کشف ژنی که منجر به دیابت میشود! ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» بیماری ها » کشف ژنی که منجر به دیابت میشود!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۶ - ۱۵:۳۴

 کد خبر: 20464
 67 بازدید

کشف ژنی که منجر به دیابت میشود!

کشف ژنی که منجر به دیابت میشود! (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) محققان مکان های ژنتیکی جدیدی را شناسایی کرده اند که برخی افراد را برای ابتلا به دیابت نوع دو مستعدتر می سازد.   دیابت نوع ۲، بیماری مزمنی است که در آن، بدن، قادر […]

کشف ژنی که منجر به دیابت میشود!

کشف ژنی که منجر به دیابت میشود!

(به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:)

محققان مکان های ژنتیکی جدیدی را شناسایی کرده اند که برخی افراد را برای ابتلا به دیابت نوع دو مستعدتر می سازد.

 

دیابت نوع ۲، بیماری مزمنی است که در آن، بدن، قادر به مصرفه و ذخیره گلوگز نیست و گلوکز به جای تبدیل به انرژی به جریان خون باز می گردد و علایم مختلفی را ایجاد می کند.
دیابت نوع ۲ (یا دیابت بزرگسالی یا غیر وابسته به انسولین) در نتیجه عدم توانایی بدن در تولید انسولین کافی و یا ناتوانی از استفاده بهینه از انسولین تولیدی رخ می دهد؛ که به این حالت مقاومت به انسولین گفته می شود.
این بیماری صدها میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است. در سال های اخیر شمار افراد مبتلا به این بیماری سر به فلک کشیده است؛ بطوری که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی شمار افراد مبتلا به دیابت نوع دو از چند دهه گذشته تقریبا چهار برابر شده است و از ۱۰۸ میلیون نفر در سال ۱۹۸۰ به ۴۲۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ رسیده است.
تاکنون محققان می دانستند که ۷۶ مکان کروموزمی زمینه ساز ابتلا به این بیماری متابولیت هستند.

اما محققان کالج لندن و امپریال کالج لندن با تجزیه و تحلیل بیشتر ژنوم انسانی موفق به کشف ۱۱۱ مکان ژنتیکی جدید شدند که آنها نیز زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع دو هستند.
محققان با استفاده از یک روش نقشه برداری ژنتیکی، نمونه های زیادی از افراد اروپایی و آفریقایی آمریکایی را بررسی کردند. آنها۵ هزار و ۸۰۰ مورد دیابت نوع دو را شناسایی کردند و این بیماران را با حدود ۹ هزار و ۷۰۰ فرد سالم که در گروه کنترل قرار داشتند، مقایسه کردند.
محققان متوجه شدند که مکان های ژنتیکی جدید به همراه مکان هایی که پیش از این شناسایی شده بودند، بیان بیش از ۲۶۶ ژن را در اطراف محل های ژنتیکی این بیماری کنترل می کنند.
از ۱۱۱ مکان ژنتیکی جدیدی که به تازگی کشف شد، ۹۳ مکان ژنتیکی (یا ۴۳ درصد) در نمونه افراد اروپایی و آمریکایی آفریقایی کشف شد.
بعد از شناسایی این مکان های ژنتیکی قرار است محققان در گام بعدی با تجزیه و تحلیل های ژنتیکی، جهش های ژنتیکی مسئول این بیماری را شناسایی کنند.
این مطالعه جدید در مجله آمریکایی Human Genetics منتشر شده است.

منبع: ایرنا

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : بیماری ها
ارسال دیدگاه