مضرات کوله پشتی؛ کوله پشتی سنگین باعث ایجاد این مشکلات در فرزندتان می‌شود!

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

الدین باید بدانند کوله پشتی سنگین عامل کمر درد فرزندان دلبندشان است.

بچه ها برای درس خواندن و امتحان دادن، تعاملات اجتماعی ، یک کوله پشتی بر می دارند، همه وسایل خود را در آن می گذارند و راهی مدرسه می شوند. چیزی که نباید با کوله پشتی به مدرسه ببرند درد ستون فقرات است. پدر و مادر هم سعی می کنند با راهکارهایی این کوله پشتی سبک تر باشد.

در این مقاله در نت‌نوشت به متداول ترین دردهای ستون فقرات در کودکان و نوجوانان و مضرات کوله پشتی می پرداریم:

pack clipart backpack 02 218x300 - مضرات کوله پشتی؛ کوله پشتی سنگین باعث ایجاد این مشکلات در فرزندتان می‌شود!

۱ – داستان اول :

کوله پشتی سنگین باعث بیماری اسکولیوز  (Iscoliosis) یا  کَژپُشتی یا انحراف ستون فقرات  می شود.

حقیقت :

علت این بیماری که باعث کج شدن ستون مهره و خم شدگی و چرخش غیرطبیعی آن می شود هنوز نامشخص است. با وجودی که این بیماری در بزرگسالی بعد از بلوغ بروز می کند ولی محققان هیچ ارتباطی بین کوله پشتی سنگین و این بیماری پیدا نکرده اند.

البته حمل یک کوله پشتی سنگین بر ماهیچه ها، رباط ها، عضلات، دیسک ها و مفاصل فشار می آورد و اگر این فشار زیاد شود ستون مهره عکس العمل نشان می دهد.

پس از حمل یک کوله پشتی سنگین کمی درد در ستون مهره، شانه یا گردن ایجاد می شود. ولی تداوم این وضع، تغییرات غیرطبیعی زیادی مثل عدم تعادل ماهیچه ها و گرایش ستون بدن به یک طرف به وجود می آورد. بنابراین می توان از مضرات کوله پشتی در کودکان به انحراف ستون فقرات به مرور زمان اشاره کرد.

۲ – داستان دوم :

اگر فرزندم کوله پشتی اش سنگین باشد و کمر درد داشته باشد به من می گوید

حقیقت :

حتی اگر فرزند شما قوی و بانشاط است و شکایتی از کوله پشتی اش نمی کند، باز هم باید نگاهی به وزن کوله پشتی و فرم بدن وی بیندازید. چون بیشتر بچه ها معمولا وقتی درد کم است شکایتی نمی کنند.

طبق بررسی های آکادمی ارتوپدی آمریکا، وزن کوله پشتی باید حداکثر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد وزن فرزند شما باشد. یعنی مثلا اگر کودکی ۳۵ کیلو وزن دارد، سنگینی کوله پشتی اش می تواند بین ۳/۵ تا ۷ کیلو باشد.

یک بازی می تواند میزان دقیق وزن کوله پشتی را تعیین کند. در حالی که فرزندتان روی ترازو ایستاده ابتدا کوله پشتی و کم کم وسایل او را  اضافه کنید تا فقط ۳/۵ تا ۷ کیلو به آن اضافه شود. البته در مورد کودکی که ۳۵ کیلو وزن دارد. یادمان باشد فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد وزن بدن فرزندمان.

 

۳- داستان سوم :

بچه ها کوله پشتی استفاده نکنند دیگر کمر درد نخواهند داشت

حقیقت :

راه حل ساده کمر درد حمل نکردن کوله پشتی است. ولی ستون فقرات باید حرکت داشته باشد و فعالیت کند. در واقع همین فعالیت های درست و به اندازه ستون فقرات را سالم نگه می دارد.

چند راه حل برای استفاده از کوله پشتی بدون کمر درد:

• حتما از هر دو بند استفاده شود. به هیچ وجه کوله پشتی روی یک دوش حتی برای مدتی کوتاه حمل نشود.

• از کوله پشتی کوچک استفاده کنید. وقتی کوله پشتی بزرگ باشد معمولا بچه ها تا جا دارد آن را پر می کنند.

• وضعیت حمل کوله پشتی و حرکت بدنی وی را بررسی کنید. اگر هر چند روز یک بار نگاهی به فرزندتان بیندازید که کوله پشتی بر دوش راهی مدرسه است، از حالات بدنی او می توانید تشخیص دهید کوله پشتی سنگین است یا آن را درست حمل نمی کند یا کمردرد دارد و به شما چیزی نمی گوید.

با بررسی عادت های فرزندتان موقع حمل کوله پشتی، نه تنها او را قوی و فعال نگه می دارید، بلکه ستون مهره ای سالم خواهد داشت تا از کودکی و نوجوانی خود بدون درد لذت ببرد.

منبع

 

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد