نظر متخصصین در مورد لباس های تنگ چیست؟

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

پوشش؛ پنهان کردن، پوشاندن، مخفی نگاه داشتن و در نهایت لباس، همان چیزی است که تمامی این اوصاف را در خصوص آن چه که می خواهیم دیده نشود و یا پوشانده بماند نشان می دهد.
لباس حقیقتی است که از همان ابتدای رانده شدن آدم و حوا از اقامت گاه بهشتی خود در زندگی انسان نقشی اساسی را بر عهده گرفت و از همان زمان تا کنون دستاویز سلایق، نظرات، فرهنگ ها، نگاه ها، تفکرات و تعرضات بوده است.

لباس؛ اما در مقابل عریانی نقش خود را از همان ابتدا بر عهده گرفته است و انسان ها (زن و مرد) هر کدام به نحوی داشتن پوشش را در زندگی خود مهم می دانستند.

پوشش لباس یا لباس پوشیدن؛ اگر چه بسته به سلیقه شخصی هر فردی دارای تفاوت های ریز و درشتی است؛ اما بر اصل داشتن پوشش در میان مردم تفاوت نظری وجود ندارد.

هر آن چه دنیا به سمت مدرنیته شدن پیشتر رفت، لباس و پوشش؛ رنگ ها و اندازه های مختلفی را به خود دید؛ اما در حقیقت آیا داشتن پوشش لباس ها، شلوارها و پارچه هایی که در قالب های مختلف بر تن می کنیم هدف آرامش و راحتی انسان را دنبال می کنند یا تلاش دارد تا حس زیبایی دوستی وی را ترغیب کند؟

در پاسخ به این سئوال به نظر می رسد در حالی که در دوران های نه چندان دور زنان و مردان در پوشش خود علاوه بر داشتن پوشش، سلامت جسم را نیز مد نظر داشتند؛ اما به گمان می رسد در حال حاضر دیگر لباس نقش آرامش بخشی، سلامت و پوشش را به عنوان بازیگر اصلی بازی نمی کند و زیبایی حتی به قیمت ایجاد مخاطره برای سلامتی؛ بازی گردان اصلی این داستان است.

بر این اساس بر آن شدیم تا در نگاهی علمی بر یکی از مشکلات پوششی امروز مردم یعنی استفاده از لباس های تنگ و چسبان بپردازیم و مشکلاتی که این نوع پوشش بر قلب، سرطان، پوست و سلامت کودکان دارد را دنبال کنیم.

به گزارش بهداشت نیوز، در ابتدای کار به گفت و گو با دکتر ملکی؛ مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد پرداختیم تا بدانیم بر اساس صحبت های طرح شده در فضای مجازی آیا به واقع پوشیدن لباس های تنگ در بروز بیماری های پوستی تاثیر گذار می باشد یا خیر؟

لباس های تنگ تعریق طبیعی بدن را دچار مشکل می کند

وی پاسخ بیان داشت: اولین مشکلی که پوشش لباس های تنگ برای بدن فرد ایجاد می کند مسدود شدن تعریق بدن به شکل طبیعی است.دکتر ملکی ادامه داد: در هنگام پوشش کفش های تنگ پوست پا تحریک شده و تعریق پا در پوشش کفش های مختلف به اشکال متفاوت بروز می کند.

مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: ماندگاری، بوی بد و در عین حال کاهش تعریق بدن در پی داشتن پوشش های تنگ رخ می دهد و در فشار بودن پوست بدن می تواند در طولانی مدت حساسیت پوست را به دنبال داشته باشد.

در ادامه جهت انجام گفت و گو با دکتر بنی هاشم؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بیمارستان دکتر شیخ مشهد رفتیم تا در خصوص تاثیر داشتن پوشش های تنگ بر سلامت کودکان با این متخصص اطفال دانشگاه گفت و گو کنیم.

وی در ابتدا گفت: از هیچ نظر این پوشش از سوی ما مورد تائید نیست و بیشتر از منظر نگاه به مد و الگوگیری نادرست رشد این روند در جامعه را شاهد هستیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ادامه داد: من شخصا اعتقاد دارم این نوع پوشش به دنبال پنهان کردن خلاء های موجود در جوانان بروز می کند و ریشه در عدم درک درست فرهنگ ها دارد.

