راههای مقابله با بوی بد عرق در تابستان ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» نوار خبری » راههای مقابله با بوی بد عرق در تابستان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۴ - ۱۱:۱۳

 کد خبر: 20307
 61 بازدید

راههای مقابله با بوی بد عرق در تابستان

راههای مقابله با بوی بد عرق در تابستان (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) از مهم‌ترین مشکلات این روزهای گرم تابستان تعریق زیاد و بوی نامطبوع ناشی از آن است؛ بویی که به راحتی می‌تواند روابط اجتماعی را تحت تاثیر خود قرار دهد.  از مهم‌ترین مشکلات این […]

راههای مقابله با بوی بد عرق در تابستان

راههای مقابله با بوی بد عرق در تابستان

(به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:)


از مهم‌ترین مشکلات این روزهای گرم تابستان تعریق زیاد و بوی نامطبوع ناشی از آن است؛ بویی که به راحتی می‌تواند روابط اجتماعی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

 از مهم‌ترین مشکلات این روزهای گرم تابستان تعریق زیاد و بوی نامطبوع ناشی از آن است؛ بویی که به راحتی می‌تواند روابط اجتماعی را تحت تاثیر خود قرار دهد.اما راه رهایی چیست؟عرق بدن به خودی خود بو ندارد و این باکتری‌ها هستند که با تغذیه از مواد درون عرق بوی نامطبوعی از خود متصاعد می‌کنند بنابراین باید به طریقی این باکتری‌ها را از بین برد؛‌

قدم اول در از بین بردن این باکتری‌ها نظافت و استحمام هر روزه است و بعد از آن استفاده از روش‌های متفاوت برای از بین بردن عرق و بوی بد ناشی از آن؛ ‌برای این کار راههایی وجود دارد که ما هر روش را جداگانه بررسی کرده‌ایم تا شما با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب کنید.

درمان خانگی

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی هم مشکل‌تان را بر طرف کنید.

جوش شیرین ؛ از قدیم به عنوان یک پاک‌کننده و ضدبوی طبیعی به کار می‌رفته ‌است. این ماده به خاطر داشتن بعضی از ویژگی‌ها مانع از این می‌شود که باکتری‌ها بتوانند از عرق شما تغذیه کنند و در نتیجه باکتری‌ها تکثیر نمی‌شوند و عرق شما بو نمی‌گیرد.

محلول پراکسید هیدروژن و آب ؛ این محلول نیز می‌تواند مفید باشد. برای ساختن این محلول، یک قاشق چای خوری از پراکسید(سه درصد) را با یک فنجان آب ترکیب کنید. سپس این محلول را در نقاط مستعد تعریق استفاده کنید. این محلول باکتری‌های مولد بو را از بین می‌برد و اجازه نمی‌دهد عرق بدبو شود.

به یاد دوران کودکی؛ می‌توانید از پودر بچه استفاده کنید، یکی از ویژگی‌های پودر بچه نمگیری(رطوبت‌گیری) است و می‌تواند پوست زیر بغل را تا حدی خشک نگه دارد و کمتر به باکتری‌ها اجازه رشد و نمو می‌دهد.

دئودورانت‌هابه جنگ باکتری‌ها می‌روند

دئودورانت‌ها به جنگ باکتری‌هایی می‌روند که از عرق تغذیه می‌کنند. به این محصولات رایحه‌های گوناگونی افزوده شده تا به شما احساس تازگی و مطبوعی بدهند اما کار اصلی آنها این است که پوست زیر بغل را برای باکتری‌ها نامناسب کنند و باکتری‌هایی که بو را تولید می‌کنند، از بین ببرند.

بو را از بین می‌برند

این ماده هیچ‌ گونه مانعی در تعریق ایجاد نمی‌کند اما در عوض بوی زننده‌ای که در اثر تعریق ایجاد می‌شود را از بین می‌برد. دئودورانت‌ها برای تمام نقاط بدن قابل استفاده‌اند و فقط مخصوص زیر بغل نیستند. اگرچه دئودورانت‌های مخصوص زیر بغل، پرمصرف‌ترین انواع آن هستند اما دئودورانت‌ها برای هر نقطه از بدن که بوی نامطبوعی را تولید می‌کنند قابل استفاده هستند.

