزاماهای پوستی نقش بسزایی دارد و پزشکان آن را به عنوان درمانی برای برخی مشکلات پوستی تجویز می کنند.

منبع


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : دسته‌بندی نشده
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.