مزوتراپی چیست ؟ ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» اسلایدر اصلی اخبار پزشکی » مزوتراپی چیست ؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۰ - ۱۵:۳۹

 کد خبر: 20859
 90 بازدید

مزوتراپی چیست ؟

مزوتراپی چیست ؟ (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) مزوتراپی یک تکنیک پزشکی است که با تزریق های مکرر و بسیار کم داروها در لایه های مختلف پوست، نتایج درمانی گوناگونی را به وجود می آورد. چون بافت نرم، استخوان ها، عضلات، غضروف ها و پوست همگی […]

مزوتراپی چیست ؟

مزوتراپی یک تکنیک پزشکی است که با تزریق های مکرر و بسیار کم داروها در لایه های مختلف پوست، نتایج درمانی گوناگونی را به وجود می آورد.

چون بافت نرم، استخوان ها، عضلات، غضروف ها و پوست همگی از لایه ی میانی بدن جنین موسوم به "مزودرم" منشا گرفته اند، این تکنیک در درمان بیماری های این بافت ها می تواند مفید باشد

تاریخچه :
در سال ۱۹۵۲ دکتر میشل پیستور فرانسوی برای اولین بار داروی پروکائین را در اطراف گوش بیمار ناشنوائی تزریق کرد که این کار به بهبود شنوائی وی منجر شد. در سال ۱۹۵۸ اصطلاح مزوتراپی برای نخستین بار به کار رفت. پس از آن پزشکان متعدد دیگری از فرانسه و سایر کشورهای جهان به بررسی این تکنیک و تجربه ی آن در درمان بیماری های مختلف پرداختند و نتایج جالبی به دست آوردند. در سال ۲۰۰۵ این تکنیک همانند بسیاری از کشورهای دیگر در ایران معرفی شد و از آن پس مورد توجه پزشکان و بیماران فراوانی قرار گرفت.

نحوه ی عمل :
مزوتراپی در واقع نوعی تکنیک تزریق است که برای مقاصد زیر پایه گذاری شده است :
۱- درمان موضعی بیماری های موضعی بافت های گوناگون
۲- دسترسی مستقیم و سریع به بافت هدف
۳- استفاده از مقادیر بسیار کم دارو (حدود ۱۰/۱ تا ۶۰/۱ مقادیر خوراکی) برای درمان بیماری ها ۴- تزریق های مکرر و متعدد (حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ تزریق در ناحیه ی صورت)

نحوه ی اثرمزوتراپی بر چربی ذخیره شده: با آزادسازی و شکستن سلول های حاوی چربی در زیرپوست، این سلول ها دچار چروکیدگی و انهدام شده و چربی موجود در آنها به درون جریان خون و لنف راه یافته و از طریق روده ها و کلیه ها از بدن دفع می شود.نحوه ی اثر مزوتراپی بر چین و چروک های پوست: پس ازاینکه سلول های چربی از راه فوق از بین رفتند، سایر مواد و ویتامین های موجود در ترکیب داروی مزوتراپی، قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشیده و آسیب های ایجاد شده در پوست را؛ که به وسیله ی مواد مضر (موسوم به رادیکال های آزاد) ایجاد شده اند؛ خنثی کرده و به بازگشت ظاهر طبیعی پوست ناحیه ی صورت، پلک ها و گردن کمک می کنند.

نحوه ی اثر مزوتراپی بر ریزش مو و بافت های اضافی ناشی از زخم ها یا سوختگی قبلی (اسکارها و کلوئیدها): با تزریق مستقیم داروها و ویتامین های ضروری و مؤثر در درمان ریزش مو باعث کمک به رشد مو و بهبود خون رسانی سر می شود و همچنین داروهای مؤثر در شکستن بافت همبند سخت شده در اسکارها و کلوئیدها را مستقیماً به این ناحیه منتقل می کند.

مزوتراپی در واقع یک درمان موضعی است که دقیقا در لایه میانی پوست که لایه مزودرم است انجام می شود و تاثیر درمانی بیشتری نسبت به درمان عمومی و سیستمیک دارد. بطور عمده ۵ گروه مواد در مزوتراپی استفاده می شوند که این ۵ دسته عبارتند از :۱- ویتامین ها ۲- آمینو اسید ها ۳- نوکلئیک اسید ها ۴- هیالورونیک اسید ۵- مینرال ها . مزوتراپی یک روش درمانی جدید میباشد. در این روش دارو در قسمتهای مختلف پوست تزریق میشود. در واقع دارو به بجای اینکه از راه دهان خورده شود، مستقیماً به داخل پوست تزریق میشود. تزریقهای متعدد مزوتراپی در فواصل منظم در پوست صورت میگرد.

 

منبع: پزشک آنلاین

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی اخبار پزشکی
ارسال دیدگاه