عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی)

در جوامع امروزی سرطان به طرز چشمگیری فراوان شده است و تقریبا هر یک از ما به نوعی با سرطان در میان اطرافیان مان دست و پنجه نرم کرده ایم و همگی می دانیم که نام سرطان نیز بدن همه ما را می لرزاند. امروز در نت نوشت بر این شده ایم که مواد و عوامل سرطان زا را به شما معرفی کنیم تا با رعایت بسیاری از این موارد از میزبانی بدنمان در مقابل این قاتل قرن جلوگیری کنیم. (قبل از متهم کردن آیتم های زیر متن توضیح را به دقت بخوانید)

شیرین کننده های مصنوعی

getty rf photo of sugar and artificial sweeteners in bowl - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

با تمام بحث هایی که راجع به این دسته از مواد وجود دارد اما هیچ تحقیق اثبات شده ای مبنی بر سرطان زا بودن شیرین کننده های مصنوعی وجود ندارد. هرچند که این مواد باعث ایجاد سرطان در موش ها شده است اما محققان معتقدند که عکس العمل بدن موش ها با انسان ها تفاوت دارد. با این وجود بسیاری معتقدند که شیرین کننده های مصنوعی یکی از عوامل سرطانزا است.

اشعه X از عوامل سرطان زا

getty rf photo of dental xrays front - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

متاسفانه حتی مقادیر کمی از این اشعه باعث ایجاد سرطان می شود و هیچ محدودیتی برای مقادیر تابش این اشعه وجود ندارد. حتی کمترین میزان از تابش این اشعه به بدن انسان ممکن است باعث ایجاد جهش در فرد بشود و مسلم است که هر چقدر میزان تابش بیشتر باشد شانس ابتلا به سرطان نیز بیشتر می شود.

تلفن های همراه

getty rf photo of businessman using hands free cell phone - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

این ابزار که همیشه همراه ماست متاسفانه یکی از عاملان سرطان در چند سال اخیر تشخیص داده شده است. هر چند که تحقیقات اثبات شده ای هنوز موجود نیست اما دانشمندان ثابت کرده اند که اشعه های ساطع شده از موبایل انرژی ای برابر با اشعه ی X دارند. بنابراین برای اینکه امنیت بیشتری داشته باشید این نکات را به کار ببندید:

فقط در مواقع ضروری از تلفن همراهتان استفاده کنید.

اگر باید همیشه موبایل همراهتان باشد از هندزفری استفاده کنید.

گوشت قرمز

getty rm photo of sausages on a grill - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

اگر گوشت های فراوری شده مصرف می کنیدباید بدانید که این گوشت ها برای بدن بسیار مضر هستند و باید میزان مصرفتان را به کمترین حد ممکن برسانید. مصرف روزانه فقط یک هات داگ می تواند شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را چندین برابر افزایش دهد. سوسیس و کالباس و هات داگ همگی دارای مواد نگهدارنده ای به نام نیتریت هستند که یکی از عاملان ایجاد سرطان در بدن است. دودی کردن و پختن گوشت در حرارت بالا موجب آزاد شدن ترکیباتی به نام PAH می شود که سرطان زا می باشند.

بطری های پلاستیکی آب

getty rf photo of asian woman drinking bottled water outdoors - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

اگر از بطری های پلاستیکی برای نوشیدن آب استفاده می کنید احتمالا این بطری ها حاوی ماده ای به نام بیسفنول ای ( bisphenol A ) است. این ماده در غذاهای کنسرو شده و ظروف پلاستیکی و مواد دندانپزشکی استفاده می شود. FDA سرطانزا بودن این ماده را رد می کند. اما برای رفع نگرانی می توانید از غذاهای کنسروی کمتر استفاده کنید و همچنین برای نوشیدنی های داغ و یخ از ظروف شیشه ای و استیل استفاده نمایید.

مواد پر کردن دندان

getty rf photo of amalgam filling in tooth - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

نیازی نیست که نگران مواد دندانپزشکی باشید. تا به حال هیچ یافته ای مبنی بر سرطان زا بودن جیوه در دست نیست و محققان می گویند که جیوه ای که در دندانپزشکی استفاده می شود کاملا امن است و تا به حال هیچ ارتباطی بین جیوه و هیچ بیماری دیگری پیدا نشده است.

قهوه

getty rm photo of asian woman drinking coffee - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که قهوه را دوست دارید باید بگویم که نگران نباشید. نوشیدن مقادیر متعادل از قهوه (حداکثر ۴ فنجان در روز) نه تنها سرطانزا نیست بلکه شانس ابتلا به بسیاری از سرطان ها مانند کبد و پوست و روده بزرگ را کاهش می دهد.

دئودورانت ها و ضد عرق ها

637094 980 - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

محققان می گویند که تحقیقات بیشتری نیاز است تا بدانیم که آیا این مواد شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند یا خیر. دئودورانت ها و ضد عرق ها کارکرد متفاوتی دارند. دئودورانت ها باعث متوقف شدن بو می شوند و ضد عرق ها فرایند عرق کردن را متوقف می کنند. گروهی از این مواد که مانند استروژن در بدن عمل می کنند حاوی مواد سرطان زا هستند و باعث رشد سلول های سرطانی می شوند. این مواد عبارتند از benzylparaben, butylparaben, methylparaben, propylparaben .

فلوراید

getty rf photo of closeup of green mouthwash - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

فلوراید ماده ای است که در برخی مواد غذایی و آب آشامیدنی و خمیر دندان ها و دهانشویه ها وجود دارد. محققان تحقیقات زیادی راجع به ارتباط بین سرطان و این ماده انجام داده اند اما نتایج این تحقیقات حاکی از این است که ارتباط قوی بین این ماده و سرطان وجود ندارد. هر چند اگر نگران آب آشامیدنی تان هستید و اگر مطمئن هستید که میزان فلوراید در آب آشامیدنی تان زیاد است می توانید از آب معدنی که کمترین میزان فلوراید را داراست، استفاده کنید.

مواد شیمیایی خانگی

thinkstock rf photo of colorful paint can lids and roller - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

بسیاری از مواد شیمیایی که در منزل از آن ها استفاده می کنیم از جمله واکس کفش، لاک ها، آفت کش ها و رنگ های شیمیایی گازی تولید می کنند که با نام ترکیبات آلی فراری (VOC) از آن ها یاد می شود. متاسفانه این گاز ها سرطانزا و مخرب محیط زیست هستند. بنابراین برای کاهش خطر ابتلا از موادی که برچسب low-VOC دارند استفاده کنید. همچنین از موادی که دارای این برچسب ها هستند اجتناب کنید:

 خطوط برق

getty rf photo of power lines - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

هیچ ارتباطی در رابطه با میدان مغناطیسی و ابتلا به سرطان تاکنون یافت نشده است. هر چیزی که برق می فرستد یا با برق کار می کند امواجی با فرکانس بسیار پایین تابش می کنند که تاکنون هیچ مدرکی دال بر مضر بودن آن ها یافت نشده است. هر چند که دانشمندان هنوز هم نگرانی هایی راجع به این موضوع دارند و معتقدند که باید تحقیقات بیشتری در این رابطه صورت بگیرد. با اینهمه اجتناب از در معرض این امواج قرار گرفتن راهی عاقلانه و محتاطانه به نظر می رسد.

آلودگی از عوامل سرطان زا

getty rm photo of shanghai skyline smog - عوامل سرطان زا و بسیار رایج را بشناسید؛ از این مواد سرطان زا حتما دوری کنید!

متاسفانه آلودگی هوا سالانه منجر به مرگ ۲۲۰۰۰۰ نفر از مردم بر اثر ابتلا به سرطان ریه می شود که عمده این افراد در کشورهای آسیایی هستند. همچنین آلودگی هوا موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه نیز می شود. بنابراین در روزهایی که کیفیت هوا پایین است در خانه بمانید و تا حد امکان کمتر در معرض هوای آلوده قرار بگیرید.

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد