آشنایی با خواص دارویی گیاه درمنه ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» اسلایدر اصلی اخبار پزشکی » آشنایی با خواص دارویی گیاه درمنه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ - ۱۵:۱۴

 کد خبر: 21156
 68 بازدید

آشنایی با خواص دارویی گیاه درمنه

آشنایی با خواص دارویی گیاه درمنه (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) طبیعت گیاه درمنه خیلی گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص دارویی گیاه درمنه شامل خاصیت ضد سرطان، ضد مالاریا، ضد کرم و دفع انگل است.  گیاه درمنه از خانواده کاسنی ها بوده، گیاهی […]

آشنایی با خواص دارویی گیاه درمنه

طبیعت گیاه درمنه خیلی گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص دارویی گیاه درمنه شامل خاصیت ضد سرطان، ضد مالاریا، ضد کرم و دفع انگل است.

 گیاه درمنه از خانواده کاسنی ها بوده، گیاهی است بوته ای به ارتفاع ۳ تا سانتیمتر و به رنگ سبز متمایل به خاکستری که بیشتر در مناطق بیابانی و مرتعی یافت میشود. این گیاه یکی از باارزشترین گیاهان دارویی مناطق بیابانی ایران است.

این جنس در ایران ۳۴ گونه گیاهی علفی یکساله و چند ساله دارد که در سراسر ایران پراکنده‌اند. قسمتهای هوایی این گیاه در داروسازی استفاده شده و خواص درمانی فراوانی دارد. به طورکلی اندام هوایی این گیاه از نظر جنبه های دارویی و پزشکی بسیار مهم بوده در مراحل انتهایی گلدهی گیاه درمنه و زمانی که گیاه بذر میدهد، میزان مواد موثره موجود در گیاه به بالاترین میزان میرسد و این زمان، بهترین زمان برای برداشت گیاه به منظور استفاده از خواص درمانی است. مواد موثره موجود در درمنه دارای خواص ضد مالاریا و ضد سرطان است، همچنین از گیاه دارویی درمنه در برخی مناطق ایران در پخت و تهیه غذا استفاده میشود.

خواص دارویی گیاه درمنه (طبیعت و خواص درمانی)

طبیعت گیاه دارویی درمنه خیلی گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص درمنه عبارتند از:

یکی از خواص این گیاه خاصیت ضد سرطانی است. ترکیبات شیمیایی موجود در این گیاه دارای خاصیت ضد سرطانی بوده و امروزه برای ساخت انواع داروها از آن استفاده میشود. امروزه اصلاح گران گیاهی تلاش میکنند تا ژنوتیپ هایی از این گیاه را که میزان بالایی از این ماده دارویی ارزشمند دارند را شناسایی کنند.

ترکیبات موجود در درمنه دارای خواص ضد مالاریا بوده و برای پیشگیری و درمان این بیماری کاربرد دارد.

اسانس گیاه درمنه دارای خاصیت ضد کرم بوده به ویژه بر روی دفع انگل کاندیدا آلبیکنس موثر است. جهت دفع کرم ۱۰ گرم از این گیاه را در ۵۰۰ سی‌سی آب‌جوش دم کرده به ۳ نوبت در روز بنوشید.

از دیگر خواص درمنه خاصیت بادشکنی و ضد نفخی است. همانطور که ذکر شد در برخی مناطق ایران از این گیاه در تهیه غذا استفاده میشود. همچنین از برگ و سرشاخههای آن در تهیه ترشی استفاده میگردد.

یکی از گیاهان دارویی که از آن برای درمان سرماخوردگی با روشهای خانگی استفاده میشود، گیاه دارویی درمنه است. از جوشانده این گیاه همچنین برای درمان سرفه نیز استفاده میشود.

کسانی که مرض قند دارند از دمکرده گرد غنچه گیاه درمنه می‌توانند استفاده کنند. به این منظور غنچه‌های ناشکفته گیاه را با دقت پاک کرده سپس در سایه خشک نموده و بکوبید. سپس از الک ریز رد کرده و سپس گرد قابل استفاده می‌باشد.

ترکیبات موجود در این گیاه دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی بوده و بر روی سطوح زخمها و درمان زخم میتوان استفاده نمود. از این گیاه در صنعت داروسازی برای ساخت لوسیونهای ضد عفونی کننده قارچهای پوستی استفاده میگردد.

جهت موخوره گرد غنچه این گیاه را با روغن زیتون مخلوط کرده سپس ۱۴ روز در آفتاب بگذارید صاف نموده و به موها بمالید.

سایر کاربردهای گیاه درمنه

درمنه یکی از اصلیترین و فراوانترین گیاهان مناطق مرکزی و بیابانی ایران و مرتع کشور شناخته شده است. این گونه گیاهی دارای مقاومت بالا به شرایط سخت محیطی و کمبود آب است و در نتیجه در حفظ پوشش گیاهی مراتع بسیار مهم و موثر است. برخی از مهمترین کاربردهای گیاه درمنه غیر از خواص دارویی موراد زیر را میتوان برشمرد:

ریشه های این گیاه باعث حفظ خاک در مقابل عوامل فرسایش زای محیطی است. استقرار آسان گیاه، رشد سریع آن و سازگاری با شرایط ناساعد محیطی این گیاه را به گونهای مناسب برای جلوگیری از فرسایش خاک در مناطق مرکزی ایران تبدیل کرده است.

این گیاه اگر چه در فصل بهار و تابستان بواسطه بوی عطر بسیار تند آن، مورد استفاده چرای گوسفندان قرار نمی گیرد، ولیکن در فصل پاییز و زمستان که تهیه علوفه برای دام مشکل است، مورد استفاده برای چرای دام قرار گرفته و از مهمترین منابع تامین غذای دام در این زمان محسوب میشود.

منبع: مجله اینترنتی ستاره

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی اخبار پزشکی
ارسال دیدگاه