ماده شیمیایی موجود در سیب زمینی سرخ کرده می‌تواند به درمان ریزش مو کمک کند!

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

محققان دانشگاه ملی یوکوهاما با کمک دی اتیل پلی سیلوکسان، ماده ای شیمیایی که به روغن افزوده می شود و برای تولید سیب زمینی سرخ شده در فست فودها به کار می رود، برای درمان طاسی و ریزش مو در موش ها استفاده شد. براساس Evening Standard، به کمک این ماده می توان بذرهای فولیکول های مو (hair follicle germs) را در آزمایشگاه تولید کرده و با پیوند آن به موش باعث رشد مو در ناحیه بی مو شد. به گفته دانشمندان، آزمایش های اولیه نشان می دهد که این روش همچنین می تواند برای درمان ریزش مو در انسان نیز استفاده شود. تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

دانشمندان در مقاله ای که در نشریه Biomaterials منتشر شده، اعلام کرده اند که قادر به تولید همزمان بیش از ۵۰۰۰ بذر فولیکول مو هستند، چیزی که پیش از این”یکی از موانع پیچیده بازسازی مو” عنوان می شد.

generated hairs  768x1024 - ماده شیمیایی موجود در سیب زمینی سرخ کرده می‌تواند به درمان ریزش مو کمک کند!

شکل بالا – بذرهای فولیکول مو (HFG) درون محیط کشت. شکل پایین-رویش مو روی بدن موش

محققان مشاهده کردند که پس از اینکه این بذرهای فولیکول مو را به موش های که موهای طاس و بی مو پیوند زدند، موهای سیاهی در آن ناحیه شروع به رویش کردند. و طبق گفته پروفسور فوکودا، استاد دانشگاهی که به نوشتن این مقاله کمک کرده است، استفاده از این ماده شیمیایی برای موفقیت تولید بذرهای فولیکول مو (hair follicle germs) بسیار مهم است.

فوکودا در بیانیه مطبوعاتی گفت: “کلید تولید انبوه بذرهای فولیکول مو (HFG ها)، انتخاب مواد زمینه ای برای کشت آن ها می باشد. ما از دی متیل پلی سیلوکسان در کف محیط کشت استفاده کردیم و که عملکردی فوق العاده داشت.”

به باور پژوهشگران، دلیل کاربردی بودن این ماده شیمیایی و تأثیر بسیار مفید آن در رویش دوباره موهای ریخته، قابلیت عبور آسان اکسیژن از این ترکیب است.

s 1024x576 - ماده شیمیایی موجود در سیب زمینی سرخ کرده می‌تواند به درمان ریزش مو کمک کند!

نحوه تولید بذرهای فولیکول مو (HFG ها) و انتقال آن ها به پشت موش!

در حالی که این ماده شیمیایی برای آزمایش ما به خوبی جواب داد، اما این روش برای افزایش رشد موی های موجود روی سر جواب نمی دهد. بنابراین خوردن سیب زمینی سرخ کرده مک دونالد بعید است باعث پرپشت شدن موهای شما شود. تیم فوکودا امیدوار است که این روش بتواند در نهایت برای درمان ریزش موی انسان مورد استفاده قرار بگیرد.

فوکودا گفت:

“این روش ساده بسیار قوی و امیدوار کننده است. ما امیدواریم که این تکنیک درنهایت باعث بهبود ریزش موی آندروژنیک در انسان شود.”

 

 

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد