یک متخصص درمان ریشه دندان درباره مهم‌ترین عوامل ایجاد «آبسه» دندان و راه‌های درمان آن توضیحات علمی ارائه داد.

دکتر محمد جعفر اقبال گفت: آبسه در دندان یک فرد به دو علت تشکیل می‌شود که شایع‌ترین و مهمترین علل آن، پوسیدگی دندان است. اگر پوسیدگی دندان به قدری وسعت یابد که به ریشه دندان برسد و موجب عفونی شدن کانال ریشه شود، تشکیل آبسه خواهد داد.

وی اظهار داشت: علاوه بر پوسیدگی دندان عامل تشکیل آبسه در عده کمی از افراد نیز بر اثر بیماری‌های لثه یا «پریودونتال» به وجود می‌آید، که در این موارد تشکیل جرم‌های دندان یا مشکلات دیگر موجب بروز آبسه در دندان فرد می‌شود.

این متخصص درمان ریشه با تاکید بر مراجعه زودتر فرد به مراکز دندانپزشکی برای درمان آبسه افزود: آبسه تشکیل شده در مواقعی که با  تب و درد همراه باشد با تجویز آنتی‌بیوتیک و مسکن از بین می‌رود، اما در بعضی مواقع لازم است، ترشحات آبسه تشکیل شده توسط دندانپزشک با وسایل و روش‌های خاص تخلیه شود.

اقبال با بیان این‌که کودکان تا ۱۲ سالگی دارای دندان شیری هستند، تصریح کرد: در کودکانی که در سنین قبل از سه تا چهار سالگی آبسه دندان تشکیل شده باشد در صورت عدم همکاری کودک در درمان، لازم است که پزشک از طریق تجویز آرام‌بخش و بیهوشی مراحل درمان را انجام دهد.

به گفته این متخصص درمان ریشه، امکان تشکیل آبسه، از زمانی که شرایط پوسیدگی دندان فراهم باشد، وجود دارد، بنابراین حتی در دوران شیرخوارگی نیز در صورتی که بهداشت و سلامت دندان کودک حفظ نشود به دلایلی از جمله مصرف شیرینی و یا تغذیه شبانه با شیر می‌تواند عامل تشکیل آبسه در این کودکان شود.

وی تاکید کرد: مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک در مواقعی که دندان‌ها دچار آبسه می‌شوند کار صحیحی نیست و در این مواقع حتما باید به متخصص مربوطه مراجعه شود تا علاوه بر از بین بردن آبسه تشکیل شده دندان، درمان کامل با توجه به عامل اصلی به وجود آورنده آن صورت گیرد.

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد