یافته های مطالعه ای جدید نشان می دهد مبتلایان به اسکیزوفرنی به دلیل مصرف بالای مشروبات الکلی، استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و کم تحرکی دستکم هشت سال کمتر از همتایان خود عمر می کنند.

 شامل بررسی یک میلیون و 600 هزار مورد مرگ در اونتاریو در بازه زمانی 20 ساله در سال های 1993 تا 2012 میلادی است.

محققان از این تعداد 31 هزار و 349 مورد مرگ افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را شناسایی کردند که بیشتر آنان زن، جوان و از افراد کم درآمد کشور بودند.

آنان پی بردند با اینکه سن متوسط این بیماران در بازه زمانی سال های 1993 تا 2012 از 64 سال و هفت ماه به 67 سال و چهار ماه افزایش یافته است؛ با این حال هشت سال کمتر از همتایان خود عمر کرده اند.

دکتر فیلیپ وارد ازدانشگاه نیوسوت ولز سیدنی در بیانیه ای توضیح داد: درخصوص کاهش سطح امید به زندگی به این اندازه و در هر گروهی از بیماران باید نسبت به واکنشی اساسی در زمینه بهداشت عمومی برای حل و فصل این نابرابری بهداشتی اندیشیده شود ولی این اقدام در مورد بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی روی نداده است.

افزایش خطر مرگ و میر در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی احتمالا به دلیل افزایش میزان استعمال سیگار، مصرف مشروبات الکلی، رژیم غذایی ناسالم یا کم تحرکی است.

پائول کوردیاک، از مرکز بهداشت روانی و اعتیاد و موسسه علوم سنجش بالینی تورنتو نیز گفت: هنوز شواهد درستی در دست نیست که چطور باید با این وضع مقابله کرد.

وی افزود: این مطالعه افزون بر مستندسازی آمار بالای مرگ و میر موضوع برابری اجتماعی را نیز مطرح می کند؛ زیرا مبتلایان به اسکیزوفرنی از خدمات درمانی و بهداشتی عمومی به اندازه افراد عادی برخوردار نیستند و نیازهای پیچیده مبتلایان به این بیماری و شرایط پزشکی همزمانی چند بیماری چالشی پیش روی ارائه دهندگان خدمات و سیستم بهداشتی و درمانی قرار می دهد.

 

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد