سرطان پوست، پشت پرده نقش و نگارهایی به نام «تاتو» ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» نوار خبری » سرطان پوست، پشت پرده نقش و نگارهایی به نام «تاتو»

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۶ - ۱۵:۲۹

 کد خبر: 20461
 85 بازدید

سرطان پوست، پشت پرده نقش و نگارهایی به نام «تاتو»

سرطان پوست، پشت پرده نقش و نگارهایی به نام «تاتو» (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:)   متخصص کلینیکال آنکولوژی گفت: در فرایند انجام خالکوبی، نمک‌های فلزی و رنگ‌های آلی وارد لایه داخلی پوست می‌شوند، در نتیجه التهاب مزمن خفیفی ایجاد می‌شود که می‌تواند موجب تحریک و […]

سرطان پوست، پشت پرده نقش و نگارهایی به نام «تاتو»

سرطان پوست، پشت پرده نقش و نگارهایی به نام «تاتو»

(به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:)

 

متخصص کلینیکال آنکولوژی گفت: در فرایند انجام خالکوبی، نمک‌های فلزی و رنگ‌های آلی وارد لایه داخلی پوست می‌شوند، در نتیجه التهاب مزمن خفیفی ایجاد می‌شود که می‌تواند موجب تحریک و تغییر سلول‌های پوست به سرطان شود.

فرشید اربابی متخصص کلینیکال آنکولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان در خصوص رواج یافتن خالکوبی در جوامع مختلف توضیح داد: امروزه تاتو یا همان خالکوبی محبوبیت خاصی بین افراد پیدا کرده است، در برخی از جوامع تقریباً نیمی از جمعیت بزرگسال دارای خالکوبی هستند. همچنین طی ۴ سال گذشته، تعداد آمریکایی‌هایی که حداقل یک خالکوبی دارند، ۵۰ درصد،افزایش یافته است.

وی افزود: رشد محبوبیت خالکوبی ، برخی از کارشناسان بهداشت را بر آن داشته تا این موضوع را دقیق تر مورد بررسی قرار دهند که تاکنون نتایج به دست آمده، موجب سوالات و نگرانی های بسیاری شده است.

وی با اشاره به مطالعات صورت گرفته در این زمینه توضیح داد: طبق مطالعات اخیر استاد فیزیولوژی کالج الما در میشیگان، خالکوبی ممکن است مانع تعریق پوست شود. همچنین در مقایسه با پوست های بدون خالکوبی، پوست‌های خالکوبی شده، ۵۰ درصد تعرق کم‌تری دارند. گذشته از این، مشخص شده است که سدیم موجود در عرق پوست های خالکوبی شده، غلیظ تر است. هنگامی که عرق تولید می‌شود، پوست قبل از تبخیر شدن مقداری از سدیم و الکترولیت های دیگر را دوباره جذب می‌کند. یافته ها حاکی از آن است،که خالکوبی می تواند تا حدی از این فرایند جذبِ دوباره، جلوگیری کند.

اربابی تصریح کرد: البته این موضوع در صورت وجود یک یا حتی چند خالکوبی کوچک، اهمیتی پیدا نمی‌کند، بلکه زمانی مهم است که خالکوبی به صورت پوشش گسترده‌ای خصوصاً بر روی کمر، بازو ها و نواحی دیگری که دارای غدد ترشح کننده عرق هستند، انجام گیرد. در این صورت خالکوبی ها می‌توانند با توانایی پوست در خنک کردن بدن و نگه داشتن مواد مغذی مهم به مقابله بپردازند..

این متخصص آنکولوژی تصریح کرد: اما تحقیقات دیگر، خالکوبی را با مسائل سلامت مختلفی مرتبط کرده است. گزارش های نادری حاکی از این که افراد دارای خالکوبی، به نوعی تومور پوستی به نام «ملانوما» دچار می‌شوند در دست است. گزارشی در سال ۲۰۱۵ انتشار یافت که به بررسی مردی ۳۳ ساله، که خالکوبی پُر نقش و رنگی بر روی سینه داشت پرداخته بود. نکته جالب این بود که ملانومای بدخیم تنها در نقاطی از پوست که جوهر قرمز داشت، دیده می‌شد.

به گفته اربابی، در این مورد خاص، شاید علت خود جوهر قرمز نبوده است احتمالاً در پوست آن بیمار سلول‌های سرطانی ملانوم وجود داشته است و با خالکوبی در سایر نقاط پخش شده‌ است. وی افزود: گسترش سلول‌ها از این طریق بسیار نادر است، اما مطمئناً در امر خالکوبی محتمل است.

این متخصص کلینیکال آنکولوژی با اشاره به تحقیقات دیگری که خالکوبی را با سرطان مرتبط دانسته اند اظهار کرد: در فرایند انجام خالکوبی، نمک‌های فلزی و رنگ‌های آلی وارد لایه داخلی پوست می‌شوند، در نتیجه التهاب مزمن خفیفی ایجاد می‌شود که می‌تواند موجب تحریک و تغییر سلول‌های سالم پوست به سرطان پوست شود. جوهرهای خالکوبی عمدتاً غیر قابل کنترل و نظارت است و بنا به گزارش‌ها، گسترش بیماری هایِ منتقله از راه خون، توسط جوهرهای آلوده ممکن است برای مثال در سال ۲۰۱۲، سازمان غذا و داروی آمریکا، شیوع نوعی بیماری باکتریایی را به جوهر هایِ خالکوبی آلوده مرتبط دانست.

اربابی خاطر نشان کرد: فلزات مورد استفاده در جوهر خالکوبی نیز ممکن است باعث حساسیت های پوستی شوند. تحقیقی در دانمارک در سال۲۰۱۱ نشان داد که۱۰% ازشیشه‌های باز نشده جوهر خالکوبی، آلوده به باکتری هستند.
این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی تصریح کرد: افرادی که قصد انجام خالکوبی را دارند باید توجه کنند که ظروف دارای جوهر و همچنین وسایلی که در خالکوبی روی بدن نقش دارند آلوده نباشند زیرا این موضوع می‌تواند خطرات جدی برای افراد ایجاد کند.
وی در پایان گفت: خطرات مرتبط با خالکوبی هنوز به طور کامل شناخته نشده‌اند. اما از آن جا که افراد بیشتری روز به روز به سوی این انتخاب می‌روند، موشکافی‌ها و تحقیقات بیشتری نیز مورد نیاز خواهد بود.

 

منبع:فارس

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : نوار خبری
ارسال دیدگاه