ماه اسفند فرصت خوبي است تا افراد همزمان با خانه تکاني منزل، بدن خود را از سمومي که در طول سال مصرف کرده اند پاکسازي کرده و با فرا رسيدن سال جديد سلامت خود را تضمين کنند.
به نقل از مدیکال نیوز (انجمن دانشجویان علوم پزشکی)سرویس اخبار پزشکی:مصرف بعضي مواد غذايي قبل از تعطيلات نوروزي باعث پاکسازي بدن از سموم مي شود. به گفته کارشناسان تغذيه افراد بايد قبل از فرا رسيدن عيد از مصرف غذاهاي آماده مانند فست فودها، پيتزا، کنسرو و مواد غذايي که از رستوران ها تهيه مي شود، خودداري کنند.
همچنين افزودن آبليمو به سالاد يا مواد غذايي چرب، باعث پاکسازي بدن از چربي و مواد مضر مي شود و مصرف شربت ليمو در هنگام صبح به سوخت و ساز بدن کمک زيادي مي کند.
اين در حالي است که با مصرف بعضي مواد غذايي مي توان سم زدايي، کاهش وزن و انرژي را افزايش داد. به گفته کارشناسان تغذيه استفاده از آب، ميوه جات، سبزيجات تازه و مواد مغذي باعث پاکسازي کليه و معده مي شود.
عوارضي مانند بيماري هاي روحي و رواني، قلبي و عروقي و تنفس در هواي آلوده بروز عوارض خوني و ريوي در افراد را تشديد مي کند.
علاوه بر اين مواد غذايي حاوي فيبر، آنتي اکسيدان و ويتامين باعث بهبود سلامت بدن مي شود. بنابراين به منظور حفظ سلامت و خانه تکاني بدن توصيه مي شود افراد قبل از تعطيلات نوروزي از مصرف غذاهاي چرب، تند، شور، گوشتي، چاي پر رنگ خودداري کنند.
همچنين مصرف مايعاتي مانند نوشابه، دوغ و دلستر همراه با مواد غذايي بايد به حداقل برسد. اين در حالي است که استفاده از روغن زيتون، کنجد، روغن خارخاسک و سويا به همراه سالاد و يا مواد غذايي به پاکسازي بدن بسيار کمک مي کند.
متخصصان تغذيه توصيه مي کنند براي پاکسازي سموم بدن، افراد از همين امروز شروع به مصرف گياهان دارويي مانند شاتره، آويشن، کاسني و بيد کنند. همچنين مبتلايان به ديابت با مصرف گياه دارويي "خارخاسک"، قبل از تعطيلات نوروزي مي توانند از افزايش قند خون در عيد در امان بمانند.
منبع:شهرخبر
برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد