پوست خشک این بیماری های مهم را هشدار می دهد؛ خشکی پوست نشانه چیست؟

به نقل از ( مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی))

پوست خشک و خشکی پوست شاید از نظر خیلی ها طبیعی به نظر برسد اما پوست سپر حفاظتی بدن است و با هر بیماری که بدن به آن مبتلا می شود علائمی را از خود بروز می دهد.

داشتن پوست خشک شاید بی ضرر به نظر رسد. فقط کافی است یک مرطوب کننده استفاده کنید تا مشکل برطرف شود.

نت نوشت قصد ندارد شما را بترساند ولی اگر حتی با استفاده از مرطوب کننده سریع پوست شما خشک می شود و کرم تاثیر چندانی ندارد بهتر است این مقاله را بخوانید و اگر علائم این بیماری ها را دارید به پزشک مراجعه کنید.

اگر پوست خشک دارید ممکن است به این بیماری ها مبتلا باشید:

دیابت

20170814 145706 300x157 - پوست خشک این بیماری های مهم را هشدار می دهد؛ خشکی پوست نشانه چیست؟
وقتی قند خون بالا می رود سرعت از دست دادن مایعات در بدن بیشتر شده پوست هم رطوبت خود را از دست می دهد و به اصطلاح دهیدراته می شود.

علاوه بر آن دیابت باعث مختل شدن روند تعریق بدن می شود و رطوبت آن را کم می کند. داشتن پوست خشک ایجاد ترک خوردگی کرده، در نتیجه امکان ورود باکتری وعفونت ها به بدن بیشتر می شود.

در واقع دیابت باعث می شود تا این لایه محافظتی ترک بخورد و میکروب ها راحت به داخل بدن نفوذ کنند. البته به جز خشکی پوست، تشنگی و ادرار زیاد، گرسنگی غیرعادی، خستگی و تاری دید نیز از دیگر علائم دیابت است.

انجام یک آزمایش به سادگی مشخص می کند دیابت دارید یا خیر.

کم کاری تیروئید

غده تیروئید هورمون هایی تولید می کند تا سوخت و ساز سلول های بدن بهتر صورت گیرد. اگر این هورمون ها کم ترشح شود، در واقع مثل این است که موتوری دارد سرد می شود. بدن تان سرد می شود، زودتر خسته می شوید، فراموش کار می شوید، افسردگی به سراغ تان می آید و دچار یبوست می شوید.

علاوه بر آن هورمون تیروئید گیرنده هایی در سلول های پوست دارد تا بتواند سلول های جدید را به موقع جای گزین سلول های از دست رفته کند. اگر این کار درست انجام نشود، پوست بدن خشک، سخت و زبر می شود.

اگر آزمایش بدهید و دکتر تشخیص کم کاری تیروئید بدهد با یک نسخه ساده و کمی تغییر رژیم غذایی مثل خوردن بیشتر غذاهای حاوی روی و سلنیوم و ید دار مشکل برطرف می شود.

بیماری کلیوی

20170814 145805 300x171 - پوست خشک این بیماری های مهم را هشدار می دهد؛ خشکی پوست نشانه چیست؟
علائمی مثل خستگی، عدم تمرکز و مشکل در خوابیدن، تکرر ادرار و تورم کلی بدن در کنار خشکی پوست و خارش از علائم این بیماری است.

زمانی که کلیه ها خوب کار نکند نمی تواند سطح مواد معدنی را در خون تنظیم کند به همین علت پوست دچار خشکی می شود. اگر بالای ۶۰ سال دارید یا سابقه بیماری دیابت، فشارخون یا به طور ارثی ناراحتی کلیه در خانواده دارید حتما آزمایش بدهید.

سرطان پوست

یک لکه  پوستی که زبر و خشن و فلس مانند است و خون ریزی دارد و به درمان مقاومت نشان می دهد حاکی از سرطان پوست است. این سرطان  عمدتا در نتیجه قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید به وجود می آید.

خوشبختانه این سرطان زود  تشخیص داده می شود و براحتی قابل درمان است.

با توجه به مطالب بالا حتما خشک بودن پوست تان را بررسی کنید

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد