بررسی‌ها از هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای دیگر نشان می دهد این هزینه ها حداقل ۱۳ میلیون در سال برای خانواده ها آب می خورد و پس از طی ۶ سال آنها پرشک هم نمی شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از سلامت آنلاین، وزیر بهداشت با مطرح‌کردن بی‌فایده‌بودن تحصیل علوم پزشکی در کشورهایی مثل فیلیپین و امارات متحده عربی، خواستار پولی شدن تحصیل پزشکی برای افراد غیرنیازمند شد.

بررسی‌ها از هزینه تحصیل در کشورهای دیگر نشان می دهد این هزینه ها حداقل ۱۳ میلیون در سال برای خانواده ها آب می خورد و پس از طی ۶ سال آنها پرشک هم نمی شوند.

وزیر بهداشت ضمن انتقاد از تحصیل برخی از دانشجویان در برخی از دانشگاه‌های بی‌کیفیت در کشورهایی نظیر مالزی، فیلیپین، بلاروس و ارمنستان، گفت: متاسفانه بسیاری از خانواده فرزندان خود را به این کشورها می‌فرستند و در آنجا نیز مهارت کافی را کسب نمی‌کنند.

دکتر سید حسن هاشمی در ادامه نتیجه گرفت که باید واحدهای خودگردان را توسعه دهیم و ورود بخش خصوصی را تسهیل کنیم.

هاشمی دلیل سفر برخی از افراد به کشورهایی مانند امارات متحده عربی برای تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی یا دندانپزشکی را تنگ‌نظری برخی از مسئولان در استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دانست.

وی گفت: اگر بخش خصوصی به حوزه آموزش پزشکی وارد شده بود وضعیت بهتر بود در حالی که پس از بازگشت دانشجویان از این کشورها به آنها می گوییم که صلاحیت کافی را ندارند.

دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت

در همین ارتباط سری به پرتال وزارت بهداشت زدیم تا ببینیم تحصیل پزشکی در چه کشورهایی از نظر وزارت بهداشت مانعی نداشته و مدرک حاصل از تحصیل در دانشگاه های آن کشورها مورد تایید وزارت بهداشت است.

بررسی این لیست ما را به نتایج جالبی می رساند. تحصیل در بسیاری از دانشگاه های کشورهای پیشرفته ای مثل آلمان، آمریکا، انگلستان، اسپانیا، استرالیا، ایتالیا، بلژیک، سوئد، سوئیس، فرانسه، کانادا، هلند و امثال آن مورد تایید وزارت بهداشت هستند.

در مورد فرانسه نکته شایان توجه این است که وزارت بهداشت اعلام کرده که هر دانشگاه فرانسوی که مورد تایید وزارت علوم این کشور باشد، مورد تایید ایران نیز هست.

اما مطالعه این لیست نشان می دهد دانشگاه کشورهایی مثل امارات متحده عربی و امثال آنها اصلا جایی در این لیست ندارد.

یک دانشگاه از اردن، دو دانشگاه اسلواکی به صورت مشروط، دو دانشگاه از کشورهای ایرلند شمالی و جنوبی، دانشگاه داکای بنگلادش، شش دانشگاه از پاکستان، ۱۷ دانشگاه ترکیه، سه دانشگاه کشور چک به صورت مشروط، پنج دانشگاه کشور روسیه به صورت مشروط، دو دانشگاه کشور بلاروس به صورت مشروط، دانشگاه ملی سنگاپور، سه دانشگاه کشور سوریه، دانشگاه های دولتی و سنت توماس فیلیپین، رشته داروسازی در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس، دو دانشگاه لبنان، دانشگاه ورشو لهستان به صورت مشروط، دانشگاه الفاتح لیبی، سه دانشگاه از مالزی، چهار دانشگاه مجارستان به صورت مشروط، دو دانشگاه از مراکش و دانشگاه بلگراد صربستان به صورت مشروط مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان هستند.

قوانین وزارت بهداشت برای تحصیل در خارج از کشور

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قوانین خاصی را برای تحصیل و طبابت در خارج از کشور مقرر کرده است.

بر اساس نظر این وزارتخانه، حداقل طول دوره تحصیلی در مقطع دکترای پزشکی عمومی، شش سال شامل دو سال علوم پایه و چهار سال بالینی است.

متقاضی که مدرکش مورد تایید کارشناسان اداره کل دانش‌آموختگان قرار می گیرد، باید در امتحان پیش‌کارورزی (پره‌انترنی) شرکت کنند.

متقاضیانی که طول دوره تحصیلی آنان (علوم پایه و بالینی) کمتر از شش سال باشد برای شرکت در امتحان پیش‌کارورزی ملزم به طی کسر دوره تحصیلی محاسبه شده هستند.

تعیین بخش‌های آموزشی دوره تحصیلی به عهده کمیسیون ارزشیابی پزشکی است. دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاه‌های خارج از کشور که دارای گواهی قبولی در امتحانات ECFMG یا USMLE آمریکا و کانادا بوده یا تمام مراحل امتحان PLAB رشته پزشکی انگلستان را گذرانده باشند یا در کنکور انترنی فرانسه قبول شده باشند یا در امتحان نهایی سایر دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت قبول شده باشند، از شرکت در امتحان پیش کارورزی معاف‌اند.

در این امتحان مشخص می شودت که فرد چه مقدار زمان را باید صرف حضور در دوره طرح بکند. حداقل طول دوره کارورزی لازم در مقطع پزشکی عمومی ۱۸ ماه است.

دانش آموختگان رشته پزشکی دانشگاه‌های خارج از کشور با داشتن بعضی شروط از گذراندن دوره کارورزی مدت ۱۸ ماه معاف بوده و صرفاً برای آشنائی با نظام آموزشی بهداشتی درمانی کشور ایران ملزم به طی سه ماه دوره کارورزی در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران هستند.

دارندگان گواهینامه پزشکی عمومی آمریکا و کانادا، کسانی که دوره یک‌ساله HOUSE JOB و دوره دو ساله Senior House Officer و یک سال کار عملی بعنوان REGISTRAR را در مراکز آموزش پزشکی انگلستان انجام داده باشند، افرادی که دوره ۱۸ ماهه (ARZT IN PRAKTIKUM) AIP را در بیمارستان‌های رسمی دانشگاهی آلمان طی کرده باشند، دارندگان گواهینامهDoctorat En Medicine فرانسه نیازی به گذراندن دوره ۱۸ ماهه موسوم به «طرح پزشکی» ندارند.

اما نکته ای که برای دانشجویان پزشکی در کشورهای شرق اروپا و آسیای مرکزی اهمیت دارد این است که دانش آموختگان کشورهای بلوک شرق سابق به غیر از مجارستان (ورودی‌های بعد از سپتامبر ۱۹۹۳) و رومانی و کشورهای مشترک‌المنافع (ورودی های بعد از اول فروردین ۱۳۷۰) پس از اتمام سال دوم یا سوم تحصیل ملزم به شرکت در امتحان جامع علوم پایه هستند و کسانی که در امتحان جامع علوم پایه شرکت نکرده باشند و بعد از دانش‌آموختگی برای ارزشیابی مراجعه کنند ملزم به شرکت در این امتحان هستند و پس از قبولی می‌توانند در امتحانات بعدی شرکت کرده و دوره های تکمیلی لازمه را طی کنند. کسانی که در امتحان جامع علوم پایه شرکت نکرده و یا قبول نشوند نمی‌توانند پرونده دانشجویی برای استفاده از تسهیلات قانونی یا انتقال را تشکیل دهند.

هزینه های تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف

هزینه تحصیل در رشته های مختلف پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کشورهای مختلف فرق می‌کند.

اما نکته مشترک در همه آنها این است که هزینه ها فوق العاده بالاست. مثلا تحصیل رشته پزشکی در کشور اوکراین به زبان انگلیسی ترمی ۱۹۰۰ دلار، تحصیل در رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی ترمی ۲۲۰۰ دلار، تحصیل در رشته داروسازی به زبان انگلیسی ترمی ۱۹۰۰ دلار و تحصیل در رشته پرستاری به زبان انگلیسی ترمی ۱۵۰۰ دلار خرج بر می‌دارد.

هزینه های تحصیل در کشور با احتساب دلار آزاد برای دانشجویان علوم پزشکی، سالانه حدود ۱۳ میلیون تومان می شود.

هزینه سالانه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان ۱۸ هزار دلار برابر حدود ۶۰ میلیون تومان است.

هزینه سالانه تحصیل دندان‌پزشکی در بلاروس حدود ۵۳۰۰ دلار برابر ۱۸ میلیون تومان می شود. در آمریکا هزینه ها فوق العاده بیشتر است.

مثلا هزینه تحصیل دامپزشکی در این کشور حدود ۲۵ تا ۵۰ هزار دلار است. به این ترتیب هزینه شما چیزی حدود ۸۵ تا ۱۶۰ میلیون تومان در سال می شود. با مشاهده این اعداد و ارقام شاید دغدغه وزیر بهداشت برای پولی کردن تحصیل در رشته های علوم پزشکی بیشتر قابل قبول باشد.

وزیر بهداشت گفته است:به جز افراد نیازمند و کم درآمد، افرادی که تمکن مالی دارند باید بخشی از هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند.
منبع hakimemehr.

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد