برای متقاضیانی که خواهان داشتن موقعیت شغلی مناسب در آینده هستند تحصیل پزشکی در آلمان می تواند یکی از جذابترین گزینه ها باشد. تحصیل پزشکی در آلمان در سه زمینه پزشکی عمومی، دندان پزشکی و دارو سازی امکان پذیر می باشد که در این قسمت به اختصار شرایط لازم را توضیح خواهیم داد.

پزشکی عمومی در آلمان

دوره پزشکی عمومی در آلمان دارای شرایط خاصی می باشد. این دوره 12 ترم ( 6 سال ) می باشد که به دو بخش بالینی شامل مفاهیم علوم پایه و تئوریک و بخش پیش بالینی شامل مفاهیم کاربردی و عملی تقسیم می شود. یک سال نیز برای کارآموزی (انترنشیپ) در نظر گرفته شده است که در طی آن دانشجو در بیمارستان مشغول به کار می شود تا توانایی فرد در مقابله با مشکلات بیماران محک زده شود، در دوره انترنشیپ دانشجو برای یک سال در حدود 40 هزار دلار حقوق دریافتی خواهد داشت. در پایان دوره نیز دو امتحان شفاهی و کتبی نیز برگزار می شود.

متقاضیان باید در آزمون ویژه رشته های پزشکی Medizinertest شرکت نمایند و نمره قبولی خود را در هنگام درخواست اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه دهند. همچنین تسلط به زبان آلمانی برای شرکت در آزمون پزشکی و همچنین دوره تحصیلی در دانشگاه های آلمان امری ضروری محسوب می شود اگرچه امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد ولی اگر قصد کار در آلمان پس از اتمام تحصیلات خود را دارید تحصیل به زبان آلمانی شانس موفقیت شما را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد.

دندان پزشکی در آلمان

دندان پزشکی در آلمان دارای جاذبه های زیادی است و تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در آلمان در رشته دندان پزشکی تحصیل می کنند. دوره دندان پزشکی در آلمان شامل 10 ترم ( 5 سال ) می شود و مانند دیگر رشته ها به صورت کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می شود به این صورت که دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد با انتخاب استاد راهنما و موضوع پیشنهادی در مقطع دکترا می توانند ادامه تحصیل بدهند اگرچه دریافت مجوز کار با مدرک کارشناسی ارشد امکان پذیر می باشد.

مانند دیگر دوره های پزشکی در آلمان دوره دندان پزشکی نیز به دو بخش تئوری در 5 ترم اول شامل مفاهیم علوم پایه مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک و بخش عملی در 5 ترم دوم شامل گذراندن واحدهای تخصصی در مراکز درمانی به صورت کارآموزی، تقسیم می شود.

تحصیل در آلمان در رشته دندان پزشکی در چندین دانشگاه مانند درسدن، مارتین لوتر، ینا، گرایفس والد و کیل رایگان می باشد.

داروسازی در آلمان

دوره داروسازی در آلمان شباهت زیادی به دوره دندانپزشکی در آلمان دارد و شامل دوره 4 ساله کارشناسی و دوره 2 ساله کارشناسی ارشد می باشد. در دوره کارشناسی در 2 سال اول مفاهیم علوم پایه به صورت تئوری تدریس می شود و 2 سال پایانی شامل سپری کردن واحدهای تخصصی در مراکز درمانی می شود. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد در صورت تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا مانند رشته های غیر پزشکی با انتخاب موضوع و استاد راهنما می توانند در دوره دکترا شرکت نمایند.

تحصیل در آلمان در رشته داروسازی به صورت رایگان در دانشگاه های آزاد برلین، لایپزیگ، ینا، کیل، گرایفس والد و مارتین لوتر امکان پذیر می باشد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی

ازجمله شرایط متقاضیان ایرانی برای اخذ پذیرش پزشکی در آلمان معدل عالی (ترجیحاً 18 به بالا) در مقطع متوسطه و پیش دانشگاهی می باشد و همچنین متقاضی باید تاییدیه قبولی در آزمون سراسری ایران (کنکور) در رشته مرتبط را نیز ارائه دهد. از نظر شرایط زبانی داشتن مدرک B2 آلمانی کافی می باشد.

منبع omidar

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد