خودشیفتگی یک بیماری روحی پنهان است؛ ویژگی های افراد خودشیفته را بدانید!

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
خودشیفتگی مانند بعضی از بیماری های روحی روانی چنان خود را زیر لایه هایی از ویژگی های خوب پنهان می کند که تشخیص آن برای بسیاری از افراد مشکل است.

دقت کرده اید گاهی در یک میهمانی کسی یک دفعه به اصطلاح گل می کند. در واقع یک شخصیت کاریزماتیک یا فوق العاده جذاب دارد. ولی صبر کنید. این یک بیماری به نام جامعه ستیزی (Psychopath) یا بهتر بگوییم خودشیفتگی است. این فرد در جمع چنان نمایشی از خود به اجرا می گذارد تا نشان دهد یک دوست خوب، قابل اطمینان و دوست داشتنی است.

ولی حقیقت چیز دیگری است. در حقیقت فردی است که نه تنها علاقه ای به دیگران ندارد بلکه حتی بدش هم نمی آید تا شخصیت آن ها را خرد کند تا خود را برتر نشان بدهد. نمی گوید ولی مطمئن باشید فکر می کند دنیا فقط برای او خلق شده است و زمین هم دور او می گردد.

امروز در نت نوشت می گوییم این افراد را چگونه تشخیص دهید تا از عدم صداقت و سوء استفاده هایشان دور بمانید.

۱ – احساس همدلی ندارد
فرد
مبتلا به خودشیفتگی به احساسات دیگران اهمیتی نمی دهد. برایش مهم نیست کسی ناراحت است. حتی به محض اطلاع از ناراحتی کسی به طریقی خود را از قضیه دور نگاه می دارد. پس اولین روش، دقت در واکنش این فرد به دردها، غم و غصه و شکست های دیگران است. معمولا سرسری از روی آن رد می شود و خود را درگیر نمی کند.

۲ – دوست دارد بقیه احساس گناه کنند
خودشیفتگی

فرد مبتلا به خودشیفتگی هیچ وقت اشتباهش را قبول نمی کند. به نظر خودش، همیشه حق به جانب او است. در سوء استفاده کردن از دیگران استاد است. هر مشکلی پیش بیاید خیلی خوب می داند چطور دیگران – بجز شخص خودش – را مقصر جلوه دهند. در واقع خیلی خوشش می آید تا حتی برای اشتباهات خودش، دیگران احساس گناه کنند.

۳ – فقط به خودش اهمیت می دهد
فقط شاید برای بار اول به سمت دیگران قدم بر می دارد آن هم با در نظر گرفتن منافعی که برایش دارد، برای بار دوم نه. در هر موقعیتی فقط به نفع خودش فکر می کند بدون توجه به صدمه ای که به دیگران می زند.

۴ – دروغگوی ماهری است
برای سوء استفاده از دیگران و به دست آوردن آن چه خودش می خواهد، یا حتی اینکه مردم فکر کنند او با دیگران فرق دارد، خیلی خوب دروغ می گوید و چنان دروغ و راست را به هم می بافد که همه باور می کنند و حتی او را آدم صادقی می دانند.

۵ – خودخواه است
خودشیفتگی

فکر می کند تافته جدا بافته ای است که تا به حال خدا مثل او خلق نکرده است. به همین دلیل است که با همه اشتباهاتی که انجام می دهند بازهم احساس گناه نمی کند و با همه ایرادهایی که دارد اعتماد به نفس بیش از اندازه در مورد خودش دارد. بیشتر وقت ها فکر می کند از همه کارآمدتر، باهوش تر و مهم تر است. حتما می گویید خوب اعتماد به نفس که بد نیست. ولی اگر دقت کنید در چنین فردی نوعی خودخواهی بیش از حد را همراه با اعتماد به نفس غیر عادی مشاهده می کنید.

۶ – شخصیت جذابی دارد
باورش سخت است ولی شخصیت کاریزماتیک یا جذاب او همه را – بجز افرادی مثل خودشان را – به طرفشان جلب می کند. او خوب می داند چگونه در یک جمع بدرخشد. خوب درخشیدن و مطرح شدن در یک جمع بد نیست. و یک فرد عادی خوشحال می شود کس دیگری را مثل خودش ببیند. ولی برای این فرد وای به روزی که فرد دیگری مثل او در مجلس باشد. مطمئن باشید دعوا می شود. چون قرار نیست کسی بهتر از خودش را ببیند.

۷ – مسوولیت کارهایش را قبول نمی کند
برای کارهای اشتباهی که خودش به تنهایی یا در جمع انجام می دهد هیچ مسوولیتی را قبول نمی کند. در واقع توپ را همیشه به طرف زمین مقابل می اندازد. چنان حرفه ای عمل می کند که حتی وقتی خودش منشا اصلی بحث و جدل ها است مقصر جلوه نکند و برای سرزنش شدن، تقصیرات به گردن فرد دیگری بیفتد.

در مجموع خیلی مراقب باشید تا مبادا بعد از مدتی ببینید از شخصیت و وجود شما سوء استفاده شده است. چون این بیماری پنهان همیشه با ویژگی اجتماعی بودن فرد باعث جذب شما به طرف او می شود. در برخورد با افراد جدید با تامل بیشتری رفتار کنید.

منابع:

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد