فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

به گزارش بهداشت نیوز، ویتامین های گروه B برای متابولیزه کردن غذا به بدن کمک می کنند. هر یک از ویتامین های B نقش مهمی در بدن دارند. ویتامین B1 یا تیامین یکی از ۸ ویتامین محلول در آب است. شما می توانید این ویتامین را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید، اما در برخی موارد دریافت مکمل نیز مورد نیاز است. همچنین قبل از مصرف مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت کنید.


منابع غذایی

egg yolk 300x209 - فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

برخی از موادغذایی حیوانی میزان بالایی ویتامین B1 دارند. فرآورده های فرعی گوشت از جمله جگر و قلوه گاو سرشار از این ویتامین می باشند، اما برای دریافت ویتامین B1، مصرف زرده تخم مرغ نیز انتخاب خوبی است. سبزیجات غنی از این ویتامین شامل اسفناج، کلم کیل و سبزی کلارد می باشد. همچنین ذرت و غلات غنی شده نیز مقدار کافی از این ویتامین را برای بدن فراهم می کنند. منابع غلات حاوی ویتامین B1 شامل برنج قهوه ای و جوانه گندم است. مصرف مغزهای آجیل نیز به عنوان میان وعده می تواند ویتامین B1 بیشتری را به دریافت روزانه این ویتامین اضافه کند. همچنین برای صبحانه می توان از توت های تازه به همراه غلات یا ماست استفاده کرد، زیرا توت ها منابعی غنی از این ویتامین محسوب می شوند.


فواید مهم ویتامین B1 یا تیامین

تنظیم اشتها

regulate appetite 620x360 300x168 - فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

براساس مدلاین پلاس، ویتامین B1 به تنظیم اشتها کمک می کند. این ویتامین با همکاری انتقال دهنده های عصبی در مغز زمان گرسنگی و سیری را به بدن یادآور می شود. این امر ممکن است از زیاده روی در غذاخوردن جلوگیری کند. بانوان روزانه به ۱.۱ میلی گرم ویتامین B1 و مردان روزانه به ۱.۲ میلی گرم از این ویتامین نیاز دارند.

بهبود سیستم قلبی-عروقی

improve heart health 300x169 - فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

ویتامین B1 برای سیستم عصبی و قلبی-عروقی مفید است. ویتامین B1 یا تیامین موادمغذی مورد نیاز برای سلامت سلول های عصبی، ساختار و عملکرد نورونی را برای بدن فراهم می کند. لایه بیرونی سلول های عصبی در بدن حاوی تیامین می باشد. سیستم عصبی مرکزی برای عملکرد درست به ویتامین B1 وابسته است. ویتامین B1 با حفظ سلول های قرمز خون و بهبود جریان خون فواید بسیاری برای سسیستم قلبی-عروقی دارد.

متابولیسم انرژی

Boost Metabolism 300x194 - فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

کارکرد ویتامین های گروه B با یکدیگر برای آزاد کردن انرژی از چربی، پروتئین و کربوهیدرات موجود در غذای مصرفی است. بدن این انرژی را برای عملکردهایی از جمله هضم، تنفس و جریان خون استفاده می کند. براساس گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، ویتامین B1 به ویژه برای متابولیزه کردن و آزاد کردن انرژی از کربوهیدرات ها در بدن استفاده می شود. بنابراین بهتر است رژیم غذایی روزانه برای دریافت انرژی مورد نیاز شامل موادغذایی سرشار از ویتامین B1 نیز باشد.

حفظ سلامت غشای مخاطی

Mucous membrane - فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

غشای مخاطی به حفاظت از بدن در برابر مهاجمان خارجی (عامل عفونت ها) کمک می کند. ویتامین B1 با فراهم کردن موادمغذی برای ساخت سلول های جدید در کمک به حفظ سلامت غشای مخاطی موثر است. همچنین در صورت محدودیت ویتامین B1، بدن قادر به ساخت غشاهای جدید مخاطی نخواهد بود.

کاهش قندخون

sugar blood 300x152 - فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

تیامین معروف به ویتامین B1 برای تجزیه چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها برای انرژی و برای سلامت سیستم ایمنی و عصبی ضروری است. براساس مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات پزشکی بالینی در ایالات متحده، این ویتامین یک جزء حیاتی در متابولیسم گلوکز به حساب می آید. از طرفی افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ اغلب سطوح ویتامین B1 پایینی دارند، به علاوه بیشتر افرادی که قندخون بالایی دارند دچار کمبود تیامین می باشند. همچنین یک رژیم غذایی با میزان بالایی از تیامین می تواند در جلوگیری از ابتلا به مشکلات قند خون موثر باشد. مردان روزانه به ۱.۲ میلی گرم تیامین و بانوان به ۱.۱ میلی گرم از این ویتامین نیاز دارند.

تسکین دردهای ماهیچه ای

muscle pain 300x200 - فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

ویتامین B1 معروف به تیامین کاربردهای بسیاری در بدن دارد. این ویتامین در ساخت DNA و RNA سلول ها موثر است. براساس انستیتوی لینوس پاولینگ در ایالات متحده، کمبود تیامین در بدن می تواند منجر به آسیب عصبی و در نتیجه درد ماهیچه ای و ضعف شود. بنابراین درصورتیکه از درد ماهیچه ای رنج می برید احتمالا دریافت ویتامین B1 به طور کافی نبوده، یا ممکن است به دلیل رژیم ورزشی، بارداری یا شیردهی دچار افت ناگهانی این ویتامین در بدن شده باشید. همچنین ویتامین B1 را می توان از طریق موادغذایی مانند غلات کامل و حبوبات دریافت کرد.

بهبود استرس

improve stress 300x225 - فواید مهم و بی نظیر ویتامین B1 + منابع غذایی

ویتامین B1 اغلب به یک ویتامین ضد استرس اشاره دارد، زیرا باعث افزایش توانایی بدن در مقابله با استرس و افزایش توان سیستم ایمنی می شود. در صورتیکه از استرس رنج می برید، میزان ویتامین B1 را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. این ویتامین به افزایش تولید آدنوزین تری فسفات (حامل مهم انرژی برای استفاده سلول ها) در بدن کمک می کند. ویتامین B1 از طریق موادغذایی مانند غلات غنی شده و جوانه گندم قابل دریافت است.

منبع: نسخه

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد