چاقی دوران بارداری و افزایش خطر صرع در کودکان ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» بیماری ها » چاقی دوران بارداری و افزایش خطر صرع در کودکان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۳۰ - ۱۰:۱۶

 کد خبر: 21557
 48 بازدید

چاقی دوران بارداری و افزایش خطر صرع در کودکان

چاقی دوران بارداری و افزایش خطر صرع در کودکان (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) علت بیماری صرع به خوبی شناخته نشده و در اکثر موارد علت قطعی بروز آن مشخص نیست. اضافه وزن و چاقی مادر در سطح جهان در حال افزایش است و نگرانی‌هایی در […]

چاقی دوران بارداری و افزایش خطر صرع در کودکان

علت بیماری صرع به خوبی شناخته نشده و در اکثر موارد علت قطعی بروز آن مشخص نیست. اضافه وزن و چاقی مادر در سطح جهان در حال افزایش است و نگرانی‌هایی در مورد اثرات عصبی طولانی‌مدت آن بر کودکانی که مادرشان در دوران بارداری چاق بود، وجود دارد.

به گزارش «بهداشت نیوز» محققان سوئدی با بررسی بیش از ۴/۱ میلیون نفر، اثر نمایه توده بدنی (BMI) را در اوایل دوران بارداری بر خطر صرع در دوران کودکی ارزیابی کردند. از میان بیش از ۴/۱ میلیون کودک، ابتلا به صرع در ۷۵۹۲ کودک (۵/۰ درصد) تشخیص داده شد.
نتایج نشان داد در کودکانی که مادرشان به اضافه وزن (BMI بین ۲۵ تا ۹/۲۹)، چاقی درجه ۱ (BMI بین ۳۰ تا ۹/۳۴)، چاقی درجه ۲ (BMI بین ۳۵ تا ۹/۳۹) و چاقی درجه ۳ (BMI≥ ۴۰) مبتلا بودند، نسبت به کودکانی که مادرشان وزن طبیعی (BMI کمتر از ۲۵) داشتند، خطر ابتلا به صرع به ترتیب ۱۱، ۲۰، ۳۰ و ۸۲ درصد بیشتر بود.به عقیده محققان اضافه وزن و چاقی مادر می‌تواند سب افزایش خطر آسیب مغزی و درنتیجه طیفی از اختلالات عصبی – تکاملی شود یا اینکه وجود چاقی در مادر می‌تواند از طریق التهاب ناشی از چاقی سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین این مطالعه نشان می‌دهد عوارض نوزادی مربوط به آسفیکسی (اختلال در اکسیژن‌رسانی بافتی در دوران جنینی و بدو تولد) و عوارض خفیف‌تر به طور مستقل می‌توانند با افزایش خطر صرع دوران کودکی مرتبط باشند

 

منبع: سپید

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : بیماری ها
ارسال دیدگاه