آزمایش (تست) PSA در بیماریهای پروستات

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

آزمایش (تست) PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات) در در بیماریهای پروستات

bph main - آزمایش (تست) PSA در بیماریهای پروستات

آزمایش (تست) PSA یک تست خونی است که مقدار کل آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) خون را انداره می گیرد. PSA پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی پروستات و هم چنین سلول های سرطانی پروستات تولید می گردند. بطور طبیعی همه مردان مقدار کمی از PSA را در خون شان دارند. افزایش مقدار PSA ممکن است نشانه وجود مشکلی در غده پروستات باشد، اما الزماً به معنی سرطان پروستات نیست.

همه مردان بالای ۵۰ سال بایستی تست PSA را بعد از توضیح سود و زیان آن توسط پزشک انجام دهند پزشک معالج شما می تواند برای شما این تست را درخواست کند.

افزایش مقدار PSA می تواند نشانه وجود مشکلی در پروستات باشد. جهت مشخص نمودن این مشکل پزشک معالج تان از شما در مورد وجود شکایتی از بیماری پروستات پرسیده و یا اینکه آزمایش های دیگری درخواست خواهد کرد.

افزایش مقدار PSA می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد. اما بعضی از مردان با داشتن مقدار طبیعی PSA هم می توانند مبتلا به سرطان پروستات باشند.

مقدار PSA خون شما با واحد نانوگرم در لیتر (ngr/ml) بیان می شود.

چه چیزی می تواند مقدار PSA خون تان را تغییر دهد؟

معنی و مفهوم نتیجه انجام تست PSA چیست؟
انجام تست تنها نمی تواند تشخیص سرطان پروستات را مسجل سازد. بطور طبیعی مقدار PSA با افزایش سن مردان افزایش می یابد. افزایش مقدار PSA می تواند علامتی از سرطان پروستات باشد اما می تواند علل دیگری هم داشته باشد. ارقام زیر بطور تقریبی مقدار طبیعی PSA بسته به سن را نشان می دهد

مقدار خیلی زیاد سطح PSA (در مقدار ۱۰۰ ها یا  ۱۰۰۰ ها) معمولاً نشانه اینست که فرد سرطان پروستات دارد. اگر مقدار سطح PSA فقط کمی افزایش دارد، در اینصورت پزشک معالج تان تست های دیگری جهت تشخیص سایر احتمالات انجام خواهد داد.

پزشک معالج تان سطح PSA را با توجه به نتیجه انجام توشه رکتال (DRE)، بررسی عوامل خطر (ریسک فاکتور) یا سایر مشکلات سلامتی تان و نتایج بیوپسی ای که اگر داشته باشید را تفسیر و اقدام بعدی را انجام خواهد داد.
در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد شما را به  بیمارستان ارجاع خواهد داد.

سود و زیان انجام این تست چیست؟
سود (فایده)

زیان (معایب)

  • حدود دو سوم مردان با افزایش PSA سرطان پروستات ندارند
  • همه سرطان های پروستات را نشان نمی دهد. بعضی مردان با سرطان پروستات دارای سطح طبیعی PSA هستند.
  • نمی تواند رشد سریع یا کند سرطان پروستات (کم خطر یا پرخطر) را نشان دهد. رشد آهسته سرطان ممکن است شکایتی ایجاد نکند و طول عمر را کم کند.
  • اگر مقدار PSA افزایش داشته باشد ممکن است به بیوپسی نیاز باشد که برای بعضی بسیار ناخوشایند و حتی ممکن خطراتی داشته باشد.
  • درمان سرطان پروستات ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی را ایجاد کند بطوریکه می تواند بر زندگی روزمره نیز اثر بگذارد.

آیا باید آزمایش PSA انجام دهم؟
جهت تصمیم به انجام آزمایش باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

در مورد همه این موارد قبل از اینکه اقدامی انجام دهید  با پزشک معالج خود مشورت نمایید

Prostate sonography - آزمایش (تست) PSA در بیماریهای پروستات

آیا باید آزمایش PSA را منظم انجام دهم؟
ممکن است بعد از انجام اولین آزمایش PSA به انجام مرتب آن اقدام نمایید، خصوصاً آنهاییکه در خطر بیشتر سرطان پروستات هستند. انجام مرتب آزمایش PSA ممکن است روشی خوبی جهت تشخیص تغییرات سطح خونی باشد. تا این لحظه مقاله ای وجود ندارد که نشان دهد چه زمان هایی باید این آزمایش را انجام داد، اما انجام هر ساله یا دوساله آن می تواند انجام گیرد. در ارتباط با این موضوع می توان با پزشک معالج تان مشورت نمایید.

چرا برنامه غربالگری منظمی وجود ندارد؟
برنامه غربالگری (Screening) بایستی بتواند علایم اولیه سرطان را در افراد قبل هر گونه شکایتی نشان دهد. برنامه غربالگری ای برای سرطان پروستات وجود ندارد. یک دلیل آن این است که آزمایش PSA به اندازه کافی قابل اطمینان نیست که بتواند بعنوان آزمایش غربالگری استفاده شود.

بعضی مطالعات نشان می دهد انجام آزمایش غربالگری با استفاده از PSA می تواند تعداد مرگ ناشی از رشد سریع سرطان پروستات را کاهش دهد اما هم چنین می تواند تعداد افرادی که نیازی به درمان  در موراد سرطان پروستات با رشد آهسته افزایش دهد.

موارد زیادی از سرطان پروستات نوع رشد آهسته می باشد که ممکن است مشکلی در زندگی روزمره فرد ایجاد نکند. با این همه بعضی افراد ممکن است سرطان پروستات با رشد سریع داشته باشند که نیاز به درمان داشته باشد تا از گسترش سرطان به خارج از غده پروستات جلوگیری و یا به تأخیر بیاندازد.

درمان می تواند باعث عوارض جانبی قابل توجه ای گردد به همین دلیل در بعضی از مردان غربالگری می تواند عوارض جانبی بدتری به دنبال درمان نسبت به خود سرطان به همراه داشته باشد.

اگر شما نگرانی در مورد سرطان پروستات دارید می توانید در مورد خطرات تان با پزشک معالج تان مشورت نمایید و سود و زیان انجام آزمایش PSA را جویا شوید. در صورتیکه تصمیم گرفتید آزمایش PSA انجام دهید از پزشک معالج تان درخواست کنید.

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد