با علائم بیماری کرون آشنا شوید ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» نوار خبری » با علائم بیماری کرون آشنا شوید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۷ - ۱۴:۴۴

 کد خبر: 20555
 77 بازدید

با علائم بیماری کرون آشنا شوید

با علائم بیماری کرون آشنا شوید (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) گرچه اسهال مزمن و علایم غیر قابل تحمل دیگر مربوط به مشکلات روده ممکن است علائم بیماری کرون باشد، اما علائم دیگر آن زیاد مشهود نیست. شاید به این دلیل باشد که این بیماری التهابی […]

با علائم بیماری کرون آشنا شوید

گرچه اسهال مزمن و علایم غیر قابل تحمل دیگر مربوط به مشکلات روده ممکن است علائم بیماری کرون باشد، اما علائم دیگر آن زیاد مشهود نیست.

شاید به این دلیل باشد که این بیماری التهابی ناتوان کننده ی لوله ی گوارشی، موجب ایجاد علائم دیگری در بدن نیز می شود. بیماری کرون، کل لوله ی گوارشی از دهان تا مقعد و قسمت خارجی آن را ممکن است در بر گیرد.

از آنجا که علائم این بیماری خود ایمنی شبیه به بیماری های دیگر است، آزمایش های تشخیصی مختلفی باید انجام شود. در این مقاله ۵ علامت شایع این بیماری که برخی از آنها بیشتر مشهودند، معرفی شده اند.

اسهال

اسهال اگر بیش از ۴ هفته طول بکشد، یکی از علائم رایج بیماری کرون است که به دلیل التهاب مزمن رخ می دهد.

البته اسهال همیشه نشانه ی بیماری کرون نیست. دلایل دیگر این بیماری شامل: سندروم روده ی تحریک پذیر، بیماری سلیاک و عدم تحمل لاکتوز می باشند. در این موارد پزشک شما آزمایش هایی چون کشت مدفوع، کولونوسکوپی، سیتی اسکن، آزمایش خون یا روندهای تشخیصی دیگر تجویز می کند.

دل درد

درست است. همواره مکان درد در تشخیص بیماری بسیار اهمیت دارد و این موضوع در مورد دردهای شکمی مربوط به بیماری کرون نیز صدق می کند. این بیماری در ربع تحتانی سمت راست در پایین ناف خود را نشان می دهد. این بخش شامل آپاندیس، دراز روده، روده ی کوچک که همه بخشی از لوله ی گوارشی هستند، می باشد.

دردهای آپاندیسیت نیز در ربع تحتانی سمت راست رخ می دهند، با این تفاوت که تیز و سوزنی شکل می باشند، اما درد مربوط به بیماری کرون مزمن و متناوب می باشد.

کاهش وزن

اگر دچار اسهال مزمن هستید و هنگام غذا خوردن با مشکل مواجه می شوید، بدون شک دچار کاهش وزن خواهید شد. گاهی اوقات روده ی افراد مبتلا به کرون با انبوه غذاهایی چون سبزیجات، آجیل، ذرت و پاپ کورن بسته و هضم آنها با مشکل رو به رو می شود، در نتیجه به کاهش وزن مبتلا می شوند.

سنگ کلیه

سنگ کلیه، یک نشانه ی سندروم روده ی تحریک پذیر است که در خارج از روده ها رخ می دهد. اگر دراز روده ملتهب شود، جذب چربی ها در بدن با اختلال رو به رو می شود و کلسیم به چربی ها متصل شده موجب سنگ کلیه می شود. مطالعات نشان داده است که سنگ کلیه در بیماران مبتلا به کرون از بقیه ی افراد بیشتر است.

ایجاد تغییرات در چشم، دهان و پوست

تغییر دیگری که بیماری کرون می تواند در خارج از روده ها ایجاد کند، التهاب و ایجاد زخم در دهان، قرمزی و پف چشم هاست.

ممکن است در این بیماری نقاط برجسته ی قرمز و خشنی بر روی پوست مشاهده می شود که شبیه به نیش عنکبوت است. واکنش های سیستماتیک می تواند موجب پلاک های پوستی شود. آکادمی درماتولوژی آمریکا نیز علت پسوریازیس را بیماری کرون معرفی کرده است.

 

منبع: سلامتی

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : نوار خبری
ارسال دیدگاه