عاملی که می تواند به ریه ها آسیب جدی وارد کند ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» نوار خبری » عاملی که می تواند به ریه ها آسیب جدی وارد کند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ - ۱۲:۱۶

 کد خبر: 38504
 67 بازدید

عاملی که می تواند به ریه ها آسیب جدی وارد کند

عاملی که می تواند به ریه ها آسیب جدی وارد کند به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی)) متخصص داخلی و فوق‌تخصص ریه درباره استفاده از اکسیژن در بین افراد عادی گفت: اکسیژن با خلوص بیشتر از ۵۰ درصد می‌تواند به بدن و ریه‌ها آسیب جدی‌ای وارد کند که این […]

عاملی که می تواند به ریه ها آسیب جدی وارد کند
متخصص داخلی و فوق‌تخصص ریه درباره استفاده از اکسیژن در بین افراد عادی گفت: اکسیژن با خلوص بیشتر از ۵۰ درصد می‌تواند به بدن و ریه‌ها آسیب جدی‌ای وارد کند که این آسیب‌ها از برونشیت، التهاب ریه و کلاپس یا روی‌هم‌افتادگی ریه متغیر خواهد بود.

دکتر سیروس شعبانی ادامه داد: اکسیژن با غلظت پایین عارضه خاصی ندارد اما زمانی که غلظت اکسیژن به شکل اکسیژنی که در بیمارستان از آن استفاده می‌کنیم، افزایش یابد می‌تواند آسیب زیادی به فرد وارد کند. عوارض استنشاق مسمومیت با اکسیژن است که در حالت خطرناک موجب نارسایی حاد تنفسی می‌شود.

وی درباره این که آیا مصرف اکسیژن می‌تواند ایجاد وابستگی کند یا نه، اضافه کرد: مصرف اکسیژن در افرادی که نیاز به آن دارند وابستگی‌ای ندارد که مثلا در صورت مصرف، به اکسیژن معتاد شوند. خب وقتی هم که لزومی‌به مصرف آن نیست نباید مصرف شود.

شعبانی اظهار داشت: علاوه‌بر ضرر جانی خرید کپسول و اسپری‌های اکسیژن هدر رفت هزینه‌ای برای افرادی است که ما به‌عنوان پزشک آن را تجویز نکرده‌ایم.

این متخصص داخلی و فوق‌تخصص ریه گفت: اکسیژن با خلوص بیشتر از ۵۰ درصد می‌تواند به بدن و ریه‌ها آسیب جدی‌ای وارد کند که این آسیب‌ها از برونشیت، التهاب ریه و کلاپس یا روی‌هم‌افتادگی ریه متغیر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از این نوع اکسیژن بیشتر به‌دلیل عدم آگاهی افراد عادی جامعه است، تاکید کرد: علاوه‌بر نبود آگاهی افراد عادی از عوارض مصرف اکسیژن، سودجویی شرکت‌های تولیدکننده و پوشش تبلیغاتی گسترده برای انحراف حواس‌ها از عوارض این محصول از دلایل دیگری است که باعث می‌شود تا برخی به مصرف این نوع اکسیژن‌ها روی بیاورند.

شعبانی ادامه داد: ما برای کسانی که به‌دلیل بیماری‌های حاد ریوی وابسته به اکسیژن خالص هستند اکسیژن‌های پرتابل مانند همانی را که در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود، توصیه می‌کنیم اما در هیچ صورت این توصیه شامل افراد سالم نمی‌شود.

این متخصص داخلی و فوق‌تخصص ریه با اشاره به اینکه تجویز اکسیژن به افراد دارای بیماری‌های مزمن هم باید با شرایط خاص صورت بگیرد، اضافه کرد: تا زمانی‌که وضعیت بیماران دارای بیماری‌های حاد ریوی به درجه خاصی نرسد برای آنها اکسیژن تجویز نمی‌شود، پزشک باید اکسیژن خون افراد را اندازه بگیرد و در صورتی که اکسیژن خون در شرایط لازم دریافت اکسیژن باشد، میزانی که باید فرد زیر دستگاه اکسیژن قرار بگیرد تعیین می‌شود.

 

منبع


برچسب ها : , ,
دسته بندی : نوار خبری
ارسال دیدگاه