بیماری آنفولانزا باعث تشدید این بیماری خود ایمنی خطرناک می شود

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

بیماری آنفولانزا به خودی خود بسیار ناخوشایند است. مولتیپل اسکلروزیس یا همان بیماری MS نیز از بیماری هایی است که تنها با رعایت دارویی بهبودی پیدا نمی کند. بلکه به کمک بسیاری از رفتار ها و تغییراتی در سبک زندگی می توان از عود کردن آن پیشگیری کرد.

مشکلات ریوی به خصوص عفونت های ریوی که همراه با بیماری آنفولانزا بدن را درگیر می کنند، در تشدید بیماری MS بسیار دخیل هستند.

بیماری MS چیست ؟
MS بیماری مزمن ناشی از پاسخ ایمنی غیر طبیعی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غلاف میلین آسیب می رساند.

میلین یک ماده زنده چرب است که پروتئین های سیستم عصبی مرکزی محافظت می کند. زمانی که میلین مورد حمله قرار می گیرد فیبرهای زیرین عصبی نیز احتمال آسیب پذیری بیشتری پیدا می کنند. این امر سبب تداخل سیگنال عصبی بین مغز و نخاع می شود و نشانه هایی همچون سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعف عضلانی و مشکلات حرکتی رخ می دهد.

MS تسریع کننده و تجویز شونده که شایع ترین نوع این بیماری است با حملات شدید و بروز نشانه ها شروع می شود.

نقش بیماری آنفولانزا در MS چیست ؟
بیماری آنفولانزا

بیماری آنفولانزا سلول های بنیادی را افزایش می دهد.

طبق تحقیقاتی که تیم های پزشکی بر روی موش ها انجام دادند به موش هایی که ویروس آنفولانزای نوع A تزریق شده بود علائمی شبیه به افراد مبتلا به MS مشاهده شد.

بیشتر افرادی که به بیماری MS مبتلا هستند دچار علائمی مرتبط به تنفس خواهند شد که بین یک یا دو هفته اول عود می کند.

این در واقع همان زمان بروز حالات MS در موشهای آلوده به آنفولانزا بود و این که مغز این موش ها در حال افزایش فعال سازی سلول های میکرو گلیا قرار گرفت.

سلول های میکرو گلیا سلول هایی هستند که جهت حمایت از نورون ها درسیستم عصب مرکزی فعالیت می کنند. سلول های میکرو گلیا به کمک سلول های ایمنی به مغز کمک می کنند.

زمانی که سلول های میکرو گلیا فعال شود با کم شدن فعالیت سلول های ایمنی خون در ناحیه مغز دچار می شویم. در بیماران MS زمانی که میکرو گلیا فعال شود شروع پیدایش عوامل اولیه در بیمار رخ می دهد و سلول های ایمنی در ناحیه مغز به درستی عمل نمی کنند.

به این ترتیب سلول های ایمنی به میلین حمله کرده و پوسته چربی اطراف اعصاب را به اختلال عملکرد نورولوژیک دچار می کند.

تشدید بیماری MS
پزشکان بر این باورند که مولکول هایی به نام chemokines ارسال سیگنال بین سلول های میکرو گلیا و سلول های ایمنی را به عهده دارند.

کنترل و اندازه گیری chemokines می تواند پیش بینی هایی در مورد عود بیماری MS ارائه دهد.

این آزمایشات محققین و پزشکان را یک قدم به پیش بینی و درمان MS نزدیکتر ساخت تا به دقت بتوان به این مسئله پی برد که با بروز بیماری های تنفسی همچون بیماری آنفولانزا که به عفونت های تنفسی منجر می شود، سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به MS دچار نقصان شدید می شود و سبب بروز حملات این بیماری می گردد.

بیماران مبتلا به MS در صورتی که با عود کردن حملات مواجه شوند به پیشرفت بیماری خود کمک کرده اند. بنابراین جلوگیری از حالاتی که سبب تشدید این بیماری می شود برای این دسته از بیماران یک امر حیاتی محسوب می شود.
افرادی که بتوانند ۵۰ درصد از عود حملات را مهار کنند زمان طولانی تری برای عوارض بسیار سخت این بیماری در اختیار دارند.

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد