بیماری‌ منتقله مقاربتی در کمینی که هرگز اسم آن‌را نشنیده‌اید: شانکروئید ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و سکسولوژی

» سکسولوژی و آموزش جنسی » بیماری‌ منتقله مقاربتی در کمینی که هرگز اسم آن‌را نشنیده‌اید: شانکروئید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۱۸:۱۴

 کد خبر: 40857
 220 بازدید

بیماری‌ منتقله مقاربتی در کمینی که هرگز اسم آن‌را نشنیده‌اید: شانکروئید

بیماری‌ منتقله مقاربتی در کمینی که هرگز اسم آن‌را نشنیده‌اید: شانکروئید به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی)) حتماً در مورد سوزاک، کلامیدیا و یا حتی ویروس پاپیلوم انسانی شنیده‌اید، اما بیماری‌های متعدد منتقله مقاربتی دیگری نیز همچون شانکروئید وجود دارند که احتمالاً از آن بی‌خبرید. شانکروئید، رایج‌ترین عفونت باکتریایی در میان روسپی‌ها، کشورهای با […]

بیماری‌ منتقله مقاربتی در کمینی که هرگز اسم آن‌را نشنیده‌اید: شانکروئید

بیماری‌ منتقله مقاربتی در کمینی که هرگز اسم آن‌را نشنیده‌اید: شانکروئید

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

حتماً در مورد سوزاک، کلامیدیا و یا حتی ویروس پاپیلوم انسانی شنیده‌اید، اما بیماری‌های متعدد منتقله مقاربتی دیگری نیز همچون شانکروئید وجود دارند که احتمالاً از آن بی‌خبرید. شانکروئید، رایج‌ترین عفونت باکتریایی در میان روسپی‌ها، کشورهای با آزادی نسبی روسپیگری و همچنین کشورهای درحال‌توسعه و محسوب می‌شود.

شانکروئید چیست؟

شانکروئید بسیار شبیه زخم‌های تبخالی است، با این تفاوت که به جای زخم شدن دهان، این زخم‌ها در ناحیه تناسلی بروز می‌کنند. زخم‌های شانکروئید بسیار دردناک و برای شخص مبتلا، کاملاً آشکار هستند. زخم‌ها به شکل زخم‌های برجسته در پوست بروز کرده و در ۲-۱ روز تبدیل به زخم‌هایی باز می‌شوند. ضمناً در صورت التهاب و تورم توأم گره‌های لنفاوی، احتمال پارگی آن‌ها و نتیجتاً تشکیل آبسه وجود دارد.

زخم شانکروئید

  • می‌تواند بروی آلت تناسلی مرد یا زن و مقعد (خصوصاً اطراف دهانه واژن) بروز یابد. زخم‌ها می‌توانند چرکی و دردناک باشند.
  • اندازه زخم‌ها از ۴.۵ الی ۵ سانتیمتر متغیر است.
  • دردناک است.
  • کاملاً از بافت اطراف جدا است.
  • پایه زخم با ماده‌ای خاکستری یا زردرنگ پوشیده شده است.
  • در صورت خراشیدن زخم، خونریزی به آسانی شروع می‌شود.

شانکروئید یا سفلیس؟

چیزی که تشخیص را سخت‌تر می‌کند، شباهت علائم شانکروئید و سفلیس است. هر دو ضایعات زخمی (توده‌های مملو از مایع) را در مکان مشابهی بروی اندام‌های تناسلی تشکیل می‌دهند.
بزرگ‌ترین تفاوت این دو بیماری این است که زخم‌های سفلیس در طی ۶-۳ هفته به طور خودبه‌خودی و حتی در صورت عدم درمان التیام می‌یابند (هرچند عفونت همچنان وجود دارد). شانکروئید با عدم درمان، وخیم‌تر می‌شود. بااین‌حال، توصیه می‌شود که با دیدن علائم عفونت، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

درمان

میزان ابتلا در کشورهای غربی بسیار پایین و یک نفر در هر دو میلیون نفر پو البته در کشورهای در حال توسعه و همچنین کشورهای توریست پذیر جنسی، بیشتر است. شانکروئید قابل‌درمان است و پس از تخلیه آبسه، تنها نیازمند یک دوز آزیترومایسین (یا دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها) است. خبر بد این که اگر شانکروئید همراه با ایدز رخ دهد، درمان ناموثر بوده و باید تحت دوره درمانی بیشتری قرار گرفت.

پیشگیری

بهترین راه برای پیشگیری از شانکروئید، استفاده از کاندوم است. باکتری‌ها از طریق تماس جنسی انتقال می‌یابند، بنابراین بهترین راه برای اجتناب از این عفونت، عدم برقراری رابطه جنسی با افراد روسپی بخصوص روسپیان کشورهای توریست پذیر جنسی است. شانکروئید قطعاً دردناک است، پس بهتر است پیش از ابتلا به آن، موارد لازم را رعایت کنید.

 

 

منبع


برچسب ها : ,
دسته بندی : سکسولوژی و آموزش جنسی
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.