برخی لباس ها دارای ترکیبات سربی هستند

دکتر بنی هاشم بیان داشت: گاه مشکل از داشتن پوشش و استفاده از لباس هایی است که شان آدمی را زیر سئوال می برد؛ اما گاه در حیطه سلامت جنس لباس نیز دارای مشکل و مورد تائید ما نمی باشد زیرا برخی لباس ها دارای ترکیبات سربی بوده و مسمومیت با سرب را به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: هنگامی که فرد چشم خود را معطوف به یک اتاق می کند، دیدش به نسبت زمانی؛ که به منظره طبیعی وسیعی می نگرد محدودتر است این در حالی است؛ که هر اندازه دامنه دید وسیع تر باشد آرامش بیشتری به فرد می دهد. در خصوص لباس نیز این گونه است و بدن نیاز به آزادی عمل دارد.

رییس بخش اطفال بیماستان دکتر شیخ مشهد، تاکید کرد: هنگامی که فرد دو جفت جوراب در پا می کند به انگشتان پای خود آزادی عمل کمتری می دهد و در صورتی که جوراب نداشته باشد پای وی تبادلات گازی بهتر و از نظر بهداشتی شرایط بهتری دارد.

دکتر بنی هاشم تاکید کرد: اگر فرزند خود را مجبور به پوشش لباس های تنگ کنیم آزادی عمل وی را گرفته ایم و مانع تعریق آزادانه آب بدن وی شده و کانونی برای بروز بیماری های پوستی ایجاد کرده ایم.

لباس های تنگ عفونت های بدن را افزایش می دهد

وی تصریح کرد: وجود زخم ها و تاول ها در بدن در صورت قرار گرفتن در مجاورت با هوا درمان و زودتر به حالت عادی خود باز می گردند در حالی که بسته به شدت تنگی لباس هایی که روزانه بر تن می کنیم عفونت ها را در بدن رشد می دهیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: لباس تنگ در کوتاه مدت تظاهراتی از خود بروز نمی دهد؛ اما در دراز مدت با گرفتن آزادی میدانی بدن شواهد خود را نشان می دهد.

دکتر بنی هاشم یادآور شد: هنگامی که به ناخن لاک زده می شود تبادلات غذایی ناخن قطع می شود؛ زیرا سلول های ناخن نیازمند اکسیژن است؛ که همین روندنیز با پوشش لباس های تنگ دچار مشکل می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: پوشش؛ حس را محدود می کند آن چنان که دست در داخل دستکش حس اطراف خود را محدودتر درک می کند.

پوشش های تنگ بدن را خسته می کند

وی داشتن پوشش های تنگ را موجب خستگی بدن دانست و تصریح کرد: عرق در زیر لباس چسبان می چسبد و سوختگی بدن را به دنبال دارد من حس می کنم مشکل داشتن پوشش های تنگ بیشتر فرهنگی است و باید مردم با دانستن ضرر این نوع پوشش مراقبت های لازم را دنبال کنند.

در ادامه و در گفت‌وگو با متخصصان قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تحقیقات علمی که اثبات کند داشتن پوشش های تنگ در طولانی مدت منجر به بروز بیماری های قلبی می شود دست پیدا نکرده و دکتر حیدری؛ متخصص قلب این نکته را تائید نکرد.

در ادامه، کار خود را با گفت و گو با دکتر سالک؛ رییس مرکز تحقیقات

سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد دنبال کردیم تا اثر پوشش لباس های تنگ بر بروز سرطان در طولانی مدت را جویا شویم.

ایجاد بیماری سرطان به دلیل استفاده از لباس های تنگ از نظر علمی اساسی ندارد

وی نیز این موضوع را تائید نکرد و در پاسخ گفت: ممکن است اظهار نظرهایی در خصوص وجود ارتباط میان داشتن پوشش های تنگ و بیماری سرطان وجود داشته باشد؛ اما این موضوع از نظر علمی اثبات نشده است و جای تحقیق و پژوهش دارد.

در هر صورت داشتن پوشش لباس های تنگ در ابعاد مختلف قابل بحث است. از نظر فرهنگی و اجتماعی این رفتار کدهای خاص خود را به جامعه القاء می کند و از نظر علمی و بیماری ها نیز مشکلات خاص خود را دارد.

گرچه در برخی مقالات ارائه شده در فضای مجازی صحبت از بروز بیماری های قارچی و پوستی با وجود داشتن پوشش های تنگ شده است؛ اما محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مجموع اثبات تاثیر مستقیم داشتن پوشش تنگ بر سلامت را نیازمند تحقیقات بیشتر دانستند.

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد