مراقب کدام نوع از چربی‌های خون باشیم ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» نوار خبری » مراقب کدام نوع از چربی‌های خون باشیم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۳ - ۱۷:۲۱

 کد خبر: 20286
 54 بازدید

مراقب کدام نوع از چربی‌های خون باشیم

فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت:اختلالات چربی خون تقریبا شایع است و ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه را درگیر می‌کند و ممکن است در بعضی از گروه‌ها شایع‌تر باشد مثلا در اشخاص دیابتی تا ۵۰ درصد می‌تواند شیوع داشته باشد. (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:)محسن […]

مراقب کدام نوع از چربی‌های خون باشیم
فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت:اختلالات چربی خون تقریبا شایع است و ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه را درگیر می‌کند و ممکن است در بعضی از گروه‌ها شایع‌تر باشد مثلا در اشخاص دیابتی تا ۵۰ درصد می‌تواند شیوع داشته باشد.

(به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:)محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولیسم درباره افزایش چربی خون، گفت: اختلالات چربی خون تقریبا شایع است و ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه  را درگیر می‌کند و ممکن است در بعضی از گروه‌ها شایع‌تر باشد مثلا در اشخاص دیابتی‌ تا  ۵۰ درصد می تواند شیوع داشته باشد.
وی رصد اختلالات چربی خون را مهم برشمرد و افزود: این اختلالات به سبب ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی، افزایش ریسک سکته‌های قلبی و مغزی و تصلب شرایین باید مورد توجه قرار گیرند. به خصوص تصلب شرایین در عروق اندام‌های تحتانی که باعث اختلال خون رسانی در اندام‌های تحتانی به خصوص در افراد دیابتی شده و گاه منجر به نارسایی خونرسانی و قطع عضو هم می شود. البته افزایش تری گلیسیرید خون(به بالای عدد هزار در آزمایشات) که یکی از چربی‌های خون است، ریسک التهاب لوزالمعده که با دردهای شدید شکمی و گاه مرگ و میر همراه است را ایجاد می کند.

خوش نیت از علائم افزایش تری گلیسیرید خون، گیجی، منگی، تنگی نفس، سرگیجه را برشمرد.

فوق تخصص غدد و متابولیسم در تشریح انواع چربی های خون ادامه داد: چربی‌های خون انواع مختلفی دارند مهمترین آن‌ها کلسترول و تری گلیسیرید هستند. کلسترول معمولا باید زیر ۲۰۰ باشد. البته کلسترول به خوب و بد تقسیم بندی می‌شود و  مثلا  در فردی که کلسترول کل خونش ۲۵۰ باشد؛ باید دید عدد کدام نوع کلسترول بالا هست و هر چه نسبت  LDL (کلسترول بد ) به HDL (کلسترول خوب)  بالاتر باشد اوضاع بد‌تر خواهد بود.

وی در ادامه میزان تری گلیسیرید نرمال در خون را  زیر ۱۵۰ دانست و تصریح کرد: ممکن است در مواردی که بیمار سوء تغذیه و یا سوء جذب در دستگاه گوارش داشته باشد، تری گلیسیرید خون پایین باشد ؛ البته برخی موارد ژنتیک افراد هم در این زمینه دخالت دارد. اندازه تری گلیسیرید از ۱۵۰ که بالاتر برود می تواند نشان دهنده علائم شروع یک بیماری کرونر قلب باشد به خصوص اگر با همراه پایین بودن اچ دی ال همراه باشد. این علامت بدی است و نشان دهنده این است که فرد مستعد بیماری‌های قلبی عروقی است.

گفتنی است پزشکان توصیه می کنند افراد با انجام آزمایشات منظم در طی سال، بیشتر نسبت به اندازه چربی خون خود توجه کنند تا از بروز بسیاری از بیمای ها پیشگیری لازم را داشته باشند.

منبع: میزان


برچسب ها : , , , , , , , , , ,
دسته بندی : نوار خبری
ارسال دیدگاه