اولین اقدام پس از عقرب گزیدگی ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» اسلایدر اصلی اخبار پزشکی » اولین اقدام پس از عقرب گزیدگی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۰۷ - ۱۱:۵۴

 کد خبر: 22113
 83 بازدید

اولین اقدام پس از عقرب گزیدگی

اولین اقدام پس از عقرب گزیدگی (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) عقرب‌ها معمولا در مناطق خشک و بایر زندگی می‌کنند و در مناطق سرسبز نباید نگران آن‌ها بود. این موجودات دوست دارند که در مکان‌های تاریک و در سایه‌ها پنهان شوند و گاهی اوقات نیز علاقه […]

اولین اقدام پس از عقرب گزیدگی

عقرب‌ها معمولا در مناطق خشک و بایر زندگی می‌کنند و در مناطق سرسبز نباید نگران آن‌ها بود.

این موجودات دوست دارند که در مکان‌های تاریک و در سایه‌ها پنهان شوند و گاهی اوقات نیز علاقه دارند که به درون چکمه‌ها و کفش‌های انسان‌ها راه پیدا کنند. بنابراین، اگر به مناطق خشک سفر می‌کنید، حتما کفش و چکمه خودتان را قبل از پوشیدن با دقت بررسی کنید. عقرب‌ها دارای دُم بلند و نیش‌داری هستند و از آن برای دفاع از خودشان کمک می‌گیرند.

 بسیاری از ما فکر می‌کنیم که نیش همه عقرب‌ها شدیدا مرگ‌بار است، اما نیش بیشتر این موجودات با درد شدید همراه می‌شود تا خطرات جانی. با این‌حال، عقرب‌های خطرناک در این مناطق زندگی می‌کنند: مکزیک، ‌آمریکای جنوبی، کارائیب، شمال آفریقا، خاورمیانه و شبه‌قاره هند.

نیش عقرب‌های سمّی می‌تواند دستگاه عصبی را مسموم کند، تاری دید به‌وجود بیاورد و فرد قربانی را با مشکلات تنفسی، آسیب‌های مربوط به ناحیه میوکارد و پانکراتیت روبه‌رو سازد. در صورت مواجه شدن با عقرب‌های سمّی، کمک‌های پزشکی باید سریعا به فرد قربانی برسند.

محل گزیدگی عقرب را باید بشویید و با کمپرس سرد ببندید. در این حالت، فرد قربانی باید بدون حرکت بماند و سریعا به اولین مرکز پزشکی فرستاده شود. آنتی‌هیستامین‌ها و مسکّن‌ها می‌توانند برای تسکین درد و تورم ناشی از نیش عقرب موثر باشند.

 

منبع: سلامتیسم

برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی اخبار پزشکی
ارسال دیدگاه