برای پاها مناسب است

دئودورانت‌ها معمولا شکل مایع، ژل، پودر، کرم و اسپری تولید می‌شوند. دئودورانت پودری، بهترین گزینه برای پاهای شماست که به صورت کرم و اسپری نیز تولید می‌شود و برای زیر بغل مناسب است.

پوست حساس‌ها طبیعی بخرند

در دئودورانت‌ها رایحه‌ها و موادی وجود دارد که پوست بعضی افراد را تحریک می‌کند و اگر شما هم جزو چنین افرادی هستید و پوستی بسیار حساس دارید، بهتر است دئودورانتی را بخرید که روی آن نوشته شده طبیعی است. یادتان نرود که به رایحه دئودورانت هم قبل از خرید توجه کنید؛ بعضی از رایحه‌ها خیلی قوی است و می‌تواند خسته‌تان کند.

ضدتعریق‌ها پوست را خشک نگه می‌دارد

ترکیبات آلومینیوم ازجمله مواد اصلی موجود در ضد عرق‌هاست، این ترکیبات به طور موقت مجراهای عرق را مسدود می‌کنند و جریان عرق روی پوست را از بین می‌برند و در نتیجه پوست خشک می‌ماند.

البته بسیاری از این ضدعرق‌ها دارای موادی هستند که باکتری‌ها را از بین می‌برند و کمی هم رایحه مطبوع دارند اما کارکرد اصلی آنها خشک نگه داشتن زیر بغل است، مانند چوب‌پنبه‌ای که سر یک بطری می‌گذارند.

فقط برای زیر بغل استفاده شود

ضد تعریق‌ها هم مانند دئودورانت‌ها در شکل‌های مختلفی عرضه می‌شوند:

ژل، پودر، کرم و اسپری اما این ماده بر خلاف دئودورانت‌، بیشتر برای زیر بغل استفاده می‌شود.گاهی می‌شنویم که بعضی می‌گویند این ضدعرق‌ها باعث تحریک غدد لنفاوی،

غدد لنفاوی

و.. می‌شوند؛ در این مورد جای هیچ گونه نگرانی نیست به شرط اینکه از آن دسته ضدعرق‌هایی استفاده کنید که دارای مجوز وزارت بهداشت هستند.

این مجوز نشان می دهد که روی این مواد آزمایش‌های لازم انجام شده، از فیلترهای خاصی گذشته‌اند و فاقد هرگونه احتمال سرطان‌زایی هستند. پس با انتخاب درست جای هیچ نگرانی نیست.

شب‌ها استفاده کنید

جالب است بدانید این محصولات بهتر است شب‌ها استفاده شوند. ابتدا باید زیر بغل را بشویید، خشک کنید و سپس این محصولات را استفاده کنید.

پس از دو تا سه هفته تعریق کاهش پیدا می‌کند.البته روی دستورالعمل بعضی از ضدعرق‌های خیلی قوی هم نوشته شده‌ که شب‌ها استفاده شوند چون وقتی فرد خواب است پوست او خیلی بیشتر پذیرای چنین موادی است و این مواد فرصت پیدا می‌کنند در پوست نفوذ کنند و سپس در طول روز اثربخشی خود را نشان دهند.

قبل از استفاده اصلاح ممنوع

پیش از استفاده از این محصولات، مو‌های زائد تراشیده نشوند، چون به خاطر جراحت‌های احتمالی مواد شیمیایی می‌توانند وارد بدن شوند، ایجاد حساسیت‌های پوستی کنند و ممکن است در دراز مدت در بدن افزایش پیدا کنند و موجب ابتلا به برخی بیماری‌ها و اختلال‌ها شوند.

 

منبع: سلامتی


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : نوار خبری
ارسال دیدگاه