مقایسه صابون‌های آنتی باکتریال با صابون‌های معمولی ⋆ دانشگاه | پزشکی | بیماری | دارو | غذا | سکس | اخبار | ورزش

خبرهای ویژه

» پیشنهاد سردبیر » مقایسه صابون‌های آنتی باکتریال با صابون‌های معمولی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ - ۱۴:۰۱

 کد خبر: 21107
 76 بازدید

مقایسه صابون‌های آنتی باکتریال با صابون‌های معمولی

مقایسه صابون‌های آنتی باکتریال با صابون‌های معمولی (به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:) بعضی از محصولات آنتی باکتریال وعده می‌دهند که ۹۹ درصد میکروب‌ها را از بین می‌برند ، اما آیا این محصولات واقعا این خاصیت را دارند ؟ و در صورت جواب مثبت آیا این عمل […]

مقایسه صابون‌های آنتی باکتریال با صابون‌های معمولی

بعضی از محصولات آنتی باکتریال وعده می‌دهند که ۹۹ درصد میکروب‌ها را از بین می‌برند ، اما آیا این محصولات واقعا این خاصیت را دارند ؟ و در صورت جواب مثبت آیا این عمل واقعا برای بدن مفید اس

بیشتر صابون‌های دست و بدنِ مایعِ معمول حاوی موادی شیمیایی مثل الکل و کلرین هستند که می‌توانند باکتری‌ها را نابود سازند .صابون‌هایی که برچسب آنتی باکتریال خورده‌اند ، حاوی مواد ضدباکتریایی بیشتری مثل تریکلوسان یا تریکلوکربن نیز هستند .

با این حال کارایی و نتایج استفاده از صابون‌هایی که حاوی تریکلوسان هستند مورد مناقشه‌ی پژوهشگران بوده‌ و درنهایت نیز ثابت شده است که برای خلاصی از باکتری‌های سطح پوست ، تریکلوسان مورد نیاز نیست .

دکتر Peter N.Wenger – پروفسور همکار در دپارتمان پزشکیِ پیشگیری و انجمن سلامت و متخصص کودکان در دانشگاه پزشکی و دندان‌پزشکی ایالت نیوجرسی – این‌گونه اشاره می‌کند :

کامل ترین شکل شستن دست ، شستن دست و به خصوص بین انگشتان با نیروی کافی است که موثرترین شیوه برای خلاصی از باکتری‌ها و اجسام باقی مانده از سطح پوست است .

بدن انسان برای هضم مواد غذایی و دفع کردن باکتری‌های مضر ، به باکتری‌های مشخصی نیاز دارد و تمام باکتری‌های روی سطح پوست دستتان لزوما مضر نیستند .

بدن شما به باکتری‌های مشخصی نیاز دارد تا محیط سالم و متعادلی را در سطح پوست حفظ کند .و در ادامه نیز اشاره می‌کند که برای شست و شوی دست‌ها در خانه نیازی به صابون‌های آنتی باکتریال نیست .

با این حال در بیمارستان‌ها ، صابون‌های آنتی باکتریال می‌توانند در کشتن باکتری‌هایی که توسط کارکنان مراکز بهداشتی قابلیت انتقال از یک بیمار به بیمار دیگر را دارند ، موثر باشند .

به علاوه برطبق نشریه‌ای که توسط دانشگاه آموزشیِ سلامت عمومی در ایالت میشیگان منتشر می‌شود استفاده‌ی گسترده از تریکلوسان ممکن است باعث تکامل باکتری‌های مقاوم در برابر آن شود .

چندین تحقیق آزمایشگاهی نشان داده است که باکتری قابلیت مقاومت خود در برابر آنتی بیوتیک‌ها را بعد از قرار گرفتن در معرض تریکلوسان توسعه داده است .

از دیگر نتایج این تحقیق آن بود که میزان و غلظت تریکلوسان در صابون‌های آنتی باکتریالِ رایج به قدری نیست که در پیشگیری از بیماری‌های عفونی و کاهش سطح باکتری‌های موجود در سطح پوست موثرتر از صابون‌های معمولی باشد .

بانیان این تحقیق از سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) درخواست کردند که ادعاهای تبلیغاتیِ محصولات آنتی باکتریال را مورد ارزیابی‌های بیشتری قرار دهند ، خصوصا با در نظر گرفتن این امر که صابون‌های حاوی تریکلوسان در مقایسه با صابون‌های معمولی مزیت اضافه‌ای ندارند .

با این وجود بر طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها ( CDC  ) مشکل پخش شدن بیماری توسط دست‌های آلوده منحصر به این نیست که صابون‌های آنتی باکتریال به خوبیِ وعده‌های تبلیغاتی خود عمل نمی‌کنند ، بلکه مشکل اصلی آن است که مردم  دست‌های خود را به اندازه‌ی کافی نمی‌شویند !
این مرکز هشدار می‌دهد که پنج ثانیه‌ای که به طور متوسط ، بیشترِ مردم صرف شستن دست‌هایشان می‌کنند به حدی کافی نیست که بتواند باکتری‌ها را به طور صحیح نابود سازد .
همچنین بر طبق گزارشات این مرکز بهترین کاری که  برای خلاصی از باکتری‌های مضر می‌تواند توسط افراد صورت گیرد ، شستن دست‌ها در مدت زمان طولانی‌تر و استفاده از آب گرم است .
منبع: سلامتی

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه