سندرم رودۀ کوتاه ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» بیماری ها » سندرم رودۀ کوتاه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۰۲ - ۱۸:۲۱

 کد خبر: 21810
 81 بازدید

سندرم رودۀ کوتاه

سندرم رودۀ کوتاه (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) سندرم روده کوتاه (Short bowel syndrome/SBS) وضعیتی است که در آن بدن، به‌علت کوتاهی روده، قادر به جذب مواد مغذی نیست. رودۀ کوچک جایی است که بیشتر مواد غذایی مصرفی ما در هنگام هضم، از طریق آن جذب […]

سندرم رودۀ کوتاه

سندرم روده کوتاه (Short bowel syndrome/SBS) وضعیتی است که در آن بدن، به‌علت کوتاهی روده، قادر به جذب مواد مغذی نیست. رودۀ کوچک جایی است که بیشتر مواد غذایی مصرفی ما در هنگام هضم، از طریق آن جذب بدن می‌شوند.

علائم و نشانه‌ها

از مهم‌ترین نشانه‌های سندرم رودۀ کوتاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد شکم
اسهال
کاهش وزن و سوء تغذیه
خستگی
تفاوت رودۀ شخص سالم و شخص مبتلا به SBS

علل

سندرم روده کوتاه می‌تواند در شرایط زیر رخ دهد:

بخش‌هایی از رودۀ کوچک با عمل جراحی برداشته شده باشند: این حالت می‌تواند در مواردی که عمل جراحی برای برداشتن بخش‌های بزرگی از رودۀ کوچک مورد نیاز است، نظیر بیماری کرون، سرطان، صدمات ناشی از ضربه و لخته شدن خون در عروق خون‌رسان روده رخ دهد.
بخش‌هایی از رودۀ کوچک هنگام تولد ناقص بوده یا آسیب دیده‌اند: ممکن است نوزاد با رودۀ کوچک کوتاه و یا با رودۀ کوچک آسیب‌دیده – که باید با عمل جراحی برداشته شود – به دنیا آمده باشد

درمان
درمان سندروم رودۀ کوتاه معمولاً شامل رژیم‌های غذایی خاص و مکمل‌های غذایی است و ممکن است تغذیه از طریق ورید (تغذیه تزریقی) نیز برای جلوگیری از سوء تغذیه مورد نیاز باشد. از سایر گزینه‌های درمانی این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
داروی ضداسهال (مثل لوپرامید)
ویتامین‌ها، مواد معدنی و پودر L-گلوتامین مخلوط‌شده با آب
H۲بلاکرها و مهارکننده‌های پمپ پروتونی، برای کاهش اسید معده
مکمل لاکتاز (به منظور بهبود نفخ و اسهال مرتبط با عدم تحمل لاکتوز)

 

منبع: سلامتی

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : بیماری ها
ارسال دیدگاه