ارتباط عجیب این خوراکی با بیش فعالی در کودکان!

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

یک کارشناس‌ارشد تغذیه و رژیم درمانی مصرف بستنی‌های یخی غیر بهداشتی را موجب بیش‌فعالی در کودکان و بروز آلرژی دانست.

به گزارش بهداشت نیوز، آزاده آذرپیرا کارشناس نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان اظهار کرد: از آنجا که عادت های غذایی در سنین پایین شکل می گیرد، بنابراین از همین زمان باید مواد غذایی سالم را در اختیار کودک قرار داد و به تأمین مواد مغذی مورد نیاز او در وعده‌های اصلی و میان وعده‌های غذایی توجه کرد.

وی تصریح کرد: در روزهای گرم سال بستنی بیش از هر ماده غذایی دیگری طرفدار دارد، بنابراین ارائه اطلاعاتی که بتواند مصرف‌کننده را در این مورد آگاه کند، می تواند قدمی جهت بهبود وضع تغذیه جامعه نیز باشد.

آذرپیرا با بیان اینکه بستنی ها در 2گروه شیری و یخی عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: بستنی های یخی از اسانس رنگ‌های خوراکی و شیرین‌کننده‌هایی مانند شکر تشکیل می شوند که هم در نوع کارخانه‌ای و هم به صورت فله‌ای و سنتی وجود دارد.

این کارشناس‌ ارشد تغذیه و رژیم درمانی گفت: در فرآیند تولید بستنی های یخی در کارخانه از رنگ‌های طبیعی که همگی رنگ‌های مجاز هستند، برای رنگ دادن به آن استفاده می شود بنابراین خطری مصرف‌کننده را تهدید نمی‌کند اما اگر بستنی یخی در اماکن غیرمجاز و غیربهداشتی و بدون نظارت وزارت بهداشت تهیه و توزیع شود ممکن است از رنگ‌های غیرمجاز و آسیب‌رسان به سلامت در آن به‌کار رفته باشد.

وی تأکید کرد: استفاده از رنگ‌های خوراکی غیرمجاز در تهیه بستنی‌ها در اماکن غیربهداشتی و غیرمجاز می‌تواند برای سلامت مضر باشد و باعث بروز عوارضی مانند آلرژی، تحریک دستگاه گوارشی، تهوع، اسهال، علائم پوستی مانند کهیر و بروز بیش‌فعالی در کودکان شود.

این کارشناس‌ارشد تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به عوارض بستنی یخی برای کودکان، تصریح کرد: مصرف بستنی‌های یخی غیربهداشتی موجب بیش‌فعالی در کودکان می شود.

استفاده طولانی‌مدت از بستنی یخی غیرمجاز و ابتلا به اختلالات کبد

آذرپیرا عنوان کرد: مصرف رنگ‌های مصنوعی و غیرمجاز در طولانی مدت با مسمویت کبد و کلیه و اختلال در عملکرد آنها همراه است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بستنی های یخی شامل شکر، رنگ، آب و فاقد هر ماده مغذی دیگری است،  بنابراین زیاده‌روی در مصرف این نوع از بستنی ها به علت شکر افزوده شده به آن می تواند خطر چاقی را به همراه داشته باشد.

این کارشناس‌ارشد تغذیه و رژیم درمانی اضافه کرد: قند فراوان موجود در بستنی ها محیط دهان را اسیدی می کند، همچنین قند موجود در بستنی تا حدود 2ساعت بعد از مصرف نیز در دهان باقی می ماند و در این صورت دندان آسیب خواهد دید.

ارزش غذایی بستنی‌های شیری بیش از بستنی‌های یخی است

آذرپیرا تصریح کرد: در واقع بستنی های یخی نوعی شربت رنگی یخ‌زده است که در مقایسه با بستنی های بر پایه شیر، ارزش غذایی چندانی نداشته و مصرف آنها به صورت مستمر و فراوان توصیه نمی شود.

وی با اشاره به اینکه هر بستنی یخی حاوی 50-30 کیلوکالری است، خاطرنشان کرد: این محصولات فاقد گروه ویتامین‌های B ، آهن، پتاسیم و کلسیم هستند که نبودشان کمکی به بهبود رشد و افزایش سلامتی افراد به ویژه کودکان نمی کند.

وی گفت: در صورت تمایل به مصرف اینگونه محصولات حتما باید از انواع پاستوریزه و بهداشتی آن که دارای علامت استاندارد و مجوز بهداشتی وزارت بهداشت هستند، استفاده کرد.

6576580 592 - ارتباط عجیب این خوراکی با بیش فعالی در کودکان!

آنچه باید درباره آبمیوه‌های تابستانی بدانیم

این کارشناس‌ارشد تغذیه و رژیم درمانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آبمیوه‌هایی که به صورت باز در آبمیوه فروشی‌ها ارائه می شود گفت: مواردی از این‌گونه آبمیوه‌ها، پاستوریزاسیون را در فرآیند تولید و تهیه ندارند، بنابراین باید رعایت موازین بهداشتی و استفاده از میوه‌های سالم و تازه در تهیه آنها کاملا رعایت شود.

وی افزود: اگر بهداشت مواد غذایی در تهیه این آبمیوه‌ها رعایت نشود، مسلما آلودگی های ثانویه که به خاطر پوست میوه، دستگاه آبمیوه‌گیری آلوده و متصدیان آبگیری بی توجه به اصول بهداشتی به وجود می آیند، به طور مستقیم وارد آبمیوه شده و سلامت مصرف‌کننده را تهدید خواهد کرد.

آذرپیرا ادامه داد: از سوی دیگر اگر این آبمیوه‌ها از میوه‌های مانده، کپک زده و فاسد تهیه شده باشد می تواند سلامت مصرف‌کننده را به خطر بیندازد و سبب بروز اسهال شود.

وی در پایان عنوان کرد: رعایت تمامی موازین بهداشتی و داشتن کارت تندرستی و سلامت برای همه کارکنان این مراکز صنفی الزامی است و از طرفی هم مردم باید از اماکن معتبر و دارای مجوز بهداشتی اقدام به تهیه بستنی و آبمیوه کنند.

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد