دیگر سرطان معنای مرگ ندارد؛ واکسن سرطان در بازی مبارزه با سرطان روش‌ها را تغییر خواهد داد!

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

واکسن سرطان به بیمارهای سرطانی کمک می کند تا تومورها ناپدید شوند.

پیش از این وقتی نام سرطان می آمد فقط معنای مرگ داشت. بدن هم گول این بیماری را می خورد. چون بروز سرطان نه به دلیل عامل خارجی ویروسی یا میکروبی بلکه به دلیل تغییر شکل سلول های بدن صورت می گیرد، در نتیجه سیستم ایمنی بدن آن را غریبه نمی داند تا عکس العمل لازم را نشان دهد.

ولی امروزه با آزمایشات انجام شده سال های اخیر، محققان موفق به ساخت واکسنی شده‌اند که با تقویت سیستم ایمنی بدن بیمار، سلول های سرطانی را از بین می برد.

واکسن سرطان
با تزریق واکسن سرطان در دو آزمایش بر روی بیماران مبتلا به ملانوما (Melanoma) یا سرطان پوست غده های سرطانی در بیش از نیمی از افراد به طور کامل از بین رفت.

بعد از انجام موفقیت آمیز اثر این واکسن، دانشمندان به سراغ نوعی سرطان مغز به نام گلیو بلاستوماس (Giloblastoma)، سرطان کلیه، سرطان خون و سرطان تخمدان رفتند و نتایج خوبی به دست آوردند.

در واقع واکسن ها حاوی مولکولی است که فقط سلول های سرطانی را می شناسد و سیستم ایمنی فرد را تحریک می کند تا با کمک سلول های لنفوسیت تی و گلبول های سفید، سلول های سرطانی را به عنوان سلول های بیمار شناخته، نابود کنند.

در تحقیقات دیگری دو گروه محقق با دو روش متفاوت به مداوای سرطان پوست پرداختند.

در روش اول پروتئین ایجاد شده در نتیجه بروز سرطان مورد تحقیق ساخت واکسن قرار گرفت. مثلا در سرطان پوست یا ملانوما در نتیجه جهش سلول های قرار گرفته درمعرض زیاد اشعه فرابنفش، پروتئینی غیرعادی که در هیچ جای بدن بیمار وجود ندارد تشکیل می شود. این پروتئین که نئو آنتی ژن (Neoantigens) نامیده می شود هدف اصلی واکسن ها محسوب می شود.

در آزمایشی دیگر برای ۶ بیمار که قبلا تحت عمل جراحی تومور قرار گرفته بودند با تجزیه DNA سلول های سرطانی و سالم بیمار واکسن سرطان مخصوص بیمار تهیه و تزریق شد.

بعد از این آزمایش موفقیت آمیز، تحقیقات تا آن جا پیش رفته که با مدل سازی کامپیوتری دانشمندان توانستند پیش بینی کنند کدام نئو آنتی ژن ها به بهترین روش توسط سیستم ایمنی بدن شناخته می شود. سپس ۲۰ بیمار انتخاب و واکسن خاص حاوی نئوآنتی ژن های مختص بدن هر بیمار به آن ها تزریق شد.

این روش ایمن بود و باعث تحریک واکنش های سیستم ایمنی بدن بیمار به سلول های سرطانی شد.

بعداز ۲۵ ماه در ۴ بیمار تمام علائم سرطان از بین رفته بود. در ۲ بیمار که به سرطان پوست پیشرفته مبتلا بودند، فقط چک های دوره ای انجام شد تا سرطان بازنگردد. پس از چند دوره درمان، سرطان در این ۲ بیمار هم از بین رفت.

مشاهده تحقیقات موفقیت آمیز در این ۶ بیمار امیدهای تازه ای را برای درمان سرطان در بین دانشمندان ایجاد کرد. با این نتیجه که واکسن ها می توانند بر روی سلول های لنفوسیت های تی تمرکز کرده به بدن کمک کنند تا با سرطان بجنگد.

واکسن سرطان
در تحقیق دیگری در دانشگاه پزشکی گوتنبرگ با همکاری موسسه فن آوری و بیوشیمی در آلمان، سرطان ۱۳ بیمار آنالیز شد تا واکسن مخصوص بدن هر کدام ساخته شود. این دسته از واکسن ها از مولکول های RNA (اسید ریبونوکلئیک ) یعنی زنجیره پیام رسان داده های ژنتیکی ساخته شد.

در همه بیماران سیستم ایمنی بدن تقویت شد. ۸ بیمار بعد از ۲۳ ماه تومورهای بدن شان به کلی از بین رفت. در بقیه بیماران برگشت تومور مشاهده شد که هنگام چک های دوره ای شناسایی و درمان شد.

در واقع این روش مثل ساختن واکسن آنفولانزا است. حتی بعد از تزریق واکسن سرطان، بیمار علائم مشابهی مثل خارش پوست و بی حالی دارد.

هر چند از نظر دانشمندان این تحقیقات در مرحله اول آزمایشات کلینیکی محسوب می شود، ولی به قطع یقین آزمایشاتی باید روی بیماران دیگری صورت گیرد تا بهترین روش و میزان دقیق دارو با کمترین اثرات جانبی تولید شود.

یکی از محققان این تیم می گوید : ” تحقیقات دیگری در مقیاس کوچکتر لازم است تا بتوانیم واکسن را به طور گسترده تری استفاده کنیم. ولی در بازی مبارزه با سرطان روش ها را تغییر خواهیم داد.”
منبع :
Live Science

 

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد