هرگز نباید جروبحث درباره یک موضوع مشخص را به مشکل در رابطه یا زندگی مشترک تبدیل کرد. این کار نه‌تنها شما را در جروبحث برنده نمی‌کند، بلکه جدیت و عمق مشکل را هم حادتر می‌کند و درنتیجه شانس آشتی را به‌مرور زمان کاهش می‌دهد.

 پیش از هر چیز، لازم است به خودتان یادآوری کنید که جروبحث کردن در هر رابطه‌ای ازجمله زندگی مشترک واقعا عادی محسوب می‌شود، چون هر فردی دارای امیال متفاوت، ویژگی‌های شخصیتی و شیوه‌های متنوع برقراری ارتباط است. انسان‌ها نه‌تنها به‌خاطر مشکلات حاد و اساسی، بلکه به‌طور غریزی و ذاتی،‌ با هدف دفاع از خویشتن و محافظت از موقعیت فردی‌شان، به نزاع و مشاجره می‌پردازند. نکته دوم این است که نباید از احساسات عمیق خودتان مانند خشم بترسید. وقتی که رفتار همسرمان در نظرمان اشتباه یا ناعادلانه جلوه می‌کند، احساس خشم نیز در وجودمان شدت می‌گیرد. هرچه مشکل جدی‌تر باشد، خشم بیشتری هم احساس خواهیم کرد. نکته سوم هم این‌که هیچ دستورالعمل ثابتی برای جروبحث صحیح یا ناصحیح وجود ندارد، اما یادگیری قواعد اساسی در این زمینه می‌تواند جروبحث را بدون خشونت و بدون تخریب حفظ کند.

درباره موضوع مشخص صحبت کنید

اگر مشکلات و اختلاف‌های گذشته درحین جروبحث وسط کشیده شوند،‌ امکان رسیدگی به مشکل فعلی را منتفی می‌کنند و فضایی برای پیدا کردن راه‌حل باقی نمی‌گذارند. پس همواره روی مشکل فعلی تمرکز کنید، چون اگر کار به یادآوری گذشته بکشد، هر دو طرف می‌توانند مثال‌های زیادی از گذشته در راستای حمایت از خودشان پیدا کنند.

مشکل و اختلاف را گسترش ندهید

هرگز نباید جروبحث درباره یک موضوع مشخص را به مشکل در رابطه یا زندگی مشترک تبدیل کرد. این کار نه‌تنها شما را در جروبحث برنده نمی‌کند، بلکه جدیت و عمق مشکل را هم حادتر می‌کند و درنتیجه شانس آشتی را به‌مرور زمان کاهش می‌دهد. ویژگی مخرب دیگری که این کار دارد،‌ بی‌ثبات کردن رابطه است.

شخصیت همسرتان را ترور نکنید

حمله‌های شخصی در جروبحث‌ها واقعا ناکارآمد هستند و تنها طرف مقابل را در موقعیت شدیدا تدافعی قرار می‌دهند. مطالعات نشان داده‌اند که زوج‌های موفق، شخصیت همسرشان را به‌واسطه مشکلات و رفتارهای همدیگر، تحقیر نمی‌کنند. بحث کردن درباره نگرش‌ها و رفتارهای مشخص، بهترین راه برای دور ماندن از تحقیر شخصیت همسر است.

دعوا را زودتر تمام کنید

تردیدی نیست که جروبحث یا دعوا واقعا ناراحت‌کننده است و بسیاری از ما نمی‌توانیم این اتفاقات را زود به پایان برسانیم. با این‌حال،‌ مطالعات نشان داده‌اند زوج‌هایی که زندگی بادوامی را تجربه می‌کنند،‌ این توانایی را دارند که اختلاف‌ها را کاملا برطرف سازند، حتی اگر لازم باشد که در فرصت دیگری به مشکل مورد نظرشان رسیدگی کنند.

دیگران را وارد ماجرا نکنید

هرگز از دوستان نخواهید که در جروبحث‌های خصوصی شما دخالت کنند یا به حمایت از شما بپردازند. به‌علاوه، هرگز سعی نکنید که از طریق توجیه کردن رفتار خود و سرزنش کردن همسر، موضع خودتان را اثبات و تایید کنید. هیچ وقت هم از نظرات و پیشنهادات دوستان برای برنده شدن در جروبحث‌های خصوصی کمک نگیرید.

هرگز به دعوای فیزیکی روی نیاورید

متخصصان تاکید می‌کنند که زوج‌ها تحت هیچ شرایطی نباید جروبحث لفظی را به خشونت فیزیکی تبدیل کنند. هر فردی مسئول است که از شیوه‌های سالم و مناسب برای مقابله با مشکلات و سرخوردگی‌های خودش استفاده کند، نه از شیوه‌های نادرست و ناسالم. اگر به‌طور منظم به همسرتان، افراد دیگر یا وسایل در دسترس حمله‌ور می‌شوید، احتمالا به اختلال خشم مبتلا هستید و باید توسط درمانگر رفتاری-شناختی مورد بررسی قرار بگیرید.

بدون تظاهر عذرخواهی کنید

اگر می‌دانید که تقصیرکار هستید و اشتباه کرده‌اید،‌ هرگز نباید اشتباه خودتان را انکار کنید. پذیرفتن مسئولیت اشتباه و عذرخواهی کردن بابت این اشتباه واقعا در زندگی هر فردی ضرورت دارد. عذرخواهی صادقانه و بدون تظاهر در بسیاری از موارد می‌تواند جروبحث را سریعا تمام کند.

سعی کنید که مشکل را از چشم همسرتان ببینید

موفقیت در روابط انسانی، یعنی درک احساسات و نگرش‌های طرف مقابل. زوج‌هایی که مشکلات را از چشم‌انداز همدیگر می‌بینند و به درک متقابل می‌رسند، هم کمتر به جروبحث می‌پردازند و هم صمیمیت بیشتری با همدیگر دارند

منبع

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد